GÜNDEM 5.10.2020 07:00:01 0

Sivas´ta Ayçiçeği Ekimi Yaygınlaşıyor

Yaramış köyünde düzenlenen ayçiçeği hasadı programına katılan Vali Salih Ayhan, ilimizin ayçiçeği üretiminde söz sahibi olmaya başladığını dile getirerek ?Katma değeri yüksek bir ürün olan ayçiçeğinin 2019 yılında 6 bin dekar civarı alanda ekimi varken ş

Oğuzhan SARZEP

Tarımdaki başarısına her geçen gün yeni bir ivme katan Sivas, ayçiçek üretiminde de söz sahibi olmak için gayretini sürdürüyor.

Tarım sektöründeki çalışmalara önem veren ve her fırsatta sahada çiftçiler ile bir araya gelen Vali Ayhan, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Merkez Yaramış köyünde düzenlenen ayçiçeği hasadı programına katıldı.

İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız ve Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ ile biçerdöver makinesinin başına geçen Vali Ayhan, 2 bin dönümlük arazide ayçiçeği hasadı yaptı.

BEREKETLİ ARAZİLERDE AYÇİÇEĞİ HASADI YAPIYORUZ

Çiftçilerin alın terinin döküldüğü tarlalarda, birlikte bereketli bir ayçiçeği hasadı yaptıklarını belirten Vali Ayhan, ?Sivas geniş bir coğrafyaya ve bir milyon dekar ekilebilir bir araziye sahip. Dolayısıyla ürün deseni anlamında Türkiye´nin en zengin illerinden birisi. Hububatta Kangal, şeker pancarında Şarkışla - Gemerek bölgesi, Kelkit Vadisinde ise meyve ve sebze üretimi var. Türkiye´de ilk 10´da birçok ürünümüz var? dedi.

Son yıllarda Sivas´ın ayçiçek üretiminde söz sahibi olmaya başladığını dile getiren Vali Ayhan, ?Katma değeri yüksek bir ürün olan ayçiçeğinin 2019 yılında 6 bin dekar civarı alanda ekimi varken şu an bu rakam 35 bin dekara çıktı. Arazi altyapısının güçlü olması, göletlerin, barajların yapılması ve modern sulama sistemi ile birlikte ekilebilir arazimiz iyi seviyeye geldi. Tüm çiftçilerimize bol ve bereketli kazançlar diliyorum? ifadelerini kullandı.

SİVAS TOPRAKLARI BEREKETLİ OLMAYA BAŞLADI

Vali Salih Ayhan, ?Sivas topraklarının suyla buluştuğunda çok bereketli olduğunu görüyoruz. Sivas, tarım ve hayvancılıkta üs olacak, bir cazibe merkezi olacak. Şu an deniz gibi uçsuz bucaksız yekpare 2 bin dönümlük ayçiçeği tarlasının içerisindeyiz. Çiftimiz, katma değeri yüksek ürün üretmenin heyecanını yaşıyor. Alın teriyle çalışan, emek harcayan ve bu verimli topraklara değer katan her çiftçimizin yanında olmaya devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.

Vali Salih Ayhan, programın sonunda, arazi sahibi çiftçi Ali Çetin´den ay çekirdeği üretimi hakkında bilgi aldıktan sonra, harman yerine giderek çekirdek savurdu.