SPOR 15.02.2021 07:00:00 0

Taha Akgül´e Yeni Görev--Video

Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu Sivaslı milli güreşçi Taha Akgül, Gençlik ve Spor Bakanlığında açık bulunan spor müşavirliğine atandı. Altın adam Akgül´ün spor müşavirliğine atanması, Sivas spor camiası tarafından sevinçle karşılandı.

OĞUZHAN SARZEP

Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu hemşerimiz milli güreşçi Taha Akgül, Gençlik ve Spor Bakanlığı´nda açık bulunan spor müşavirliğine atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın imzasıyla; Cumhurbaşkanlığı danışmanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Konseyi üyeliğine ilişkin atama kararları Resmi Gazete´de yer aldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı´nda açık bulunan spor müşavirliğine, olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu milli güreşçi Taha Akgül getirildi.

TÜRKİYE´NİN EN BAŞARILI GÜREŞÇİSİ

Toplam 7 Avrupa ve 2 dünya şampiyonluğu ile serbest stilde Türkiye´nin en başarılı güreşçisi olan 31 yaşındaki Taha Akgül, 2016 Rio Olimpiyatları´nda da ülkemize altın madalya kazandırmıştı.

SİVAS´TA SEVİNÇLE KARŞILANDI

Altın adam lakaplı Taha Akgül´ün spor müşavirliğine atanması, Sivas spor camiası tarafından sevinçle karşılandı. İlimizdeki birçok antrenör ve sporcular sosyal medya üzerinden Taha Akgül´e hayırlı olsun mesajları gönderdi.

TAHA AKGÜL KİMDİR?

Taha Akgül, 22 Kasım 1990 tarihinde Sivas´ta dünyaya geldi. Halen Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü öğrencisi olan Akgül, güreşe 14 yaşında başlamıştır 6 sene boyunca Sivas Güreş Eğitim Merkezi´nde eğitim alan Akgül, 2008 senesinde İzmir´e yerleşti ve 9 Eylül Üniversitesi´nde Türkçe okumaya başladı. Burada Milli Takım antrenörüyle tanıştıktan sonra hayatı değişti ve daha profesyonel eğitim almaya başladı.

Daha sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi adına güreşmeye başladı ve 2009 senesinde gençlerde Türkiye üçüncüsü oldu. Bu başarısından sonra dikkat çekti ve Milli Takım´a çağırıldı. 2011 senesinde Ankara ASKİ´ye transfer oldu. 2012 senesinde 40. kez düzenlenen Uluslararası Yaşar Doğu Güreş Turnuvası´nda altın madalya kazandı. 2014 senesinde Taşkent, Özbekistan´da yapılan Dünya Güreş Şampiyonası´nda birinci olarak yine altın madalya kazandı.

7-12 Eylül 2015 tarihleri arasında Las Vegas´ta düzenlenen Dünya Büyükler Güreş Şampiyonası finalinde Azerbaycanlı rakibi Jamaladdin Magomedov´u 62 saniyede sayı tuşuyla (10-0) yenerek, tekrar altın madalya kazandı. Akgül, 2015 Avrupa Oyunları´nda serbest stil 125 kiloda bir kez daha altın madalya kazandı. 20 Ağustos 2016 tarihinde Rio Olimpiyatları´nda Taha Akgül, 125 kiloda finalde İranlı rakibini 3-1 mağlup etti ve altın madalya kazandı. Böylece Olimpiyat Şampiyonu unvanını kazandı.

Bizde Sivas İrade Gazetesi olarak şampiyon Yiğido Taha Akgül´e yeni görevinde başarılar dileriz.

Haber Kaynak : SİVAS İRADE GAZETESİ