GÜNDEM 15.01.2021 07:00:00 0

Tarıma Dayalı Sanayi Şart

AK Parti Sivas 7. Olağan İl Kongresi´ne katılmak üzere şehrimize gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz; Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ´ı ziyaret etti. Ziyarete ilişkin konuşan Başkan Çetindağ; ?Sayın AK Parti Genel Başkan Yardımcısı V

Fatih TABUR

AK Parti Sivas 7. Olağan İl Kongresi´ne katılmak üzere ilimize gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz; Sivas Ziraat Odası´nı ziyaret etti.

Ziyaret öncesi Ahmet Ataman Konferans Salonu´nda çiftçilerin sorunları masaya yatırıldı. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen programa AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz´ün yanı sıra AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz ve Habib Soluk, İl Başkanı Hakan Aksu, Merkez İlçe Başkanı Muhammed Burak Kuruçay, Kadın Kolları Başkanı Arzu Polat ve çok sayıda partili katıldı.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen programın ardından Demiröz ve beraberindeki heyet Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti.  Çetindağ; ziyaretin anısına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz´e çiftçileri simgeleyen kağnı maketi, AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya´ya ise Türk bayrağı tablosu hediye etti.

ET VE SÜT KURUMU ÇİFTÇİLERİMİZİ EZDİRMEMELİ

Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ; ?Öncelikle Sayın AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz ve beraberindeki heyete ziyaretlerinden ötürü çok teşekkür ediyorum. Ziyaretimiz öncesinde bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıda çiftçilerimizin sorunları ve Sivas´ımız ile ilgili konuları görüştük.  Ecrimisil olarak çiftçiler tarafından kullanılan arazilerin ecrimisil bedeli üzerinden kiraya verilmesini talep ettik.  Biliyorsunuz Sivas´ımız şeker pancarı üretiminde ülkemizin söz sahibi illeri arasında yer alıyor ama şeker fabrikamız olmamasından dolayı bu çiftçimize sıkıntı yaratıyor. Sivas´ta sulama alanları çok açıldı, pancar alanları çok genişledi. Madem fabrikamız yok biz de kotaların yükseltilmesini talep ettik. Kendileri de bu talebimizi dile getireceklerini  söylediler. Biliyorsunuz çiftçilerimiz hayvanları  kestirdiğinde  fiyatlar düşük ama buna karşın girdi maliyetleri yüksek. Burada Et ve Süt Kurumu´nun devreye girerek piyasayı dengelemesini, çiftçimizi ezdirmeyecek şekilde fiyat açıklanmasını istedik. Et ve Süt Kurumu´nun bu konuda daha aktif olmasını talep ettik.  Bunu dikkate alacaklarını söylediler? dedi.

DEMİRAĞ OSB´DE TARIMA DAYALI SANAYİ KURULMALI

Altyapı çalışmaları süren Demirağ Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile Sivas´ın önemli bir ivme yakalayacağını kaydeden Çetindağ; ?Sayın AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz´den Demirağ OSB´de tarıma dayalı sanayinin kurulması noktasında altyapının hazırlanmasını ve ilimizin 6. Bölge´ye alınarak teşvikte hak ettiği konuma getirilmesini istedik. Sayın Demiröz, bunu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´a ileteceğini söyledi. Hatta bizi Ankara´ya davet etti. Önümüzdeki aylarda Ziraat Odası yönetim kurulu ve AK Parti´nin değerli heyeti ile Ankara´ya gidip bunu da takip etmiş olacağız. Biliyorsunuz 2021 yılına geçtiğimizde çiftçilerimizin Bağkur primleri çok yükseldi. 900 küsur liradan bin 200 liralara  çıktı. Çiftçimizin bunu ödeme gücünün olmadığını ve bu hususta çalışma yapılmasını talep ettik. Bu konuyu da Sayın Cumhurbaşkanımıza ileteceğini dile getirdi. Verimli bir toplantı oldu? ifadelerini kullandı.