GÜNDEM 4.09.2020 07:00:05 0

SİVASLILARIN 101 YILLIK GURURU

Bugün; ulusal kurtuluş mücadelesine ışık tutan, "manda ve himaye" fikrinin reddedildiği Sivas Kongresi´nin 101. yıl dönümü. Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün "Burada bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar verildi" sözüyle ön

Fatih TABUR

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından 4 Eylül 1919´da gerçekleştirilen Sivas Kongresi´ne ev sahipliği yapan ve 108 gün boyunca Milli Mücadele´nin merkezi olan Sivas´ta, tarihi kongrenin 101. yılı koronavirüs salgını gölgesinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

"Manda ve himaye" fikrinin reddedildiği, ulusal kurtuluş mücadelesine ışık tutan kararların alındığı Sivas Kongresi´nin 101. yıl dönümü kapsamında bugün ilk önce saat 10.00´da Atatürk Anıtı´na çelenk sunulacak. Ardından il protokolü Atatürk Kongre Müzesi´ni  ziyaret edecek ve burada Sivas Kongresi temsili  olarak canlandırılacak. Buradaki programın ardından sınırlı katılım ile Kongre Müzesi bahçesinde tören programı gerçekleştirilecek. Tören programı kapsamında ?4 Eylül Marşı Gösterimi? sunulacak. Protokol konuşmalarının ardından şeref defteri imzalanacak ayrıca Sivas Kültür, Sanat ve Hizmet Ödülleri Töreni gerçekleştirilecek.

SOLOTÜRK VE TÜRK YILDIZLARI SAYGI GEÇİŞİ YAPACAK

Kongre Müzesi Bahçesi´ndeki törenin ardından saat 11.40-11.45 arasında Solotürk, 11.50-12.00 arasında ise Türk Yıldızları saygı geçişi yapacak. Saygı geçişinin ardından öğle namazını Ulu Camii´de kılacak olan il protokolü Sivas Kongresi´ne destek veren Müftü Abdurraif Efendi ve Arap Şeyh´in kabirlerini ziyaret edecek dua edecek. Günün son programında ise saat 20.00´da Şehri Sultandan Kareler Fotoğraf Yarışması Sergi Açılışı ve Ödül Töreni gerçekleştirilecek.

?MİLLİ MÜCADELE MEŞALESİ SİVAS´TA KOR BİR ATEŞ OLMUŞTUR?

Vali Salih Ayhan; Sivas Kongresi´nin yıl dönümü münasebetiyle mesaj yayımladı. Ayhan; mesajında; ?Sivas, Anadolu´nun en emin ve güvenilir bir beldesi olarak, bundan bir asır önce, binlerce yıllık geçmişimizin en kritik ve en önemli kararlarından birisine şahitlik etmiş ve ev sahipliği yapmıştır. Milli Mücadele meşalesi Samsun´da kıvılcım, Erzurum´da yalaz, Sivas´ta kor bir ateş olmuştur. 4 Eylül 1919, milletin istiklalini korumak için, kendi azim ve kararını ortaya koyduğu bir gündür. Anadolu´nun en emin yeri olarak tarif edilen güzel şehrimizde Kurtuluş Savaşı´nın hazırlıkları yapılmış, bu yüzden Sivas, Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin kuruluşuna giden yolda en önemli mihenk taşı olmuştur. Anadolu´nun tek ses, tek yumruk olduğu ilimiz, Milli Mücadelenin ve Cumhuriyetin ilk merkezidir. Mustafa Kemal Paşa ve dava arkadaşlarına 108 gün ev sahipliği yapmış olan ilimiz, ?Burada bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar verilmiş.? ve ?Cumhuriyetin temelleri burada atılmıştır´ vecizesiyle taçlanmıştır. Bu nedenledir ki Sivas, baştan sona bir destan olan İstiklal Mücadelesinin en önemli karargâhıdır? dedi.

?İLİMİZ ÜRETMEKTE, ÜRETTİKÇE BÜYÜMEKTEDİR?

 ?Sivas Kongresi sonuçları ile milletin en zor zamanlarında bütün dünyaya haykırdığı bir bağımsızlık manifestosudur? diyen Ayhan, ?Bir kez daha tekrarlıyoruz ki evet, manda ve himaye asla kabul edilemez, milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, parçalanamaz. Bir milletin âdeta yeniden doğuşu, millî iradesi ile işgalcilere karşı dik duruşu ve esarete başkaldırışı olan 4 Eylül, sahip olduğu cesaret, umut ve inançla yoğrulmuş halkımızın, Atatürk´ün önderliğinde esareti reddediş hareketi ve kararlılığıdır. Bu asil millet, Sivas Kongresi´nin 101. yılında yine aynı azim, aynı duygu ve ruhla, bu vatanın bölünmez bütünlüğünü, bu devletin istiklal ve istikbalini muasır medeniyetlerin daha üst seviyelerine çıkarmanın heyecanını taşımaktadır ve taşımaya da devam edecektir. Geçen yıl 100. yılını büyük coşkuyla kutladığımız 4 Eylül Sivas Kongresi´ni bu yıl kurallara uygun şekilde ve pandemi sürecine riayet edilerek sınırlı etkinliklerle gerçekleştiriyoruz. Temennimiz Covit-19 sürecinin en kısa sürede sona ermesi ve sağlıklı günlere bir an önce kavuşarak coşkulu kutlamalarımızı yeniden gerçekleştirebilmektir. 101 yıl öncesinden aldığımız ilham, birlik-beraberlik ruhu, gardaşlık geleneği ve ortak akıl, Cumhuriyetimizin 100. yılına, 2023 hedeflerine kendini hazırlamakta, ilimiz üretmekte, ürettikçe büyümekte ve büyüdükçe de güçlenmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle; Sivas Kongresi´nin 101. yıldönümünü kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, Çanakkale Savaşı´nda, Kurtuluş Savaşı´nda, terörle mücadelede, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünde ve sınır ötesi operasyonlarda şehit düşen kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Sivas Kongresi´nin 101. yılı kutlu olsun?? ifadelerini kullandı.

4 Eylül Sivas Kongresi´nin 101. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımlayan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise  ?Tarihten bu yana hüküm sürdüğü coğrafyalarda, din, bayrak, vatan ve mukaddesatı yaşatmak uğruna büyük bedeller ödeyen atalarımız, 4 Eylül 1919´da tüm dünyaya büyük bir ders vermiştir.  Osmanlı Devleti son zamanlarında hasta adam olarak nitelendiriliyor ve yedi düvele verdiği amansız mücadele, gücünü daha da yıpratıyordu. İşte tam bu dönemde 9. Ordu Müfettişi sıfatıyla Anadolu´ya gönderilen Gazi Mustafa Kemal ve Silah arkadaşları Türk milletinin kaderini değiştiren tarihi kararlar almıştır. Milli mücadeleyi başlatan Atatürk, Anadolu´nun en güvenilir şehri olan Sivas´ta bağımsız Türkiye Cumhuriyeti´nin temellerini atmıştır. Türk milletinin, en kötü şartlar altında dahi çıkış yolunu bulabildiğinin güzel bir örneği olan 4 Eylül Sivas Kongresi, tarihi parlak, geleceği aydınlık olan Türkiye Cumhuriyeti´nin mihenk taşıdır. Atatürk´ü ve silah arkadaşlarını 108 gün bağrına basarak milli mücadeleye büyük katkı sağlayan Sivaslılar ise geçmişte olduğu gibi bugünde vatanı için seve seve canını vermeye hazırdır. İşte bu duygu ve düşüncelerle 4 Eylül Sivas Kongresi´nin 101. yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün istiklal kahramanlarımızı rahmetle ve şükranla anıyorum? dedi.