SPOR 15.05.2019 07:00:00 0

Sivas´ta Şampiyona Heyecanı

Sivas Kongresi´nin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında bugün ilimizde ?Floor Curling Okullararası Türkiye Şampiyonası? start alacak.

OĞUZHAN SARZEP

Türkiye Curling Federasyonu, Sivas Valiliği ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü organizesinde bugün ilimizde, Floor Curling Türkiye Şampiyonası başlayacak.

15-16 Mayıs tarihleri arasında Taha Akgül Spor Salonunda gençler ve yıldızlar kategorilerinde saat 10.00´da yapılacak olan şampiyonaya üst düzey katılımın olacağı öğrenildi.

Bugün başlayacak olan Türkiye şampiyonası, yarın yapılacak olan final müsabakaları ile tamamlanacak.

Sivaslı sporcularında yer alacağı Türkiye şampiyonasında dereceye girenlere kupa, madalya ve çeşitli hediyeler takdim edilecek.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç, bugün start alacak olan Floor Curling Türkiye Şampiyonasına katılacak ekiplere başarılar diledi.

FLOOR CURLİNG NASIL OYNANIR?

Curling, 42×4,3 metrelik buzdan bir pist (bu piste rink denir.) üzerinde oynanan bir takım oyunudur. Oyunun amacı, granitten yapılmış dairesel taşı buz üzerinde kaydırarak hedefin (bu hedef bir dart tahtasını andırır, ve oyundaki karşılığı ?ev?dir.) merkezinde durdurmaktır. Pistin iki ucunda olan 3,66 metre çapındaki evin; oyun hattı olan hogdan uzaklığı 6,4 metre, evlerin birbirlerinde uzaklığı 34,7 metredir. Puan, ev´in merkezine karşı takımdan daha yakına taş atarak kazanılır. Hassaslık seviyesi ve kazanmak için ortaya konan stratejik düşüncenin karmaşık yapısı sayesinde curling ?buz üstünde satranç? olarak adlandırılır.