TÜBİTAK´tan Proje Desteği
Cumhuriyet Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencisi İrem Can tarafından analitik kimya alanında hazırlanan, proje, TÜBİTAK´tan destek almaya hak kazandı.
Tarih: 15.9.2020 07:00:00

Hayrullah AĞKAŞ

Cumhuriyet Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencisi İrem Can tarafından Dr. Öğr. Üyesi Emrah Dural danışmanlığında analitik kimya alanında hazırlanan, “13-Cis-Retinoik Asit´in Akut ve Kronik Dozlamaya Bağlı İn Vitro Genotoksik Etkinliğinin Mikroçekirdek Yöntemi İle Değerlendirilmesi” başlıklı proje, 2020- Mayıs dönemi TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Desteği Programı kapsamında proje desteği almaya hak kazandı.

Dr. Öğr. Üyesi Emrah Dural projeye ilişkin yaptığı açıklamada, “Karsinojenik tehlikeleri tanımlamak için güvenlik değerlendirmesi son 30 yıldır in vitro test yöntemleri kullanılarak yapılmaktadır. DNA hasarı (genotoksisite) değerlendirmesi bu test yaklaşımının temel dayanağıdır. Günümüzde ve geçmişte gerçekleştirilen çoğu in vitro test doğası gereği akut uygulanmakta, yüksek konsantrasyondaki test ajanı tek seferde hücre ortamına verilmekte ve daha sonra DNA üzerindeki etkisi belirlenmektedir. Bu yöntem, düşük doz ve kronik olarak gerçekleşen insan maruziyetlerinden tamamen farklıdır. Akut dozlama hücresel savunmaları bertaraf etme ve yanlış pozitif sonuç verme yeteneğine sahiptir. Elde edilen bazı veriler kronik dozlamanın daha az genotoksik yanıt oluşturduğunu ve insan maruziyet senaryolarıyla daha uyumlu olduğunu göstermektedir. 13-cis-retinoik asitin gebelik kategorisi “X” olup, Grup 1B´de sınıflandırılmaktadır. Akne vulgaris tedavisinde güçlü etkinliğiyle diğer tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen şiddetli akne durumunda tercih edilen bir ilaçtır. Teratojenik etkinliği kanıtlanmış olmakla birlikte, mutajenik ve karsinojenik etkinliği ile endişe yaratmaktadır. 13-cis-retinoik asit´e maruziyetin reaktif oksijen türlerinin artışına, antioksidan kapasitenin zarar görmesine neden olduğunu bildiren çok sayıda araştırma bulunmakla birlikte, sitotoksik ve genotoksik etkinliği tartışmalıdır. 13-cis-retinoik asit´in günümüzde de akne vulgaris tedavisinde yaygın kullanımı ve tedavide başarılı sonuçların elde edilmesi maruziyet riskinin artmasına neden olmakta, bu yönüyle de konu halk sağlığını yakından ilgilendirmektedir. Bununla birlikte literatürde kronik dozlamanın akut dozlama ile karşılaştırılmasına ve sitotoksik-genotoksik etkinliğe p-53 etkisinin araştırılmasını da içeren bir in vitro temelli araştırmaya rastlanılmamıştır.” dedi.

İrem Can ise, “Araştırmamızda in vitro karsinojenite testlerinin insanların gerçek maruziyet koşullarına benzer olması amacıyla, 13-cis-retinoik asit, TK6 ve NH32 (P53 geninden yoksun) gibi özel lenfoblastoid hücrelere optimize edilecek doz rejiimleriyle akut ve kronik dozlarla uygulanacak, hücrelerde oluşturacağı genotoksik hasar MN testiyle, sitotoksik hasar ise relatif population doubling (%RPD) testiyle saptanacaktır. TK6 ve NH32 hücrelerindeki apoptoz mekanizmasının farklılığının sitotoksisite ve MN sonuçlarına olan etkinliği değerlendirilecektir. Kimyasal maddelerin hücre hatlarında ortaya çıkardıkları sitotoksik ve genotoksik etkinlikler maddelerin toksik etki mekanizmalarına bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Bu çalışmada amacımız in vitro deney şartlarında 13-cis-retinoik asit´in TK6 ve NH32 hücreleri üzerinde ortaya çıkartacağı sitotoksik ve genotoksik hasarın sırasıyla %RPD ve CB-MN yöntemleri ile belirlemek, akut (1+2 gün) ve kronik (5+2 gün ve 10+2 gün) dozlama uygulamalarının onun toksik etkinliklerine ne yönde etki yaptığını ve p53 geninin ortaya çıkabilecek karsinojenik etkiye olan etkisini araştırmaktır.” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TÜBİTAK Proje Desteği
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Titizlikle Çalışıyoruz --video--
Titizlikle Çalışıyoruz --video--
TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Ankara - Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi saha incelemeleri kapsamında ilimize geldi. Sivas Gar sahasında çalışmaları devam eden markiz imalatları, üstyapı telekomünikasyon, elektrifikasyon sistemleri ve 11 CTC kumanda merkezi inşasını yerinde inceleyen Genel Müdür Uygun, “Milletimize yakışır yüksek hızlı tren deneyimi sunmak için titizlikle çalışıyoruz” dedi.
Üzerinde Meyve Varken Çiçek Açan Ağaç Şaşırttı
Üzerinde Meyve Varken Çiçek Açan Ağaç Şaşırttı
Sivas´ta üzerinde meyve varken Eylül sıcaklarının etkisiyle çiçek açan elma ağacı görenleri şaşırttı.
 2 Otomobil Kafa Kafaya Çarpıştı: 4 Yaralı
2 Otomobil Kafa Kafaya Çarpıştı: 4 Yaralı
Sivas´ta iki otomobilin kafa kafaya çarpıştığı trafik kazasında 4 kişi yaralandı
Asırlardır Bu Yöntemle Çoğalıyorlar
Asırlardır Bu Yöntemle Çoğalıyorlar
Sivas´ta sezon boyunca ayrı tutulan koçlarla koyunların bulaşması renkli görüntüler oluşturdu
Usulsüz Avlanan Avcılar Yakayı Ele Verdi
Usulsüz Avlanan Avcılar Yakayı Ele Verdi
Sivas´ta 11 avcı hakkında işlem yapılarak usulsüzce avladıkları 35 keklik, bıldırcın ve bir yaban tavşanına el konuldu.
İlk Uygulama Canova´da
İlk Uygulama Canova´da
Zara´ya bağlı Canova köyünde bugünden itibaren ön ödemeli su sayacı uygulamasına geçilecek. Su israfının önüne geçilmesi amacıyla hayata geçirilen proje ilçenin diğer köylerinde de zamanla uygulanacak.
Gönül Rahatlığıyla Gönderebilirsiniz
Gönül Rahatlığıyla Gönderebilirsiniz
Koronavirüs salgını nedeniyle Mart ayından bu yana kapalı olan okullar alınan önlemlerin ardından bugün anaokulu ve 1. sınıf öğrencileri için açılacak. Yüz yüze eğitim öncesi ilçe ilçe dolaşarak "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu" doğrultusunda alınan önlemleri yerinde inceleyen İl Milli Eğitim Müdürü Savaşçı, “Velilerimiz gönül rahatlığı ile yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerini okullarına gönderebilirler. Okul müdüründen öğretmenine, yardımcı personelinden memuruna kadar okullarımızın eğitim öğretime hazırlanması çalışmalarına omuz veren tüm çalışma arkadaşlarımı tebrik ediyorum" dedi.
Talepleri Dinledi, Talimat Verdi
Talepleri Dinledi, Talimat Verdi
Vali Salih Ayhan, ilçe ziyaretleri kapsamında Koyulhisar´da birtakım temaslarda bulundu. Kaymakamlıkta vatandaşların ve şehit ailelerinin taleplerini dinleyen Vali Ayhan, not alarak ilgili kurumlara çözüm noktasında talimatlar verdi.
Eğitime Desteğe Devam Edeceğiz
Eğitime Desteğe Devam Edeceğiz
Koronavirüs gölgesinde bugün başlayacak olan 2020-2021 eğitim öğretim yılı öncesi mesaj yayımlayan Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, “Birlik ve beraberlik içerisinde her zaman olduğu gibi eğitimi ve öğretimi desteklemeye edeceğiz” dedi.
Kalkan´ın Ailesine Taziye Ziyareti
Kalkan´ın Ailesine Taziye Ziyareti
Vali Salih Ayhan; geçtiğimiz hafta içerisinde hayatını kaybeden Kıbrıs Gazisi Veyis Kalkan´ın hanesine taziye ziyaretinde bulundu. Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu´nun bulunduğu ziyarette Kalkan´ın yakınlarına başsağlığı dileyen Vali Ayhan, gazinin simgesi olan ve her törende bayraklarla süslediği aracıyla fotoğraf çektirdi.
Kontenjanlar Açıklandı
Kontenjanlar Açıklandı
Cumhuriyet Üniversitesi´nde ilk kayıtların ardından “Ek Yerleştirme Kontenjanları” açıklandı. Cumhuriyet Üniversitesi´ne 2020 YKS Ek Yerleştirme ile 273 lisans, 934 ön lisans öğrencisi alınacak.
12 Bin Ton Asfalt Serildi
12 Bin Ton Asfalt Serildi
Sivas Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Ek Binasının otopark ve bağlantı yollarında 12 bin ton asfalt serim işlemi gerçekleştirdi.
Eğitim Sistemimiz Tamamen Felç Oldu
Eğitim Sistemimiz Tamamen Felç Oldu
Parti binasında açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Yılmaz Coşkun, “Günübirlik politikalarla bilimsel, rasyonel, eşit koşullarla ulaşılabilir olmaktan çıkan eğitim sistemimiz pandemi koşullarında tamamen felç olmuştur. Çocuklarımızın eğitimi, sorunlarına hep birlikte çözüm arayacağımız en temel alanlardan birisidir. Eğitim sıcak siyasetin konusu olamaz” dedi.
Öldürdükten Sonra İntihar Etti
Öldürdükten Sonra İntihar Etti
Dini nikahlı eşini ve kaynanasını öldürüp intihar etti
MAHALLE MUHTARINDAN ÖRNEK ÇALIŞMA --video--
MAHALLE MUHTARINDAN ÖRNEK ÇALIŞMA --video--
Kümbet Mahalle Muhtarı Erol Çakmak, Koronavirüsle mücadele kapsamında mahalle sakinlerinden oluşan gönüllü ilaçlama ekibi kurarak, talepte bulunan vatandaşların binalarında ücretsiz ilaçlama başladı.
Kararname İmzalansın
Kararname İmzalansın
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey toplantısına katılarak Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nin özel teşvik kapsamına alınması noktasında kararnamenin bir an önce imzalanması noktasında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Konsey üyelerinden destek istedi.
Yüzde 55´e Yaklaştı
Yüzde 55´e Yaklaştı
Sivas´ta yoğun bakım doluluk oranı yüzde 55´e yaklaştı
Yaralı Kerkeneze Jandarma Sahip Çıktı
Yaralı Kerkeneze Jandarma Sahip Çıktı
Gürün ilçesi Güneş köyü kırsalında jandarma ekipleri tarafından bulunan yaralı kerkenez kuşu ekiplerce koruma altına alındı.
Jandarma Operasyonlarında 2 Şahıs Tutuklandı
Jandarma Operasyonlarında 2 Şahıs Tutuklandı
Sivas´ta jandarma ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda 15 şüpheli hakkında işlem yapıldı, 2 şahıs tutuklandı.
Kıbrıs Gazisi Hayatını Kaybetti
Kıbrıs Gazisi Hayatını Kaybetti
Kıbrıs Gazisi Veyis Kalkan bir süredir akciğer rahatsızlığı nedeni ile tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Çocukların Geleceği İçin
Çocukların Geleceği İçin
Valilik; Pazartesi günü açılacak olan 1. sınıf ve okul öncesi eğitim öncesi “Çocukların geleceği için; tedbir alın” sloganı ile paylaşım yaparak koronavirüs salgınına karşı tedbirlere uyulmasının önemine dikkat çekti.
Sivas´ta Kadınlara Dijital Eğitim Verilecek
Sivas´ta Kadınlara Dijital Eğitim Verilecek
Türkiye Vodafone Vakfı desteğiyle, Türkiye İş Kurumu ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü organizesinde hayata geçirilen "Dijital Benim İşim" projesiyle aralarında Sivas´ın da bulunduğu 11 ilde 18 yaş üstü kadınlara "Dijital Okuryazarlık" ve "Dijital Pazarlama" eğitimleri verilecek.
Antibiyotiğin Virüse Etkisi Yok
Antibiyotiğin Virüse Etkisi Yok
Numune Hastanesi görevlileri Ecz. Ege Gök ve Ecz. Gamze Doymuş, akılcı ilaç kullanımına ilişkin bilgiler verdi. Antibiyotiğin bakteriyel enfeksiyonlar üzerinde kullanıldığını söyleyen Doymuş, “Bu sebeple bakterilerde etkilidir. Virüsler üzerinde etkisi yoktur. Hastalarımızın genel olarak karıştırdığı nokta bu. Öksürük ve ateşe iyi geldiği için yine aynı şekilde Covid-19 blirtilerine iyi gelebileceğini düşünüyorlar. En büyük yanlış buradadır” dedi.
Zübeyde Hanım´a Yeşil Bayrak Ödülü
Zübeyde Hanım´a Yeşil Bayrak Ödülü
Zübeyde Hanım Anaokulu, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) öncülüğünde yürütülen Eko Okullar Programı kapsamında uluslararası düzeyde tanınan ve saygınlığı olan "Yeşil Bayrak" ödülünü almaya hak kazandı.
İsimsiz Kahramanlara Borçluyuz
İsimsiz Kahramanlara Borçluyuz
19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle mesaj yayımlayan Gürün Belediye Başkanı Nami Çiftçi, “Şehit ve gazi kanıyla sulanmış cennet vatanımızın her bir karış toprağında huzurla, güvenle yaşayabiliyorsak, bunu isimsiz kahramanlarımıza borçlu olduğumuzu bir kez daha belirtmeliyiz” dedi.
Anıta Çelenk Sunulacak
Anıta Çelenk Sunulacak
19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle bugün Atatürk Anıtı´na çelenk sunulacak. Törenin ardından Gaziler Mezarlığı ziyaret edilerek Kuran-ı Kerim okunacak, dualar edilecek. Koronavirüs nedeniyle sınırlı katılımla gerçekleştirilecek etkinliklerde tedbirlere azami ölçüde dikkat edilecek.
En Anlamlı Hediye --VİDEO--
En Anlamlı Hediye --VİDEO--
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilimizdeki şehit aileleri ve gazilere gönderilen “Devlet Övünç Madalyaları” düzenlenen tören ile hak sahiplerine Vali Salih Ayhan tarafından takdim edildi. Törende konuşan Ayhan, “Sizlerin evlatlarınıza bırakacağı en güzel, en anlamlı hediye bu miras olacak. Ne kadar gurur duysak azdır” dedi.
Rehavete Kapılmayın
Rehavete Kapılmayın
İlimizde 10 Ağustos-10 Eylül tarihleri arasında koronavirüs vakalarının tırmanışa geçtiğini söyleyen Vali Salih Ayhan, bu tarihten sonra düşüş yaşanmaya başladığını ifade ederek “4-5 gündür de güzel netice alıyoruz ama asla rehavete kapılmamamız lazım. Eylül sonu Ekim başına kadar da Temmuz ayındaki duruma geleceğimizi düşünmekteyim” dedi.
Cesedi Parçalanmış Halde Bulundu
Cesedi Parçalanmış Halde Bulundu
15 gündür kayıptı, cesedi parçalanmış halde bulundu
Gemerek Devlet Hastanesi Başhekimi Değişti
Gemerek Devlet Hastanesi Başhekimi Değişti
Gemerek Devlet Hastanesi Başhekimliğine atanan Uzm. Dr. Şule Şarlı göreve başladı.
Orhan Arslan
Orhan Arslan
Üniversitelerde Yeni Öğretim Yılı Başladı
Haydar Mermer
Haydar Mermer
Zırva Tevil Götürmez
Erdem Tahıllıoğlu
Erdem Tahıllıoğlu
Kimse Kimsenin Rızkının Yiyemez
Yusuf Doğan
Yusuf Doğan
Sivasspor´dan Kötü Başlangıç…
Meliha KARTAL
Meliha KARTAL
Kreş Mi, Ev Mi ?
Taner Karabal
Taner Karabal
Çok Ağır Bedel Öderler
Alper Duran
Alper Duran
Milli Muhalefet
Çetin Polat
Çetin Polat
Şampiyonluğa Adım Adım
Kuzey Akkaş
Kuzey Akkaş
El-Aziz
Adem Yıldırım
Adem Yıldırım
"Biz Hep Birlikte Türkiye´yiz"
Muzaffer Karadağ
Muzaffer Karadağ
Nasıl Kalkınabiliriz?
Hanife Döner
Hanife Döner
Spor Yapın Güzel İnsanlar
Halil İbrahim Budaklı
Halil İbrahim Budaklı
Ekonomi Bakanı´nın Sivas İş Dünyası İle Buluşması
Muhittin Karahan
Muhittin Karahan
Namaz Dinin Direğidir
Oğuzhan Sarzep
Oğuzhan Sarzep
Sivas Gümbür Gümbür
Yurdal Epsileli
Yurdal Epsileli
Güzel Günler Gelecek
Adem Akgül
Adem Akgül
Birbirinden Lezzetli Sivas Yemekleri
Aykut Özdoğan
Aykut Özdoğan
Büyüme Hormonu Nedir?
Ekrem Arıs
Ekrem Arıs
Ülkemizde Muay Thai
Metehan Dağcıoğlu
Metehan Dağcıoğlu
Unutulan Bir Değer: Şahabeddin-İ Sivasi
Ahper Nuri Delican
Ahper Nuri Delican
Aile Yapısı
İsmail Ayhan
İsmail Ayhan
Sivas Belediyespor Sancılı…
Kürşad Özkaynar
Kürşad Özkaynar
Goebbels, Komünizm ve Bolşevizm
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer
Liyakat, Sadakat ve İlle De Ehliyet
Neslihan Dereli
Neslihan Dereli
İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi Midir? –Son-
Emre Gürkan Gürleyük
Emre Gürkan Gürleyük
Yerel Seçimin Ardından,
Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun
AK Parti Toplantısı Sonrası Sivaslılar Ne Yapacak?
Kübra Duran
Kübra Duran
Ege Kıta Sahanlığı Sorunu
Hadi Töre
Hadi Töre
İran 2
Fatma Karakuzu
Fatma Karakuzu
Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir
Abdullah Ağbektaş
Abdullah Ağbektaş
40. Hadisi Şerif
Esra Kurt
Esra Kurt
Süresiz Nafaka
Emre Şağban
Emre Şağban
Şehit
Ali Bozkurt
Ali Bozkurt
TİKİ-TAKA
İbrahim Özmen
İbrahim Özmen
Vampir
Ajda Mutlu
Ajda Mutlu
Dünya Çok Güzel, Gezmelisin !
Halil Kalemci
Halil Kalemci
Capital 500 Açıklandı
Süleyha Kara
Süleyha Kara
SEVGİNİN ADI
DOLAR
7.5720
EURO
8.9430
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Taş avı öldürmez ve düşmanı helak etmez, ancak göz çıkarır ve diş kırar.

Hz. Muhammed
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3