GÜNDEM 6.03.2021 07:00:00 0

Toplu Sözleşme Revize Edilmeli

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) İl Temsilcisi Ahmet Başlan, “Hakem Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren toplu sözleşmenin revize edilmesi gerektiğini hatırlatıyoruz" dedi.

Fatih TABUR

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) İl Temsilcisi Ahmet Başlan,  Şubat 2021 dönemi enflasyon oranının açıklanmasının ardından önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nda (TÜİK) yeni yönetimin enflasyonu buharlaştırmakla işe başladığını belirten Başlan, “TÜİK tarafından açıklanan ve kamuoyunun asla inandırıcı bulmadığı ısmarlama rakamlara göre, Şubat ayında enflasyon (TÜFE)  yüzde 0,91 artmıştır. Ocak ayındaki yüzde 1,68 oranındaki enflasyon ile birlikte yılın ilk iki ayının kümülatif enflasyon oranı yüzde  2,60 olmuştur. Bu durumda, Hakem Kurulu tarafından Ocak ayında memur ve emeklilerine yılın ilk altı ayı için reva görülen yüzde 3’lük sadaka miktarı artışın yüzde 87’si erimiş, Temmuz ayına 4 ay kala geriye yüzde 13’lük kısım kalmıştır” dedi.

“TÜİK son yılını yönetici değişiklikleriyle geçirirken olan biz vatandaşlara oluyor” diyen Başlan,  “9 ay dayanamayan eski genel müdürün yerine 15 günlük vekaleten genel müdür vekili ardından 2 Mart tarihi itibariyle de yeni genel müdür atanmıştır. Memurlar ve emeklileri olarak bugün açıklanan yüzde 0,91 gibi piyasadan kopuk enflasyon oranının yeni yönetimin iktidara bir jesti olduğunu düşünüyoruz. Memur ve emeklilerinin aylıklarının en önemli harcama kalemini gıda, konut ve sağlık giderleri oluşturmaktadır. TÜİK rakamlarıyla Aralık ayına aya göre gıdadaki artış yüzde 5,12, konut giderlerinde yüzde 3,64 ve sağlık giderlerinde yüzde 7,38 iken memur ve emeklileri ilgilendiren enflasyon artışının Aralık ayına göre yüzde 2,60 olmasının hiçbir anlamı bulunmamaktadır. Ağustos ayında başlayacak ve 2022-2023 yıllarını kapsayacak toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde iktidara nefes aldırmak için TÜFE enflasyonunun düşük gösterilmesi bir operasyonun da işaret fişeğidir.  Ücretinden başka geliri olmayanlara göre yeni bir enflasyon sepeti hazırlanmadığı ve harcama guruplarının ağırlıkları bu yeni sepete göre hazırlanmadığı sürece TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranının anlamı da, değeri de yoktur” açıklamasında bulundu.

Başlan, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Şubat ayı enflasyonu ile (aile yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların aylıklarındaki erimenin özeti şudur: 12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin Hakem Kurulu Kararı gereği Ocak ayında aylığındaki 111,78 TL’lik artışın 99,78  TL’si erimiş, geriye 12,00 TL kalmıştı. Aynı şekilde;  9/1 derece ve kadrodaki bir memurun aylığındaki erime miktarı 106,93 TL, 7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin aylığındaki erime miktarı 121,27 TL,  8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun aylığındaki erime miktarı 174,88 TL, 12/3 derece ve kadrodaki bir hemşirenin aylığındaki erime miktarı 117,32 TL, 12/3 derece ve kadrodaki bir teknisyenin aylığındaki erime miktarı 112,12 TL, 1/4 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) aylığındaki erime miktarı 185,75 TL’dir. TÜİK’in ısmarlama enflasyon oranı bile Hakem Kurulu Kararının revize edilmesi gerektiğini haykırırken, Hükumetin ve yetkili sendikaların bu sesi duymazlıktan gelmeleri kabul edilemez. Bir kere daha kamuoyuna, Hakem Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren toplu sözleşmenin revize edilmesi gerektiğini hatırlatıyoruz. BASK olarak; memurların birikmiş ve acil çözüm bekleyen sorunlarının çözümü için siyasi partiler ve TBMM nezdinde başlattığımız görüşmeler devam etmektedir. Memur ve emeklilerini duyarlı olmaya ve destek vermeye çağırıyoruz.”