GÜNDEM 30.10.2020 07:00:00 0

Sivas, Mihenk Taşı Olmuştur--Video

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı. Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Tutucu ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ile birlikte tebrikleri kabul eden Vali Salih Ayhan, ?Tarihimizin en karanlık günlerinde Sivas; Atatürk´e, vatanına, milletine inanmış,

Hayrullah AĞKAŞ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de büyük bir coşkuyla kutlandı. Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluşunun 97. yıl dönümü kapsamında önceki gün Atatürk Anıtı´na çelenk sunulmasının ardından dün de Vali Salih Ayhan, Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Tutucu ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, tebrikleri kabul etti.

Tebriklerin ardından Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan´ın ?Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı? okundu.

Programda bir konuşma gerçekleştiren Vali Salih Ayhan, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün Samsun´a çıkmasıyla başlayan bağımsızlık savaşı, O´nun önderliğinde büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülmüş, tüm imkânsızlıklara rağmen eşine az rastlanır bir zafer ile sonuçlanmıştır. 19 Mayıs 1919 tarihinde başlayan bu Millî Mücadele süreci Kurtuluş Savaşı´nın kazanılmasıyla bitmemiş, Türk Milletinin dünyayla bütünleşmesine imkân sağlayan Cumhuriyet rejiminin kurulmasıyla asıl hedefine ulaşmıştır. Muhtevasında insan hakları, demokrasi, hukuk devleti ve temel özgürlükler gibi değerleri barındıran Cumhuriyet kavramı ile birlikte dünyaya açılan vatandaşlarımız, ülkemizi kalkınmış ülkeler düzeyine çıkarma yarışına girmiştir." dedi.

?SİVAS, MİHENK TAŞI OLMUŞTUR?

Yok edilmek istenen bir milletin her türlü zor koşula rağmen ortaya koyduğu bağımsızlık mücadelesinin önemine vurgu yapan Vali Ayhan, "Cumhuriyet; umudun, azmin, inancın, yeniden doğuşun, kısacası bir mucizenin tarihidir. Bugün, millet olarak istiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz son büyük mücadele olan Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırmamızın ardından ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 97´nci kuruluş yıl dönümüdür. Tarihimizin en karanlık günlerinde Sivas; Atatürk´e, vatanına, milletine inanmış, bu bağlılıkla eşine az rastlanır bir mücadele örneği sergilemiş ve esaretten bağımsızlığa giden yolda önemli bir mihenk taşı olmuştur? dedi.

Var olmaya, köklerimizde dal budak sarmaya ve yekvücut olmaya devam edileceğini kaydeden Vali Ayhan, "1919´da çok zor şartlarda başlayan Kurtuluş Savaşımızı, 1923´te nasıl yeni devletimizin kuruluşunu ilan ederek taçlandırdıysak; azim ve kararlılıkla çalışarak, üreterek 2023 hedeflerimize de ulaşacağız. 97 yıl önce kahraman ecdadımızdan aldığımız ilham, birlik-beraberlik ruhu, gardaşlık geleneği ve ortak akıl ile Cumhuriyetimizin 100. yılına, 2023 hedeflerine ulaşacağımıza olan inancımız tamdır. Bu inançla; ilimiz üretmekte, ürettikçe büyümekte ve büyüdükçe de güçlenmektedir. 2023 yılına kadar ?100 Üretim ve İstihdam Kapısı´ hedefi ile çıktığımız yolda Sivas´ı istihdam odaklı üreten bir şehir haline getirmek için yola koyulduk. Bu yolda hayalleri projelere, projeleri gerçeğe dönüştürmeye devam edeceğiz. Tarım, sanayi ve turizm ayakları üzerine kurduğumuz, ortak akılla inşa ettiğimiz ve şehrimizi geleceğe taşıyacağına inandığımız bu köprü, bu hedef doğrultusunda ilerleyeceğiz. Milli hedeflerimize doğru gösterilen atılım ve gayretler karşısında bizler de gece uyumadan, gündüz yorulmadan, durmadan duraksamadan Sivas için 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmak için çalışmak, daima ileriye bakmak zorundayız." ifadelerini kullandı.

Covid-19 salgını sürecinden dolayı kutlamaların buruk ve sınırlı tutulduğunu ifade eden Vali Ayhan, "Geçen yıl büyük coşkuyla kutladığımız Cumhuriyetimizin 97. yılını bu yıl kurallara uygun şekilde ve salgın sürecine riayet edilerek sınırlı etkinliklerle gerçekleştiriyoruz. Temennimiz, hepimizin topyekûn verdiği mücadele ile Covit-19 salgın sürecinin en kısa sürede sona ermesi ve sağlıklı günlere bir an önce kavuşarak, coşkulu kutlamalarımızı yeniden gerçekleştirebilmektir." dedi.

Vali Ayhan, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu duygularla, halkımızın ve sizlerin Cumhuriyet Bayramı´nı kutluyor, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere ebediyete irtihal eden gazilerimizi, şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, sözlerimi Atatürk´ün şu anlamlı vecizesi ile sonlandırmak istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti; mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun."