YAŞAM 16.02.2018 06:00:00 0

"Sivas´ı yeterince tanımıyoruz"

İlimizin yetiştirdiği önemli değerlerden birisi olan Halkbilimci Müjgan Üçer, "Sivas´ı güzellikleriyle, tarihimizdeki yeriyle tanıyalım, sahiplenelim. Sivas´ı yeterince tanımıyoruz" dedi.

FATİH TABUR
Sivas´ın kültür hayatına önemli katkılar sunan Halkbilimci Müjgan Üçer, önemli açıklamalarda bulundu. Sivas´ı sevebilmek için tanımanın şart olduğunu ifade eden Üçer;  Çifte Minareli Medrese, Gök Medrese ve Şifaiye Medresesi´ne atıfta bulunarak, "Bu eserleri gözümüz gibi korumamız gerekiyor" dedi.
Sultan Şehir için "Yazıldıkça çoğalan, okundukça anlaşılması gereken bir şehir" değerlendirmesinde bulunan Üçer, "Sivas´ın semaya uzanan kitapları  var. Nedir bunlar? Çifte Minare´nin gövdesindeki yazı. Sivaslılar bunun yazı olduğunu biliyor mu? Ne yazdığını biliyor mu? Gök Medrese´nin taç kapısında ne yazılı  merak ediyor muyuz? Bir sanat tarihçisi süsleme diyor. Olmaz böyle bir şey. Orada elif, lam, lillah, lehu yazıları görünüyor. Bunları bilmemiz, görmemiz lazım; görmeyenlere göstermemiz lazım.  Çifte Minare´nin kapısındaki El Mülkü Lillah sözünü anlamamız lazım. Şifaiye Medresesi´nin 20 kitabesinden sanat  tarihçilerinin hiç görmediği, bilmediği ama 7´sini rahmetli Ali Haydar Bayat´ın bulduğu kitabeleri bilmemiz lazım. Bunları gözümüz gibi korumamız lazım. Sivas´ı güzellikleriyle, tarihimizdeki yeriyle tanıyalım, sahiplenelim. Sivas´ı yeterince tanımıyoruz. Sivas çok yazılsın, çok okunsun, çok söylensin. Çünkü Sivas, sadece memleketin bir yeri değil Anadolu´nun özetidir. Buradan bakınca Kafkaslar´ı görürsünüz. Orta Asya´yı, Rumeli´yi , Ortadoğu´yu görürsünüz" dedi.