GÜNDEM 4.09.2020 07:00:00 0

SİVAS DİRENİŞİN BAŞKENTİ OLMUŞTUR

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas Kongresi´nin 101. yıl dönümü vesilesiyle yayımladığı mesajda; ??Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 2 Eylül´den 18 Aralık´a kadar milli mücadeleyi Sivas´tan yönetmiş, Türkiye Büyük Millet Meclisi´n

Çetin POLAT

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas Kongresi´nin 101. yıl dönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Samsun´dan başlattıkları ulusal kurtuluş mücadelesinin en önemli noktasının Sivas Kongresi olduğunu belirten Karasu, ?Sivas´ta alınan kararlarla birlikte cumhuriyetin temelleri atılmıştır. Manda ve himaye fikrinin kesin olarak reddedildiği, ?Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, parçalanamaz´ kararının çıktığı Sivas kongresi, 101 yıl önce işgal altında olan topraklarımıza güneş gibi doğmuştur? dedi.

Sivas´ın milli mücadeleye 108 gün ev sahipliği yaptığını hatırlatan Karasu, ?Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 2 Eylül´den 18 Aralık´a kadar milli mücadeleyi Sivas´tan yönetmiş, Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin kuruluş çalışmalarını başlatmış, Sivas´ı direnişin başkenti yapmıştır. Bu bağlamda Sivas, cumhuriyetin temellerinin atıldığı kenttir. Bu gururu bugün tüm Sivaslılar olarak coşkuyla yaşamaya devam ediyoruz´´ ifadelerini kullandı.

Sivas Kongresi´nin aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi´nin ilk kongresi olduğunun da altını çizen Karasu, ?Cumhuriyet Halk Partisi işgal şartlarında milletin bağrından doğmuş, onun bağımsızlık ve istiklal azmi neticesinde kurulmuştur. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi´nin her bir neferi milletimizin sesi ve temsilcisi olmaya devam etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle 4 Eylül Sivas Kongresi´nin 101. yıl dönümünde başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm milli mücadele kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum? dedi.