GÜNDEM 30.01.2019 07:00:00 0

Turizme Kazandırılacak

Meraküm Tepesi´ndeki Kangal köpeği üretim merkezini geliştireceklerini söyleyen Vali Salih Ayhan, ?Standartları çok yüksek ve ilimize yakışır bir tesis yapacağız. Burası Sivas´ın en uğrak yerlerinden biri olacak. En kısa zamanda tesisi eklentilerle iyileş

AHMET TIRPAN

İlimizin önemli değerleri arasında yer alan, emsalsiz özellikleri ile seçkin bir ırk ve gerçek bir çoban köpeği olan, Sivas´ın ismini dünya çapında duyuran tescilli Kangal Köpekleri, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Valilik Geleneksel Kayak Yarışları´nda renkli görüntüler sahneledi.

Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi´nde Kangal Köpekleri birçok vatandaşın ilgi odağı oldu. Vali Salih Ayhan´ın yakından ilgilendiği ve halkın da yarışlarda yoğun sevgi seli gösterdiği Kangal Köpekleri, soğuk havayı sevmeleri ve dostlukları ile vatandaşlara neşeli anlar yaşattı.

?KANGAL ASALETİYLE NAM SALMIŞ DEĞERİMİZ?

Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi´nde Kangal Köpeklerine ilişkin açıklamalarda bulunan Vali Ayhan, ?Yeni bir sloganımız var artık, ´3K 1Y´.  Kar, kış, Kangal ve Yıldız. Kangal sadakati, asaletiyle ve duruşuyla dünyaya nam salmış değerimiz. Kangallarımıza uluslararası arenada hak ettiği yeri mutlaka aldıracağız. Nasıl ki Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi´ni Türkiye´nin gündemine oturtturduysak, zaten gündemde olan markamızı, Kangallarımızı da daha da cazip hale getirecek çalışmalar yapacağız. Popüler kültürün iki değerini burada bütünleştirmiş olduk. Bu değerlerimize sahip çıkacağız? dedi.

İLİMİZE KATKI SAĞLAYACAK

Maraküm Tepesi´nde bulunan Kangal Köpeği çiftliğini daha da geliştireceklerini kaydeden Vali Ayhan, "Standartları çok yüksek ve ilimize yakışır bir tesis yapacağız. Burası Sivas´ın en uğrak yerlerinden biri olacak. En kısa zamanda tesisi eklentilerle iyileştireceğiz. Güzel bir üretim merkezi, doğal bir ortam ve showroom ile ilimiz turizmine kazandıracağız. Tesis ilimize çok ciddi bir katkı sağlayacak" şeklinde konuştu.

DÜNYANIN EN İYİ KÖPEKLERİ ARASINDA

Dünyada emsali görülmemiş bir köpek türü olan Kangal Çoban Köpekleri, Türkiye´de ve yabancı devletlerde haklı bir üne sahip. Cesur, gayet hızlı ve çevik olan Kangal Çoban Köpekleri kadın ve çocuklara karşı gayet muhlis, kötü niyetli kişilere karşı son derece caydırıcı bir silah. Çok zeki, önsezileri kuvvetli ve sahibine aşırı bağlı bu köpekler, hislerini yalnız hal, hareket, mimik ve jestlerle değil çıkardıkları çeşitli tonlardaki havlamalarla belli ediyorlar. Görevlerine çok sadık olan Kangal Çoban Köpekleri, dağda sürüden ayrılan veya geride kalan koyunun başında günlerce aç ve susuz bekleyerek çiftçilerin en büyük gurur kaynağı olmuşlardır.  Kurt boğan bu ?Anadolu Aslanları´na sahip olmak ayrı bir ayrıcalık ve övünç kaynağıdır. Ne ırk vasıflarından ne de yüksek ruh yapısından en ufak bir taviz verilmeyen Kangal Köpekleri, kan asaletine çok bağlıdır. 1975 yılında askeri amaçla eğitime alınmış ve asırlardır bu yönde eğitim gören köpek türlerinden çok daha yetenekli olduğunu kanıtlamıştır.

/resimler/2019-1/29/1649298011111.jpg

/resimler/2019-1/29/1649443480230.jpg

Haber Kaynak : SİVAS İRADE GAZETESİ