SAĞLIK 15.05.2019 07:00:00 0

?Toplum Sağlığı Hiçe Sayılıyor?

Eczacılar Haftası nedeniyle Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) 37. Bölge Sivas Eczacı Odası tarafından Atatürk Anıtı´na çelenk sunuldu.

FATİH TABUR

Bu yıl 180´inci yılı kutlanan Eczacılar Haftası nedeniyle Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) 37. Bölge Sivas Eczacı Odası tarafından Atatürk Anıtı´na çelenk sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile devam eden çelenk sunma törenine eczacılar tarafından yoğun ilgi gösterildi.

Törende konuşan 37. Bölge Sivas Eczacı Odası Başkanı Eczacı Süha Özyazıcı, ?Bugün bizler bu topraklarda bilimsel eczacılığın kuruluşunun 180. yılını kutluyoruz. 14 Mayıs, mesleğimiz ve mesleğimizin geleceği açısından önemsediğimiz simgesel bir tarih. Her sene temalar belirliyoruz ve 14 Mayıs´ı bu temalar çerçevesinde, tüm bölge eczacı odalarımızla birlikte kutluyoruz. Bu yıl da anne ve bebek sağlığına odaklandık. Biz eczacıların bu alandaki rolünü pekiştirmek amacıyla temamızı ?Anne Bebek ve Dostu Eczane´ olarak belirledik? dedi.

?SAĞLIK ÜRÜNLERİNİ İNTERNETTEN ALMAYIN?

Toplum sağlığını ve kamu yararını her şeyin üstünde tutan sağlık çalışanları olarak hastalara daha kaliteli sağlık hizmeti sunulmasının öncelikli hedefleri olduğunu ifade eden Başkan Özyazıcı, ?Ne yazık ki son dönemlerde tarafımızca asla kabul edilemeyecek uygulamalara üzülerek şahitlik ediyoruz. Bugüne dek eczanelerde, eczacı danışmanlığında halkımıza sunulan ürünlerin, eczane dışından satılmaya başladığını; ticari kaygılar ile hareket edildiğini, toplum sağlığının hiçe sayıldığını görüyoruz. Bu tarz plansızca atılan adımların toplum sağlığı açısından geri dönüşü olmayan ve istenmeyen sonuçlara yol açabileceği uyarımızı yineliyor, sağlık gibi hassas bir konuda reklamın ve pazarlamanın gücünün değil, sağlık çalışanlarının bilgi ve deneyiminin önemini vurguluyoruz. O nedenle de sizlerin aracılığıyla tüm Türkiye´ye sesleniyoruz: İnternetten pek çok şeyi alabilirsiniz, ancak anne-bebek ürünlerini internetten almayın; ilacınızı, ilaç dışı sağlık ürünlerini internetten almayın. Bu ürünleri, bebeğinizin ve sizin hak ettiği şekilde, en güvenilir yer olan eczanelerden, bu konuda kapsamlı bir eğitim görmüş eczacınızın danışmanlığında alın? diye konuştu.

Haber Kaynak : SİVAS İRADE GAZETESİ