GÜNDEM 5.01.2019 07:00:02 0

Sivas´a Değer Katacak

İlimize ?Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi? adı ile kurulacak olan ikinci devlet üniversitesinin yerinin belirlenmesi ve fiziki olarak çalışmaların başlatılması için İl Özel İdaresi´nde toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Türkiye Büyük Millet Mecl

FATİH TABUR

İlimize, ?Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi? adı ile kurulacak olan ikinci devlet üniversitesinin yerinin belirlenmesi için dün İl Özel İdaresi Encümen Toplantı Salonu´nda bir araya gelindi. Toplantıya Vali Salih Ayhan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nazım Yakut, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, AK Parti Sivas Belediye Başkan Adayı Avukat Hilmi Bilgin ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Salih Ayhan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz´ın ikinci devlet üniversitesinin ilimize kazandırılmasında büyük emeği olduğunu söyledi.

?GÜZEL BİR NOKTAYA GELİNDİ?

Vali Ayhan, ?İnşallah en kısa zamanda kağıt üzerindeki mutfak hazırlığımız sahaya yansıyacak. Bu üniversitenin kuruluşunda milletvekillerimiz Hilmi Bilgin, Habip Soluk ve Semiha Ekinci´nin de olağanüstü emekleri oldu. Biz de inşallah sahada bunun öğrencilere hızlı bir şekilde teşekkül etmesi  için var gücümüzle çalışacağız. Güzel bir noktaya gelindi. Bundan sonra da Türkiye´nin ekonomik durumuna paralel  bir şekilde binalarımızı yapacağız. Tekrar hayırlı uğurlu olsun? dedi.

KURT DERESİ MEVKİİ BELİRLENDİ

Toplantı Vali Ayhan´ın konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam etti. Yapılan istişarelerin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yılmaz, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nin yeri konusunda Kurt Deresi mevkiinde karar kılındığını ifade etti.

?ADIM ADIM HEDEFE?

Yılmaz, ?İlimize ikinci bir üniversite kazandırılması hususunda adım adım hedefe ilerliyoruz. Bilim ve Teknoloji Üniversitesi için bir yasa çıkarılması gerekiyordu. Bu yasa çıkarılarak resmiyete kavuşturuldu. Bu üniversitenin yerinin belirlenmesi gerekiyordu. Kurt Deresi mevkiinde bulunan yaklaşık 1 milyon metrekarelik alanın en makul olan yaklaşık 450 dönümlük alan için üzerinde çalışmalar yapıldı. Yaklaşık 300 dönüm kadar da gelişim alanı var. Burada Valimiz Salih Ayhan´ın liderliğinde ve hocalarımızla birlikte bir çalışma yürütüyoruz? dedi.

?SİVAS ÜNİVERSİTEYİ GÖRECEK

 ÜNİVERSİTE DE SİVAS´I GÖRECEK?

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğü´ne Prof. Dr. Mehmet Kul´un atandığını anımsatan Yılmaz, ?Cumhuriyet Üniversitesi´nin de tecrübelerinden faydalanarak, ikinci üniversitenin yerleşim yeri için çalışmalara başlanıldı. Güzel bir çalışma yapıldığını gördük. Kütüphanesiyle, spor salonlarıyla, kültür merkeziyle içerisindeki camisiyle birlikte inşallah Sivas´a değer katacak. Konumu itibariyle de Sivas´ı kuşbakışı görebilen bir yerde. Sivas üniversiteyi görecek, üniversite de Sivas´ı görecek. Tarihinde olduğu gibi medreseler şehri Sivas, inşallah hem nitelik hem de nicelikte kaliteyi de yakalayarak ilimizin önemli bir konuma gelmesini sağlayacak? diye konuştu.

İLK İŞ İMAR PLANLARININ ONAYI

Şu an yapılacak ilk işin imar planlarının onaylanması olduğunu ifade eden Yılmaz, ?Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´ndan Daire Başkanımız ile diğer arkadaşlarımız da burada. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanımızın çok açık bir desteği var. Belediyemizin yetkililerinin vereceği altyapı hizmetiyle birlikte imar planının onaylanmasının sonrasında da uygulamaya geçeceğiz. İlimizin için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum? açıklamasında bulundu.

?EN MAKUL OLANINI YAPMAK İSTİYORUZ?

Bir gazetecinin sorduğu ?İkinci üniversite ne kadar mal olacak? şeklindeki soruya ise Yılmaz, ?Arkadaşlarımız üzerinde çalışıyorlar. İmar planı onaylandıktan sonra bu maliyeti verebiliriz. Çünkü bodrum gerekir mi, gerekmez mi? Gerekirse başka bir maliyet, gerekmezse başka bir maliyet ortaya  çıkacak. Hazırlanan bir taslak proje var ama bu ihtiyacın üzerinde mi, değil mi? Bunlara bakacağız. Biz Sivas için en makul olanını yapmak istiyoruz. Hedeflediğimiz öğrenci sayıları dikkate alınaraktan  en makul ölçekte bir üniversite ortaya çıktığında bu projenin maliyeti de ortaya çıkmış olacak. İnşallah bu yıl içerisinde proje çalışmaları tamamlanarak, uygulamaya da geçeriz? diyerek yanıt verdi.

/resimler/2019-1/4/2212465998651.jpg

/resimler/2019-1/4/2213134436709.jpg