SÜRÜCÜ ADAYLARININ ZORLU SINAVI
Sürücü adayları direksiyon sınavında ter döktü. Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesinden hareket eden sürücü adayları, belirlenen güzergâh içerisinde araç kullanarak direksiyon sınavını geçmeye çalıştı. Bazı sürücü adayları araçtan sevinçle inerken, birçoğu ise gözyaşlarıyla sınav alanından ayrılmak zorunda kaldı.
Tarih: 24.7.2017 05:00:00

AHMET TIRPAN

Heyecanlı halleriyle dikkat çeken adaylar, direksiyona geçmeden önce müfettiş karşısında motor hakkında kısa bir bilgi verdi. Araç hakkında gerekli bilgileri veren adaylar, daha sonra kontağı çevirerek, belirlenen güzergâhta trafik kurallarına dikkat ederek araç kullanmaya çalıştı.
YENİ SİSTEM
KAZALARI AZALTIYOR
Motorlu taşıtlar sınavı ve eğitim sistemi hakkında bilgi veren Başarı Sürücü Kursu eğitmenlerinden Alparslan Karataş, yeni eğitim sistemiyle birlikte trafikte kaza oranının ciddi oranda azalacağını söyledi.
Yeni sistemle adaylara daha ciddi eğitimler verildiğini belirten Karataş, sadece sürücü kursları olarak değil, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da ciddi denetlemelerin yapıldığını söyledi.
MİLLİ EĞİTİM
YAKIN TAKİPTE
Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmelerle, sürücü kurslarının başarı oranının ortaya çıkarıldığını ve bu doğrultuda başarılı olan sürücü kurslarının eğitim öğretim faaliyetine devam ettiğini kaydeden Karataş, başarılı olmayan kursların faaliyetine son verildiğini ifade etti.
SIKI DENETİMLER
YAPILIYOR"
Motorlu taşıtlar eğitimi ile ilgili yapılan değişiklikler hakkında bilgi veren Karataş; "Biz trafik kurallarını ön plana çıkararak sürücünün en iyi şekilde araç kullanmasını sağlamak amacıyla bir dizi eğitimler veriyoruz. Verdiğimiz eğitimlerin ardından sınavı başarıyla tamamlayan adaylar, bizim başarımızı ortaya koyuyor ve bu durumda eğitim öğretim faaliyetimizi sürdürmemizi sağlıyor. Biz Başarı sürücü kursu olarak şu anda ilimizde en başarılı kurslardan biriyiz. Bu İl Milli Eğitim Müdürlüğünün istatistikî çalışmalarıyla sabittir. Yani bizim başarılıyız dememiz yeterli değil, Milli Eğitim Müdürlüğü bizim başarımızı birebir takip ediyor ve denetimler yaparak verdiğimiz eğitimleri takip ediyor" ifadelerine yer verdi.
EĞİTİMLER SÜRÜCÜ
HATALARINI KALDIRIYOR
Yapılan değişikliklerle sürücü adaylarına ciddi anlamda dersler verildiğini, bu eğitimlerle sürücülerin trafikte en az hatayla araç kullandığını kaydeden Karataş; "Ehliyet yazılı sınavını başarıyla geçen sürücü adaylarımıza uzun süre direksiyon eğitimi veriyoruz. Biz Başarı sürücü kursu olarak adaylara ehliyet alması için değil, trafikte hata yapmadan araç kullanması için eğitim veriyoruz. Bu da bizi başarılı yapıyor. Bu başarımız Milli Eğitim Müdürlüğünün istatistik çalışmalarıyla sabittir. Eğer başarılı olamazsak zaten ilgili kurumlar tarafından eğitim faaliyetimize son veriliyor. Bu duruma karşı bizde işimizi daha ciddiyetle ele alıyor ve adayların en iyi şekilde araç kullanması için ciddi gayret gösteriyoruz" şeklinde konuştu.
SÜRÜCÜ ADAYLARININ
ZORLU SINAVI, DİREKSİYON
Son olarak direksiyon sınavı hakkında bilgi veren Karataş; "Sürücü adayı direksiyona geçmeden önce, motor ve motora bağlı parçalar hakkında müfettişin sorularını yanıtlıyor. Daha sonra sürücü adayı direksiyon başına geçiyor ve kontağı çeviriyor. Araçta bir sorumlu müfettiş, bir sorumlu öğretmen ve bir kurs öğreticisi bulunuyor. Sürücü adayı belirlenen güzergahta trafik kurallarına dikkat ederek hareket ediyor. Belirli bölgelerde park yaptırılıyor ve sürücünün direksiyonu kullanma becerisine dikkat ediliyor. Bu denetimleri başarıyla tamamlayan adaylar ehliyet almaya hak kazanıyor" dedi.