Sivas Şaha Kalkacak
Nüfusun önemli bir kısmının tarım ve hayvancılıkla geçimini sağladığı Sivas´ta “Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas” sloganıyla 15 proje hayata geçirilecek. 27 bin kilometrekare alanı ile Türkiye´nin ikinci büyük ili olan Sivas´ı tarım ve hayvancılıkta zirveye taşıyacak projeler Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda ele alındı.
Tarih: 4.2.2019 11:03:35

FATİH TABUR  

Türkiye´nin önemli tarım ve hayvancılık potansiyeline sahip illeri arasında yer alan Sivas´ta tarım ve hayvancılık seferberliği kapsamında “Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas” sloganıyla 15 proje hayata geçirilecek. Sivas´ı ekonomik anlamda ayağa kaldırarak işsizliği azaltması beklenen projeler Tarım ve Orman İl Müdürlüğü´nde Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıyla ele alındı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız ile Devlet Su İşleri (DSİ) 19. Bölge Müdürü İsmail Kaya´nın yanı sıra çok sayıda kurum yetkilisinin katıldığı toplantıda konuşan Vali Salih Ayhan, “Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas” sloganıyla başlatılacak olan 15 projenin uygulanabilir kabiliyette olduğunu ifade ederek “Tarım ve Orman Bakanlığımızın taşra teşkilatlarının sahada yaptığı çalışmaların genel bir değerlendirmesini yaptık. Bundan sonraki yapacağımız tüm projeleri bir üst çatı mantığında alt detaylarını farklı kategoriler şeklinde çeşitlendireceğiz. Öncelikle bu projede emek veren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bakanlıklar içerisinde örgütlenme yapısıyla, saha hakimiyetiyle en güçlü bakanlıklarımızdan birisi Tarım ve Orman Bakanlığımızdır ve onun da toplam 13 birimi bulunmaktadır. İl müdürlerimizin koordinesinde 2019´da da alan hakimiyeti olan güçlü projeler yapacağız” diye konuştu.

Projelerin detayları ve amaçları hakkında bilgiler veren Vali Ayhan; “Bu projelerimizi sahaya yansıttığımız takdirde ve diğer tüm birimlerimizin çalışmalarını derleyip topladığımız zaman değeri milyar liraya ulaşan bir rakam ortaya çıkacaktır. Tarım ve Orman Bakanlığımızın bütün birimlerine teşekkür ediyorum. Bu birlikteliklerinin devam etmesini istiyorum. Sivas´ın hep üreten, büyüyen, gelişen bir il olması hedefiyle gayret gösteren tüm birimlerimize teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

TARIM VE HAYVANCILIK POTANSİYELİ 

HAREKETE GEÇİRİLECEK

“Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas” tarım ve hayvancılık seferberliği kapsamında Koyun Yapağının Etkin Değerlendirilerek Ekonomiye Kazandırılması Projesi, Yatırım Yapılan Ahırlarımızın Kapasitesi Doluyor Projesi, Bal Kalitesinin İyileştirilmesi ve Sözleşmeli Arıcılık Projesi, Sözleşmeli Besicilik Projesi, Damızlık Koyun Projesi, Tozanlı Vadisi Organik Arıcılık Projesi, Kaba Yem Açığının Giderilmesi Projesi, Sebzeciliği Geliştirme Projesi, Yerli Tohumların Üretiminin Artırılması Projesi, Lavanta Üretiminin Artırılması Projesi, Üreten Hanım Eller Projesi, Güdümlü Sodes Projesi, Kaba Yem Ot Borsası, Hayvan Pazarı Projesi ve Süt Sığırcılığının Geliştirilmesi Projesi ile Sivas´ın tarım ve hayvancılık potansiyeli  harekete geçirilecek.

BAZI PROJELERİN DETAYLARI

Koyun Yapağının Etkin Değerlendirilerek Ekonomiye Kazandırılması Projesi : Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Selçuk Üniversitesi ile birlikte yönetilecek projenin, fizibilitesi için ORAN tarafından destek alındı. İmza töreni bu hafta yapılacak.

Yatırım Yapılan Ahırlarımızın Kapasitesi Doluyor Projesi: Yüksek kalite ve işgücü ile yapılmış olan 111 adet modern ahır işletmesinden damızlık sığır işletmesi olarak faaliyet gösteren ve kapasitesinin altında olduğu tespit edilen 48 işletmenin tam kapasite ile çalışması için 2 bin 393 adet damızlık hayvan desteği sağlanacak.

Bal Kalitesinin İyileştirilmesi ve Sözleşmeli Arıcılık Projesi: Sivas´ta bal üretiminde bulunan üreticilerle sözleşme yapılarak, üretmiş oldukları balın laboratuvarda analizi yaptırılarak daha kaliteli, katkısız ve hijyenik balın üreticiden alınması ve piyasaya sunulmasını amaçlayan bal paketleme tesisi kurulacak.

Damızlık Koyun Projesi: Kırsal alanda göçün önlenmesi için aynı bölgeden seçilen hayvancılık becerisine sahip 10 yetiştiriciye 30´ar baş anaç koyun ve 1 damızlık koç adayı olmak üzere toplamda 300 anaç koyun ve 10 damızlık koçun verilerek sürü oluşturulması ve bu sürüye çoban temin edilmesi amaçlanıyor.

Tozanlı Vadisi Organik Arıcılık Projesi: Proje ile Tozanlı köylerinde organik arıcılığın geliştirilmesi hedefleniyor.  Arıcılık yapan işletmeden elde edilen organik bal ve arı ürünlerinin sertifikalanmasıyla "Organik Tozanlı Vadisi Balı” adı altında markalaşma sağlanacak.

Kaba Yem Açığının Giderilmesi Projesi: Kaliteli kaba yem üretiminin sağlanması, hayvan hastalıklarının azaltılması, hayvan ve hayvansal ürünlerin kalitesinin artırılması, sertifikalı tohum kullanımının yaygınlaştırılması için korunga ve adi fiğ üretimi yaygınlaştırılacak.

Yerli Tohumların Üretiminin Artırılması Projesi: Proje kapsamında yöreye adapte olmuş yerli çeşitlerden Zeron cinsi buğdayın üretimi artırılacak.

Lavanta Üretiminin Artırılması Projesi: Üretim çeşitliliğini artırmak ve üretim desenine alternatif ürün oluşturmak amacıyla; Gürün ilçesi merkez ve köylerinde 9 üreticiyle ve Kangal ilçesinde 1 üreticiyle 5´er dekarlık alanlarda, damlama sulama sistemiyle lavanta üretimi yapılacak.

Üreten Hanım Eller Projesi: Kelkit Havzasında bulunan Koyulhisar, Suşehri, Akıncılar ve Gölova ilçelerinde kaymakamlıklardan sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi kadınlara yönelik her ilçede 5´er adet toplamda 20 adet 500´er metrekarelik sera yapılması planlanıyor.

Hayvan Pazarı Projesi: Hayvancılık işletme gelirlerinin artırılması, istihdam oluşturulması, kırsaldan göçün önlenmesi, hayvansal ürün kalitesinin yükseltilmesi ve besicilere uygun alım satım alanlarının oluşturulması için nitelikli hayvan pazarı kurulacak.

Süt Sığırcılığının Geliştirilmesi Projesi: Hijyenik şartlarda süt üretilmesi, işletme içinde soğutulması, değer fiyattan sanayiye satılması, üretilen sütün kayıt altına alınarak sektörün gelişmesine olumlu katkı sağlaması amacıyla üreticilere 500 litre süt soğutma tankı alımı yapılacak.

/resimler/2019-2/4/1104257380126.jpg

/resimler/2019-2/4/1105047380696.jpg
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: Sivas Şaha Kalkacak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Konut Satışları Virüs Dinlemedi
Konut Satışları Virüs Dinlemedi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2020 yılına ilişkin konut satış istatistiklerinin açıklandığını ifade eden Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır; verilerin ilimiz açısından sevindirici olduğunu dile getirdi. Sivas´ta 2020 yılında koronavirüse rağmen konut satışlarının 719 adet arttığını belirten Çayır; “Gayrimenkul en güvenilir yatırım aracı olma özelliğini sürdürüyor” değerlendirmesinde bulundu.
Cumhurbaşkanımıza Destek Vermeliyiz
Cumhurbaşkanımıza Destek Vermeliyiz
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken´i ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkan Eken; “Ülkede şu an birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğu bir dönemde Sayın Cumhurbaşkanımıza destek vermemiz gerekir, hükümetimize destek vermek gerekir. Siyasette ayrımı bırakıp hep beraber aynı yolda, aynı gemide olduğumuzu düşünmek lazım” dedi.
Faiz Oranları Düşürülmeli
Faiz Oranları Düşürülmeli
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal´ı ziyaret etti. Ziyarette esnaf ve sanatkarların sorunlarını Demiröz´e ileten Köksal, “Alınan kredilerin ödeme günleri geldi ve esnafımız ödemekte zorlanmaktadır. Kredilerin vadesi uzatılmalıdır. Faiz oranları da tekrar aşağı çekilmelidir” dedi.
Sivas´ımız İçin Çalışıyoruz
Sivas´ımız İçin Çalışıyoruz
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin; İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Sivas Adliyesini ziyaret ederek personellerle bir araya geldi. Ziyaretlerde konuşan Başkan Bilgin, “Biz şehrimize hizmet etmekle görevliyiz. Sultan Şehrimizi daha yaşanabilir hale getirebilmek, bu şehirde yaşayan hemşehrilerimizi daha mutlu, daha huzurlu ve daha güvende hissettiği her alanda bir şehir oluşturmak için çaba gösteriyoruz. Bunu yaparken de tek derdimiz milletimizin beklediği hizmetleri bu şehre kazandırmak” dedi.
Yatırım Tutarı 31 Milyonu Aştı
Yatırım Tutarı 31 Milyonu Aştı
2020 yılında; kırsal alt yapıya 4 milyon 876 bin TL, İl Özel İdaresi tarafından yürütülen onarım çalışmaları ile yeni okulların yapımına ise 26 milyon 676 bin TL olmak üzere Şarkışla ilçesine toplam 31 milyon 552 bin TL harcama yapıldı.
6 Şehrin Eczanelerine Hizmet Veriyor
6 Şehrin Eczanelerine Hizmet Veriyor
Başkent Grup Ecza Deposu´nun Sivas Bölge sorumlusu Ali Kaplan çalışmaları hakkında bilgi vererek, “Tokat, Amasya, Samsun, Erzincan, Erzurum ve Ağrı illeri bize bağlı. Sivas´ta ve bu şehirlerde faaliyet gösteren eczanelere hizmet veriyoruz ve Sivas´ta 5 kişilik istihdam sağlıyoruz” dedi.
Tarıma Dayalı Sanayi Şart
Tarıma Dayalı Sanayi Şart
AK Parti Sivas 7. Olağan İl Kongresi´ne katılmak üzere şehrimize gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz; Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ´ı ziyaret etti. Ziyarete ilişkin konuşan Başkan Çetindağ; “Sayın AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz´den Demirağ OSB´de tarıma dayalı sanayinin kurulması noktasında altyapının hazırlanmasını ve ilimizin 6. Bölge´ye alınarak teşvikte hak ettiği konuma getirilmesini istedik” dedi.
140 Köy Yolu Araç Ulaşımına Kapandı--Video
140 Köy Yolu Araç Ulaşımına Kapandı--Video
Sivas´ta etkili olan kar yağışı nedeniyle 140 köy yolu araç ulaşımına kapandı.
Ulaş´taki Öğrencilere Kitap Desteği
Ulaş´taki Öğrencilere Kitap Desteği
Sivas´ın Ulaş ilçesinde Karayolları 16. Bölge Müdürlüğünce başlatılan kampanyayla öğrencilere kitap desteğinde bulunuldu.
Omuz Omuza Kar Kürediler
Omuz Omuza Kar Kürediler
Sivas´ta etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle beyaza bürünen kent merkezini gezinen Vali Salih Ayhan ve Başkan Hilmi Bilgin, kar temizleme ekiplerini ziyaret ederek kar küredi.
8 Araç Mahsur Kaldı
8 Araç Mahsur Kaldı
Sivas´ın Gemerek ilçesinde Sivas-Kayseri karayolunda yoğun kar yağışı nedeniyle 8 araç mahsur kaldı.
Yoğun Kar Yağışı Ulaşımı Aksattı
Yoğun Kar Yağışı Ulaşımı Aksattı
Sivas´ta akşam saatlerinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar meydana geldi.
İlk Aşı Başhekim Kaygusuz´a Yapıldı--Video
İlk Aşı Başhekim Kaygusuz´a Yapıldı--Video
Sivas´ta ilk Covid-19 aşısı Sivas Numune Hastanesinde Başhekim Kenan Kaygusuz´a yapıldı.
İlk Kez Kar Gördüler
İlk Kez Kar Gördüler
Sivas´ta uzun süredir beklenen kar yağışı akşam saatlerinde başladı. Beyaza bürünen kent meydanında kartpostallık görüntüler ortaya çıktı.
Ezici Çoğunlukla Temsil Edileceğiz
Ezici Çoğunlukla Temsil Edileceğiz
AK Parti Sivas İl Başkanlığı´nın 7´nci Olağan Genel Kurulu dün gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Hakan Aksu ile yola devam kararının alındığı kongreye online olarak katılan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İnşallah 2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı olarak mecliste ezici bir çoğunluk olarak temsil edilecek, Cumhurbaşkanlığı Seçimini tekrar kazanacağız. Gerek AK Parti gerek MHP gerek BBP olarak Cumhur İttifakı yarınlara yürümektedir, yürüyecektir” dedi.
Gümrük Kaçağı Saatlere El Konuldu--Video
Gümrük Kaçağı Saatlere El Konuldu--Video
Sivas´ta ele geçirilen 283 adet gümrük kaçağı kol saati ve 391 adet cüzdana el konuldu.
Bu Çocukların Kumbaraları İyilik Dağıtıyor
Bu Çocukların Kumbaraları İyilik Dağıtıyor
Sivas´ta yaklaşık 30 çocuk kumbarasında biriktirdiği paralarla ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına mont ve bot yardımı yapıyor.
Koruma Alanı Sınırı Daraltılsın
Koruma Alanı Sınırı Daraltılsın
Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken, Meclis Başkanı Çetin Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Belediye Başkanı Hilmi Bilgin´i ziyaret etti. Ziyarette konuşan TSO Başkanı Mustafa Eken; Taşhan çevresindeki koruma alanı sınırının daraltılması noktasında Başkan Bilgin´den destek istedi.
Hayat Üniversitesi Seyirciyle Buluşacak
Hayat Üniversitesi Seyirciyle Buluşacak
Tiyatro Kiraz “Hayat Üniversitesi” adlı oyun Sivas Devlet Tiyatrosu (SDT) sahnesinde oyun 14 -15 Ocak tarihlerinde seyirciyle buluşacak.
  Meslek Liseleri Tasarlayacak
Meslek Liseleri Tasarlayacak
İlimizde 2023 eğitim vizyonu çerçevesinde yenilenecek olan 140 öğretmen odasını meslek liseleri tasarlayacak.
İhtiyaçlılara Dev Destek
İhtiyaçlılara Dev Destek
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; geçtiğimiz yıl korona virüs salgınının başladığı Mart ayından 31 Aralık 2020 tarihine kadar olan süreçte ilimizde Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında ihtiyaçlılara 174 milyon 146 bin 767 lira ödeme yapıldığını açıkladı.
İhtiyaçlılar İçin Gıda Kolisi Gönderdi
İhtiyaçlılar İçin Gıda Kolisi Gönderdi
Sivaslı hemşehrimiz Selamet Ağaoğulları, Hayat Ağacı Derneğine 34 bin 40 TL değerinde gıda kolisi gönderdi. İçerisinde çay, şeker, sıvı yağ, zeytin, salça gibi temel gıda maddelerinden oluşan koliler ihtiyaçlılara dağıtılacak.
Yerel Basın Desteklenmeli--Video
Yerel Basın Desteklenmeli--Video
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığına aday olan Tesviyeciler ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında gazetemize ziyarette bulundu. Ziyarette konuşan Demirgil, “Yerel basının hem bizler tarafından hem de devlet tarafından desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Gerçekten bu süreçte sizde çok zor durumdasınız” dedi.
“Yeni Derneğe Başarılar Diliyorum”
“Yeni Derneğe Başarılar Diliyorum”
Sivas 4 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Derneği´nin Kurucu Başkanı Muhittin Karahan ve kurucu üyeleri Belediye Başkanı Hilmi Bilgin´e ziyarette bulundu. Ziyarette konuşan Başkan Bilgin, “Derneğin kurucularına, yöneticilerine ve üyelerine başarılar diliyorum” dedi.
Test Üretimi Başlayacak
Test Üretimi Başlayacak
Valiliğin himayesinde, İl Özel İdaresi ve Sivas Belediyesinin ortaklığında kurulan Sivas Teknik Tarım Hayvancılık ve İnşaat Ticaret Sanayi Anonim Şirketi´ne (SİVTAŞ) ait yem fabrikasında test üretimleri bu ay içerisinde başlayacak. İlimizde tarım ve hayvancılığa büyük katkı sunması beklenen yem fabrikasında seri üretime ise Şubat ayında geçilecek.
Havadan Görüntülendiler--Video
Havadan Görüntülendiler--Video
Sivas´ta doğada nadir olarak görülen yaban keçileri drone ile havadan görüntülendi
Korkutan Yangın—Video
Korkutan Yangın—Video
Sivas´ın Suşehri ilçesinde PVC yüklü tırla, LNG tanklı tankerin çarpıştığı kaza sonrası çıkan yangın paniğe neden oldu. Korkutan yangın, itfaiye ekiplerinin 2 saat süren çalışmasıyla kontrol altına alındı
Uzmandan Kritik Uyarı
Uzmandan Kritik Uyarı
Sivas´ta Covid-19 hastalığını atlatan iki hastada ani işitme kaybı görüldü. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ekinci, Covid-19 sonrası yaşanabilecek işitme kaybına karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu.
Su Şişesi Kazaya Neden Oldu
Su Şişesi Kazaya Neden Oldu
Sivas´ta otomobil sürücüsü yan koltuktaki su şişesini düzeltirken direksiyon hakimiyetini kaybederek park halindeki araçlara çarptı. Üç aracın karıştığı kazada kimse yaralanmadı.
Doğru Ve Tarafsız Bilgilendiriyorsunuz
Doğru Ve Tarafsız Bilgilendiriyorsunuz
TOBB Vergi Komisyonu Başkanı ve Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla gazetemize ziyarette bulundu.
DOLAR
7.3877
EURO
8.9635
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Denizin dibinde incilerle taşlar karışık olarak bulunurlar, övülecek şeyler de kusur ve yanlışların arasında bulunurlar

Mevlana
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4