SPOR 22.03.2018 07:00:00 0

?SİVAS SATRANCI BAŞARIYLA İLERLİYOR?

Sivas Satranç İl Temsilcisi Melika Kaya, gazetemize yaptığı açıklamasında, Sivas satrancını değerlendirerek, yeni kulüplerin açılması, sporcu sayısının artması ve ulusal hakem sayısının 2´ye çıkmasında satrancın ilerlediğinin göstergesi olduğunu söyledi.

OĞUZHAN SARZEP

Sivas Satranç İl Temsilcisi Melika Kaya, ilimizde satrancı değerlendirerek gün geçtikçe talebin arttığını dile getirdi.

Kaya, gazetemize yaptığı açıklamasında, aktif çalışan kulüplerin sayısının arttığını ve şuanda 1000´e yakın sporcuların aktif olarak yarışmalara katıldığını söyleyerek bu sayının artacağını dile getirdi.

İl Temsilcisi Kaya, Türkiye geneline bakıldığında Sivas satrancının iyi bir konumda olduğunu da belirterek, tüm antrenörlere ve öğrencilere başarılar diledi.

?YENİ BİR KULÜBÜN

AÇILMASI SEVİNDİRİCİ?

Sivas´a yeni açılan Sezer Satranç Akademi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği´nden bahseden Kaya, bu tür derneklerin açılmasının Sivas açısından sevindirici bir durum olduğunu belirtti. Kaya: ?Sivas´ta yeni bir satranç kulübünün açılması bizim için çok çok iyi. Ne kadar çok kulüp açılırsa, başarımız o kadar artıyor. Sezer Azgın antrenörümüz de bilinen bir antrenörümüz bizim. Hem Türkiye genelinde hem de Sivas çapında bilinin antrenör ve başarılı bir antrenör. Böyle bir kulübün açılması Sivas satrancı için sevindirici bir olay. Sezer hocamıza da başarılar diliyorum. İnşallah nice dereceler elde ederler? dedi.

?SİVAS İÇİN ÇOK ÇOK İYİ?

Sivas´ta aktif çalışan satranç kulüplerinin sayısının 3´e çıktığını söyleyen İl Temsilcisi Melika Kaya, şu ifadeleri kullandı: ?İlimizde aktif çalışan satranç kulüpleri Sivas Varyant Gençlik Satranç ve Spor Kulübü Derneği, Sivas Analiz Satranç Gençlik ve Spor Kulübü ve Sezer Satranç Akademi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği oldu. Bunun dışında Gençlikspor´un da satranç bölümü var. Normal kulüp sayımız 7-8 tane ama sırf satranç adı altında yada bir dernek şeklinde yapan 3 kulübümüz var. Bu durum Sivas için çok çok iyi.?

?5 YIL ÖNCE SİVAS´TA

1 TANE KULÜP YOKTU?

Satranç İl Temsilciliği görevine 5 yıl önce başladığını ve o zamanlar Sivas´ta hiç kulübün olmadığını hatırlatan Kaya, Sivas satrancının her sene bir önceki seneye göre arttığını dile getirdi. Kaya, şöyle konuştu: ?Geçen seneyle bu seneyi kıyaslarsak Sivas satrancında hiçbir gerileme olmadı. Hatta lisanslı sporcu sayımız her geçen gün artıyor. Her sene bir önceki seneye göre artıyor. Kulüp sayısının artması da bunu gösteriyor. Ben bu işi 5 yıldır yapıyorum ilk yaptığım zaman hiç kulüp yoktu. 2 Ay sonra Varyant açıldı, sonra Analiz açıldı şimdide Sezer satranç açıldı. Bir ilde ne kadar çok kulüp varsa o ilde hareket vardır ve bir o kadar da başarı vardır. Yani satrancın göstergesi kulüple belli oluyor. Federasyonumuzda zaten takip ediyor bunu.?

?SATRANÇ GÜN GEÇTİKÇE

DAHA DA İLERİYE GİDİYOR?

Kaya, Sivas satrancının gün geçtikçe ileriye gittiğini ifade ederek, şuanda aktif öğrenci sayısının da yaklaşık 1000 olduğunu söyledi. Kaya, Sivas satrancında herkesin emeğinin karşılığını da aldığını anımsatarak; ?Ortalama şuanda aktif öğrenci sayımız yaklaşık 1000. Ancak bu her geçen gün artıyor. Sivas´taki satranç gerçekten gün geçtikçe daha da ileriye gidiyor. Herkes emeğinin karşılığını alıyor. Gerçekten satranca talep sayısı da çok yüksek ve yeni kulüplerin açılması Sivas satrancının ilerlediğinin göstergesidir. Sezer hoca zaten tanınmış bir kişi. Varyant başını aldı gidiyor hızla, Analiz de aynı şekilde. İnşallah daha artar kulüplerimiz temennimiz bu şekilde? ifadelerini kullandı.

?HİÇBİR SIKINTIMIZ YOK?

Geçtiğimiz yıllarda Sivas satrancında yaşanan tatsız olayların artık bittiğini ve bir kardeşlik içerisinde beraber yürüdüklerini söyleyen Kaya: ?Geçtiğimiz yıllarda satrançta bir takım yaşanmaması gereken olaylar olmuştu. Tartışmalar yaşanmıştı. Ancak artık o olaylar da bitti tartışmalarda. Şuanda herkes el ele verip Sivas´ın adını her yerde duyurma peşinde. Çok güzel bir kardeşlik havası var. Hiçbir sıkıntımız da yok. Herkes görevini layıkıyla yerine getiriyor? dedi.

?ULUSAL HAKEM

SAYIMIZ 2´YE ÇIKTI?

Kaya, son olarak ilimizde satranç ulusal hakem sayısının 2´ye çıktığını ifade ederek: ?Ayrıca ilimizin başarı hakemlerinden Hasan Ayhan Karakuş normlarını tamamlayarak ulusal hakem olmaya hak kazandı. İl temsilciliği olarak kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. İlimizde şuan satranç ulusal hakem sayımız 2 oldu. Selçuk Ulusoy hocamız vardı. Bir de Hasan Ayhan Karakuş hocamız ulusal hakem oldu. İlimiz deki satranç gerçekten başarılı bir şekilde her taraftan ilerliyor? şeklinde konuştu.