Tedbirler Belirlendi
Vali Salih Ayhan başkanlığında Genişletilmiş İl Hıfzıssıhha Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Olağanüstü toplanan kurul, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi (salgın) olarak da ilan edilen koronavirüs (Covid-19) nedeni ile ilgili bakanlıkların genelgeleri doğrultusunda ve ek olarak ilimizde uygulanacak tedbirleri görüşerek, karara bağladı.
Tarih: 19.3.2020 07:00:01

Oğuzhan SARZEP

Genişletilmiş İl Hıfzıssıhha Kurul Toplantısı, Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirildi. Olağanüstü toplanan kurul, koronavirüs (Covid-19) nedeni ile ilgili bakanlıkların genelgeleri doğrultusunda ve ek olarak ilimizde uygulanacak tedbirler görüşülerek, kararlaştırdı.

“ELLER SIK SIK YIKANMALI”

Toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Salih Ayhan, “Malum olduğu üzere, ilk olarak Çin´in Hubei eyaletinin Vuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) küresel bir nitelik kazanmış ve vaka sayısı dünyanın birçok ülkesinde giderek artmaktadır. Türkiye´de ise ilk vaka 11 Mart 2020 tarihinde yaşandı. Bu kapsamda, devletimizin konuyu hassasiyetle takip ettiğini özellikle söylemek isterim. Vatandaşlarımızın da aynı şekilde durumu ciddiye almaları gerekiyor. Unutmayalım, basit önlemlerle bu salgının şehrimizin ve evimizin dışında tutmak mümkündür. Özellikle risk grubunda olan, yurt dışından gelenlerin 14 gün kuralına riayet etmesi şart. Kişisel temizliğe dikkat etmek, ellerimizi sık sık 20 saniye boyunca yıkamak, temastan kaçınmak ve herhangi bir belirtisi olduğu takdirde vatandaşlarımızın sağlık kuruluşlarına acilen başvurması önem arz ediyor” dedi.

RESMİ MAKAMLARIN AÇIKLAMALARI DİKKATE ALINMALI

Sağlık Bakanlığı´nın, sahadaki birimleriyle bir ekip oluşturulduğunu ve mevcut hastane ile diğer birimlerin durumlarının gözden geçirilerek, hazırlıklı hale getirildiğini söyleyen Vali Ayhan, “Olası bir vaka durumunda henüz hizmete başlamamış olan Numune Hastanesi bünyesindeki Geriatri Servisini (ÇAGEM) hazır hale getirdik. Umuma açık alanların, okulların kapatılarak yapılan ‘sosyal izole´ ile Türkiye´de ilgili makamlarca gerekli koruma ve kontrol tedbirleri alınmaktadır. Vatandaşlarımızın rehavete ve paniğe kapılmadan, resmi açıklamaları dikkate alarak, tavsiye uygulamaları suretiyle bu süreci toplum olarak en az hasarla geride bırakacağız. İlimizde de gerekli hassasiyet, tüm kurumlarımızca gösterilerek titizlikle hareket edilmektedir. Alacağımız kararların uygulanması ve tedbirlere riayet edilmesi toplumsal bir görevimizdir” diye konuştu.

ALINAN KARARLAR

Koronavirüs (Covid-19) salgınından vatandaşların korunması ve salgının şehrimize yayılmasını engellemek için alınması gereken tedbirleri görüşmek üzere;  İl Hıfzıssıhha Kurulu 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu´nun 26. maddesi gereğince, Vali Salih Ayhan başkanlığında olağanüstü toplanarak şu kararları aldı:

1.Tüm Kamu Kurum ve Kuruluşları tarafından; Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve diğer ilgili bakanlıkların yayınlamış olduğu talimat ve genelgelere titizlikle uyulacak, görev kapsamında gerekli tüm kontrol ve denetimler yapılacaktır.

2.Kurumların web siteleri ile il genelinde belediyelere ait dijital ekran, CLP, bilbordlar gibi görsellerin yayınlanmasına olanak tanıyan her türlü ilan ve yayın sistemleri ile yerel basında; Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü´nün salgından korunmaya yönelik yayın ve bilgilere istinaden, su ve sabun kullanımı, hijyen ve dezenfeksiyon konusunda duyarlılık oluşturulmasına yönelik broşür, afiş, bilgilendirme yapılacaktır.

3.Sağlık Müdürlüğünce sağlık çalışanlarına, diğer kurumlarca da personeline yönelik koronavirüsle mücadele ve korunma eğitimleri verilecek, ayrıca Organize Sanayi Bölgesinde bulunan işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri kapsamında tüm çalışanlarına eğitim verilecek, bu konuda Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü gerekli takip ve organizasyonu yürütecektir. Bunların dışında kalan tüm işletme ve esnaflar ile bünyelerinde çalışanların bilgilendirilmeleri yapılacak, bu amaçla gerektiğinde akredite edilmiş firmalardan eğitim ve dezenfeksiyon hizmeti alınabilecektir.

4. Toplu yaşam şeklinde bulunan; 5. Piyade Tugay Komutanlığı, İl Jandarma Alay Komutanlığı, Ceza ve Tevkifevleri ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı sevgi evleri-yurtlarda gerekli tedbirler alınacaktır.

5. Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca, personeline yönelik koruyucu ekipman ve malzemeler (maske, eldiven vb.) kendi kurumlarınca temin edilecek, gerektiğinde kişisel koruyucu ekipman gibi ihtiyaç malzemelerinin kurumlar arasında paylaşımı yapılacaktır.

6. Piyasanın gözetimi ve denetimi kapsamında; Ticaret İl Müdürlüğü, Belediye Zabıta Ekipleri ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince fiyat kontrolleri yapılarak, genelge, karar, duyuru ve talimatlara aykırı hareket edenler hakkında gerekli idari para cezaları ve adli işlemlerin uygulanacaktır.

7. 112 Acil Çağrı Merkezine gelen ve Koronavirüs taşıdığı şüphesi ile gelen veya yurt dışından geldiği belirtilen şahıslarla ilgili ihbarlar, İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimi tarafından değerlendirilecek ve Toplum Sağlığı Merkezinde görevli sağlık ekipleri şahısların sabit bulunduğu adrese yönlendireceklerdir. Sağlık görevlileri tarafından yerinde sağlık kontrolleri yapılan şahıslar 14 gün süre ile günlük olarak kontrol edilecek, izolasyon kuralları konusunda bilgilendirme ve eğitim verilecek, sağlık durumlarında Covid-19 şüphesi oluşturacak bulgulara rastlanılması halinde, ambulansla gerekli tedbirler alınarak, referans hastane olan Sivas Numune Hastanesi´ne ivedilikle sevkleri gerçekleştirilecektir. İhbarda belirtilen adrese giden sağlık personelinin ikaz ve uyarılarına riayet edilmemesi ve güçlük çıkarılması halinde, talep üzerine sorumluluk bölgesine göre ilgili kolluk ekibi derhal sevk edilecektir.

8. Kurumların dezenfeksiyon işlemleri; envanterinde dezenfeksiyon cihazı bulunan kurumlar öncelikle kendi kurum binalarını dezenfekte edecek, ardından envanterinde anılan cihazlar bulunmayan kurumların bu yöndeki taleplerini, imkan ve bütçelerine istinaden karşılayacaktır.

9. Tüm toplu taşıma (Şehir içi, Şehirlerarası, Servis Taşımacılığı gibi) araçlarının dezenfeksiyon takibi Belediyelerce yapılacaktır.

10.Bakanlık emirleri gereğince, yurt dışında yaşayan/bulunan vatandaşlarımızdan; Nuri Demirağ Havalimanına havayoluyla gelişleri sağlananların kontrol altında tutulmaları amacıyla tahsis edilen, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Binali Yıldırım Yerleşkesindeki KYK yurduna transferleri için Nuri Demirağ Havalimanı´ndan kontrollü şekilde alınacaktır. Nuri Demirağ Havalimanı´ndan alınan vatandaşlarımızın barınmaları/iaşeleri ile kontrol süresinin sonunda talimat verilen yöntemle, ikametlerine gönderilmesine yönelik tüm tedbir ve planlamalar; DHMİ Sivas Nuri Demirağ Havalimanı Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, AFAD İl Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Türk Kızılayı Sivas Şubesi ile gerektiğinde Vali Yardımcısı Başkanlığında oluşturulan “Koronavirüs Koordinasyon Kurulu” nca talimat verilen diğer kurum ve kuruluşlarca sağlanacak olup, vatandaşlarımızın kontrol altında bulunduğu süreçte görev ve talimatlarda belirtilen hususları yerine getireceklerdir.

11. İçişleri Bakanlığının 16.03.2020 tarih ve E.5361 sayılı yazılı talimatları gereğince ülke genelinde; “Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri” olarak faaliyet yürüten vatandaşlarımızın çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini arttıracağı değerlendirilen; Tiyatro, Sinema, Gösteri Merkezi, Konser Salonu, Nişan/Düğün Salonu, Çalgılı/Müzikli Lokanta/Kafe, Gazino, Birahane, Taverna, Kahvehane, Kıraathane, Kafeterya, Kır Bahçesi, Nargile Salonu, Nargile Kafe, İnternet Salonu, İnternet Kafe, Her Türlü Oyun Salonları, Her Türlü Kapalı Çocuk Oyun Alanları (AVM ve Lokanta İçindekiler Dahil), Çay Bahçesi, Dernek Lokalleri, Lunapark, Yüzme Havuzu, Hamam, Sauna, Kaplıca, Masaj Salonu, SPA ve Spor Merkezlerinin faaliyetleri” 16.03.2020 günü saat 24:00 itibariyle geçici olarak ertelendiği duyurulmuştu. İlgi talimattan hareketle, iş yeri ruhsatında hangi sınıf ve türde faaliyet gösterdiğine bakılmaksızın, vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarından olan yemek gereksinimlerinin karşılanmasının sağlanması bakımından, lokanta ve restoranlar kapsam dışında tutulacak, bu yerler faaliyetlerini yürütürken müşteriler arasında en az 1´er metre olacak şekilde oturma düzeni oluşturacak, yemek ihtiyacının dışında kalan ve sosyalleşme, eğlence, vakit geçirme, spor alan ve yerleri için toplu olarak bulunulan tüm işletmelerin faaliyetleri ikinci bir emre kadar geçici olarak durdurulmuştur. Faaliyeti durdurulan iş yerlerine pastane, çay ocağı gibi hizmet veren yerler de dahil edilmiştir. Bu iş yerlerinde tezgahtan satış/paket servis dışında, masalara herhangi bir servis yapılması yasaklanmıştır.

12.Yukarıda sözü edilen iş yerlerinin denetlenmesi sorumluluğu esasen Belediye Zabıta Müdürlüğünde olmakla birlikte, ilgili diğer kurumların tamamı görev alanına giren konularda, kurulun aldığı kararlara aykırılıkların tespitine ilişkin denetim/kontrol ile buna yönelik tutanak düzenlemek yetki ve sorumluluğuna sahiptir. Düzenlenen tutanaklardan adli işlemi gerektirenler, sorumluluk bölgesine göre ilgili kolluk birimi ve işyerine ruhsat veren kuruma, idari işlem gerektirenler ise işyerine ruhsat veren kuruma 24 saat içerisinde gönderilecektir.

13.İlimiz mülki sınırları içerisinde bulunan vatandaşlarımızdan; yurtdışından gelenler ile bunlarla aynı çatı altında ikamet eden veya her ne suretle olursa olsun temas nedeniyle coronavirüs bulaşma/taşıma şüphesi altında olanlara, İl Sağlık Müdürlüğü/Kollukça, 14 gün süreyle ikametlerinden ayrılmamaları yönünde yazılı tebligat yapılacaktır. Bunlardan ikametlerinden ayrılmamaları yönündeki “1. ikaza” uymayanlara, İl Hıfzıssıhha Kurul Kararlarına riayet etmemekten idari para cezası (3.150,00 TL) uygulanacak, yapılacak “2. kontrolde” de ikametlerinde bulunmadıkları tespit edilenler ise Valilikçe belirlenen yerlerde en çok 14 gün süreyle gözlem altına alınarak, haklarında tekraren idari para cezası (3.150,00 TL) uygulanacak ve ayrıca TCK´nın 195. Maddesi uyarınca adli işlem yapılacaktır.

14. İl Hıfzıssıhha Kurulu´nun yukarıda aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde olmak üzere;

a. Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince 3.150,00 TL

b. Kabahatler Kanununun 32. Maddesi gereğince 392,00 TL

c. Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı TCK 195. Maddesi gereğince “2 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.”

hükümleri gereğince, sorumlular hakkında ADLİ ve İDARİ İŞLEMLER derhal uygulanacak, iş yerlerine Kapatma/Ruhsat İptali cezası verilecektir. Oy birliğiyle karar verilmiştir.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Tedbirler Belirlendi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HEDEFLERE ULAŞACAĞIZ--VİDEO
HEDEFLERE ULAŞACAĞIZ--VİDEO
Vali Salih Ayhan, İl Genel Meclisi´nin Kasım ayı toplantılarının son oturumuna katıldı. İl Özel İdaresi´nin 2021 yılı bütçesinin 195 milyon lira olarak kabul edildiği toplantıda meclis üyelerine hitap eden Vali Salih Ayhan, ilimizde birlik ve beraberlik içerisinde 2023 hedeflerine ulaşılacağını söyledi.
ARAÇ SAYISI 165 BİNE YAKLAŞTI
ARAÇ SAYISI 165 BİNE YAKLAŞTI
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2020 Ekim ayında Sivas´ta bulunan motorlu kara taşıtı sayısı 164 bin 877 olarak açıklandı.
BEBEĞİNİ ÖLÜME TERK EDEN ANNE TUTUKLANDI--VİDEO
BEBEĞİNİ ÖLÜME TERK EDEN ANNE TUTUKLANDI--VİDEO
Sivas´ta yeni doğmuş bebeğini boş araziye terk ederek ölümüne sebep olan anne tutuklandı.
YEKELER´DEN BÜYÜK BAŞARI
YEKELER´DEN BÜYÜK BAŞARI
Dünyanın en iyi bilim insanlarının sıralandığı liste Stanford Üniversitesi´nden Dr. John PA Ioannidis, K. W. Boyack ve J. Baas tarafından yayımlandı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Meftuni Yekeler listede Maden ve Metalürji alanında kendisine yer bularak büyük bir başarıya imza attı.
KADINA ŞİDDET İNSAN HAKKI İHLALİDİR
KADINA ŞİDDET İNSAN HAKKI İHLALİDİR
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Sivas AB Bilgi Merkezi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle bir açıklama yayımladı. Açıklamada; “Kadına karşı şiddet, maalesef örneklerine en sık rastlanılan insan hakları ihlalidir” dedi.
İLÇEMİZİ MARKA YAPMAK İSTİYORUZ
İLÇEMİZİ MARKA YAPMAK İSTİYORUZ
Şarkışla´da birtakım temaslarda bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, “Şarkışla ilçemiz hayvancılıkta oldukça önemli bir yerde, Şarkışla hayvan pazarı ise ülkemizde önemli bir yere sahip. İlçemizi birlikte daha çok çalışarak marka haline getirmek istiyoruz” dedi.
SURİYELİ BEBEĞİN İMDADINA YETİŞTİLER
SURİYELİ BEBEĞİN İMDADINA YETİŞTİLER
İl Müftülüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Göç ve Manevi Destek Koordinatörlüğü; kalça çıkığı, ayaklarında ortopedik engeli ve gözlerinde katarakt rahatsızlığı bulunan 6 aylık Suriyeli Şam El Hadi Rakka için harekete geçti. Tedavisine başlanan minik Şam El Hadi, ayağına takılan platin sayesinde yürüyebilecek. Ankara´da göz tedavisi devam eden El Hadi´nin kısa süre sonra ise görmeye başlayacağı öğrenildi.
ASILSIZ İHBARA CEZA YAĞACAK
ASILSIZ İHBARA CEZA YAĞACAK
İlimizde görülebilecek yoğun kar yağışları, buzlanma ve don olayları öncesinde ilgili kurumların koordinasyonunda sıkıntı yaşanmaması amacıyla Vali Salih Ayhan başkanlığında toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Vali Ayhan, karla mücadele çalışmalarında asılsız ihbarların mücadeleyi sekteye uğrattığını ve bu tür durumlarda ceza-i müeyyide uygulanacağını söyledi.
DEDE UEFA´DA SİFTAH YAPTI
DEDE UEFA´DA SİFTAH YAPTI
DG Sivasspor´da, 2-0 kazanılan Karabağ maçında galibiyete büyük katkı sunan 37 yaşındaki deneyimli golcü Arouna Kone, Avrupa arenasında siftah yaptı.
BİRLİĞİMİZİ KİMSE BOZAMAYACAK
BİRLİĞİMİZİ KİMSE BOZAMAYACAK
Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Sivas Şube Başkanı Kadir Darıcık ve yönetim kurulu üyeleri, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken´i ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkan Eken, ilimizde yakalanan birliği ve beraberliği bozmak isteyen bazı kesimlerin amacına ulaşamayacağını söyledi.
  SİVAS´TA 2 BİN MEZAR HAZIRLANDI
SİVAS´TA 2 BİN MEZAR HAZIRLANDI
Kış aylarının sert geçtiği Sivas´ta, kış öncesi defin işlemleri için 2 bin mezar hazırlandı
SİVASLI AİLE POLİS EKİPLERİNİ UNUTMADI
SİVASLI AİLE POLİS EKİPLERİNİ UNUTMADI
Sivas´ta bir aile hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında dondurucu soğukta uygulama yapan polis ekiplerine çay ikramında bulundu
500 YILLIK CAMİNİN RESTORASYONU İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI
500 YILLIK CAMİNİN RESTORASYONU İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI
Sivas´ın Şarkışla ilçesi Hardal köyünde bulunan 500 yıllık Hardal Köyü Camisinin restore edilmesi için çalışma başlatıldı.
TEK MEZAR ESRARINI KORUYOR
TEK MEZAR ESRARINI KORUYOR
Sivas´ta Tekmezar Caddesi´nin ismini aldığı tekmezar görenlerin dikkatini çekiyor
ŞÖNİM KADINLARA KOL KANAT GERİYOR
ŞÖNİM KADINLARA KOL KANAT GERİYOR
Atatürk Kongre Müzesi bahçesinde KADES uygulamasının tanıtımı ve farkındalığının artırılmasına yönelik kurulan standı ziyaret eden Vali Salih Ayhan, “Özellikle, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM), sunduğu rehberlik, hukuki ve psikolojik destek, barınma amaçlı yönlendirme faaliyeti, koruyucu ve önleyici tedbir işlemleri çok önemli bir misyonu yerine getirmekte; adeta kadınlarımıza kol kanat germektedir” dedi.
VAKIF KİRACILARINA ARTIŞ YAPILMAYACAK
VAKIF KİRACILARINA ARTIŞ YAPILMAYACAK
Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, vakıf taşınmazlarında kiracı olan esnaflara müjde verdi. Köksal; esnaf ve sanatkarların pandemi sürecinde mağdur olduğunu belirterek kira artışının bu sene yapılmayacağını söyledi.
ŞİDDETİN KARŞISINDA DURMALIYIZ
ŞİDDETİN KARŞISINDA DURMALIYIZ
Saadet Partisi Sivas Kadın Kolları Başkanı Mihriban Geldi, “Şiddetin karşısında durmak hepimizin insanlık vazifesidir. Erdemli toplum ancak; hukukun üstünlüğünün sağlanması, adaletin tesisi ve eğitim ile gerçekleşir. Kalplerde beslenecek duygu şiddet değil sevgi ve şefkat olmalıdır” dedi.
ÖĞRENCİLERE BURS DESTEĞİ
ÖĞRENCİLERE BURS DESTEĞİ
İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sivas Hizmet Vakfı arasında Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine burs verilmesi hakkında protokol imzalandı. Törende konuşan Vali Salih Ayhan, 300 öğrenciye 6 ay süreyle aylık 100 lira burs verileceğini aktararak “Hayır sahibi vatandaşlarımızın katkısıyla oluşan bursların öğrencilerimize bir nebze de olsa katkısı olacaktır. Bu vesile ile hayır sahibi vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Sağladıkları katkılarla daha çok öğrencimize daha fazla burs ödeme imkânımız olacaktır.” dedi.
KADINA ŞİDDETE TEPKİ GÖSTERDİLER --VİDEO
KADINA ŞİDDETE TEPKİ GÖSTERDİLER --VİDEO
İl Genel Meclisi Üyeleri Semra Temurbaş Mavibulut ve Arzu Polat mecliste gündem dışı söz alarak kadına yönelik şiddete karşı tepki gösterdiler.
 EYLÜL AYINDA HİZMETE GİRECEK--VİDEO
EYLÜL AYINDA HİZMETE GİRECEK--VİDEO
Çevre yolunun hemen kenarında bulunan eski otobüs toplanma merkezi üzerine yapılan yeni itfaiye binasında incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Projemizi inşallah 2021 yılı eylül ayı gibi hizmete sunacağız” dedi.
HAYATLARI KABUSA DÖNDÜ
HAYATLARI KABUSA DÖNDÜ
İki yıl önce Karayün köyünde, kahvaltı sırasında eşi, oğlu ve gelinine tüfek ile saldıran ve eşinin ölümüne neden olan Ahmet Yapmaz, akli dengesi bozuk olduğu için tedavi altına alındı. Yapmaz´ın 1 sene tedaviden sonra serbest kalacağı bilgisi saldırıya uğrayan oğlu ve gelininin hayatlarını kabusa çevirdi. Mustafa Yapmaz, “Korkuyoruz. Babam deli ise hastanede kalsın bırakmasınlar, değilse hapiste cezasını çeksin” dedi.
İNSANİ BİR GÖREVDİR
İNSANİ BİR GÖREVDİR
Diyanet-Sen Sivas Şube Başkanı Vahit Yiğiter, “Türkiye´deki göçmen kadınların yaşamlarının, onurlarının ve emeklerinin korunması tüm siyasi mülahazaların üstünde insani bir görevdir” dedi.
ESNAFA ÖZEL ŞART
ESNAFA ÖZEL ŞART
Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, “Esnaf özel olarak desteklenmelidir. Yeni alınan kararlardan olumsuz etkilenecek olan esnafımız ekonomik olarak desteklenmelidir. Hiç zaman kaybedilmeden iş yerleri kapanan esnafımıza ve yanlarında çalıştırdıkları personellere nakdi yardım yapılmalı” dedi.
CANİKLİGİL´İN KİTABI ÇIKTI
CANİKLİGİL´İN KİTABI ÇIKTI
Sivas Çiftçi Kadınlar Derneği Başkanı Birgül Canikligil, ‘Damak Tadı Madımak´ kitabını yayımladı. Madımağın 171 çeşit yiyeceğini yapan Canikligil, “Kitapta yer alan tariflerin tamamı bana ait. Kitap çıktığı günden bu yana büyük ilgi görüyor” dedi.
ATA TOHUMA CAN SUYU
ATA TOHUMA CAN SUYU
Orta Anadolu Kalkınma Ajansının (ORAN) destek programıyla Sivas´ın yanı sıra Kayseri ve Yozgat´ta tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için hayata geçirilecek projelere toplam 15 milyon lira destek sağlanacak. Ata tohumlarının ortaya çıkarılması ve korunmasına yönelik projeler, destekten öncelikli olarak yararlanacak.
OKUMA İSTEKLERİNİ HAYKIRDILAR
OKUMA İSTEKLERİNİ HAYKIRDILAR
Sivas´a bağlı bir köyde telefon ve internet çekmediği için derslerine devam edemeyen bir grup öğrenci çektikleri klip ile yetkililerden yardım istedi
SİVAS´TA UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE
SİVAS´TA UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE
Sivas´ta uyuşturucu satıcıları ve kullanıcılarına yönelik operasyonlar devam ediyor.
YIKICI SONUÇLAR DOĞURUYOR
YIKICI SONUÇLAR DOĞURUYOR
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Memur-Sen Kadın Komisyonu İl Temsilcisi Güner Türker; “Güçlünün zayıfa karşı uyguladığı, insan onurunu zedeleyen şiddet, bazen yaşam hakkını ihlaline varacak boyutta yıkıcı sonuçlar doğurmaktadır. Şiddetten en ağır şekilde kadın ve çocuklar etkilenmektedir” dedi.
DERECEYE GİREN ÖĞRETMENLERE ÖDÜL
DERECEYE GİREN ÖĞRETMENLERE ÖDÜL
Öğretmenler Günü dolayısıyla Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde kutlama programı düzenlendi. Programda; “Öğretmen" konulu anı yarışmasında dereceye giren öğretmenlere ödülleri takdim edildi.
ÖĞRETMENLER GÜNÜ ANISINA FİDAN DİKİLDİ
ÖĞRETMENLER GÜNÜ ANISINA FİDAN DİKİLDİ
24 Kasım Öğretmenler Günü Dolayısıyla Şehit Furkan Peker Anadolu Lisesi´nde fidan dikildi. Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, öğretmenlerle birlikte çam fidanlarını toprakla buluşturup can suyu verdi.
Hanife Döner
Hanife Döner
Ah Güzel İzmir
Haydar Mermer
Haydar Mermer
Dua...
Erdem Tahıllıoğlu
Erdem Tahıllıoğlu
Faydasız İşlerden Kaçınmalıyız
Orhan Arslan
Orhan Arslan
Vefalı Olmak İnsani Bir Duygudur
Yusuf Doğan
Yusuf Doğan
VAR´da Yalan...
Taner Karabal
Taner Karabal
Bir Mahkeme Kararı Daha!
Melek Şen
Melek Şen
10 Kasım
Alper Duran
Alper Duran
Kalıplara İsyan
Yunus Tepe
Yunus Tepe
Aşık Veysel´in Anıtı….
Meliha Kartal
Meliha Kartal
Çocuğum Yaramaz mı? Hiperaktif mi?
Çetin Polat
Çetin Polat
Şampiyonluğa Adım Adım
Kuzey Akkaş
Kuzey Akkaş
El-Aziz
Adem Yıldırım
Adem Yıldırım
"Biz Hep Birlikte Türkiye´yiz"
Muzaffer Karadağ
Muzaffer Karadağ
Nasıl Kalkınabiliriz?
Halil İbrahim Budaklı
Halil İbrahim Budaklı
Ekonomi Bakanı´nın Sivas İş Dünyası İle Buluşması
Muhittin Karahan
Muhittin Karahan
Namaz Dinin Direğidir
Oğuzhan Sarzep
Oğuzhan Sarzep
Sivas Gümbür Gümbür
Yurdal Epsileli
Yurdal Epsileli
Güzel Günler Gelecek
Adem Akgül
Adem Akgül
Birbirinden Lezzetli Sivas Yemekleri
Aykut Özdoğan
Aykut Özdoğan
Büyüme Hormonu Nedir?
Ekrem Arıs
Ekrem Arıs
Ülkemizde Muay Thai
Metehan Dağcıoğlu
Metehan Dağcıoğlu
Unutulan Bir Değer: Şahabeddin-İ Sivasi
Ahper Nuri Delican
Ahper Nuri Delican
Aile Yapısı
İsmail Ayhan
İsmail Ayhan
Sivas Belediyespor Sancılı…
Kürşad Özkaynar
Kürşad Özkaynar
Goebbels, Komünizm ve Bolşevizm
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer
Liyakat, Sadakat ve İlle De Ehliyet
Neslihan Dereli
Neslihan Dereli
İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi Midir? –Son-
Emre Gürkan Gürleyük
Emre Gürkan Gürleyük
Yerel Seçimin Ardından,
Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun
AK Parti Toplantısı Sonrası Sivaslılar Ne Yapacak?
Kübra Duran
Kübra Duran
Ege Kıta Sahanlığı Sorunu
Hadi Töre
Hadi Töre
İran 2
Fatma Karakuzu
Fatma Karakuzu
Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir
Abdullah Ağbektaş
Abdullah Ağbektaş
40. Hadisi Şerif
Esra Kurt
Esra Kurt
Süresiz Nafaka
Emre Şağban
Emre Şağban
Şehit
Ali Bozkurt
Ali Bozkurt
TİKİ-TAKA
İbrahim Özmen
İbrahim Özmen
Vampir
Ajda Mutlu
Ajda Mutlu
Dünya Çok Güzel, Gezmelisin !
Halil Kalemci
Halil Kalemci
Capital 500 Açıklandı
Süleyha Kara
Süleyha Kara
SEVGİNİN ADI
DOLAR
7.7975
EURO
9.2988
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Seni sigaya çeken bir molla kasım gelir.

Yunus Emre
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Soğuk iklimde yaşayan tatlı su kaplumbağası türü olan kaplumbağaların,sonbaharda derin bir nefes alarak girdikleri sudan,ilkbaharda çıktıklarını ve bu kaplumbağaların üç ay oksijensiz hayatta glikolizden enerji sağlayarak kalabildiklerini ve bunların kalp atışlarının dakikada bir olduğunu,

Su kaplumbağları hakkında bilgi