GÜNDEM 17.01.2020 07:00:01 0

Üç Mahallede Doğal Gaz Paniği

Önceki gün Mevlana Mahallesi, Mehmet Paşa Mahallesi ve Hikmet Işık Caddesindeki evleri ve sokakları saran doğal gaz kokusu paniğe neden oldu. Kaçak endişesi ile SİDAŞ ekiplerine ihbar akını yaşandı. 85 ayrı ihbarı değerlendiren ekipler, kokunun doğal gaz

Fatih TABUR

İlimizde Çarşamba günü öğle saatlerinden itibaren 18.00´a kadar Mevlana Mahallesi, Mehmet Paşa Mahallesi ve Hikmet Işık Caddesi bölgelerinden çok sayıda vatandaş sokaklarda gaz kokusu ihbarında bulundu.

İhbar üzerine Aksa Sivas Doğalgaz Dağıtım A.Ş. (SİDAŞ) ile İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ekipleri ihbar yapılan sokaklara giderek incelemelerde bulundu.

Çarşamba günü 85´e yakın ihbar aldıklarını ifade eden SİDAŞ Bölge Müdürü Hüseyin İnan Yıldırım, gaz kokusunun doğal gaz sızıntısı ile alakalı olmadığını söyleyerek endişe edilecek bir durumun bulunmadığını belirtti.

?KANALİZASYONA PETROL KARIŞMIŞ OLABİLİR?

Bölge Müdürü Yıldırım, ?Çarşamba günü öğle saatlerinden itibaren ekiplerimize sokakta gaz kokusu ihbarı yoğun bir şekilde gelmeye başladı.  Genelde Rahmi Günay Caddesi, Mehmet Paşa bölgesi, Hikmet Işık Caddesi ve civarından ihbarlar geldi. Saat 18.00 civarına  kadar toplamda 85´e yakın ihbar değerlendirdik. Kısa süre içerisinde 85 ihbarın gelmesi nedeniyle mevcut ekiplerimize takviye ekipler çıkarttık.  Kanalizasyona kaynağı belli olmayan muhtemelen petrol türevi olabilecek bir maddenin karışması sonucu böyle bir  koku olduğunu düşünmekteyiz. Gerek bizim ekiplerimizin yaptığı çalışmalarda gerek İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün yaptığı çalışmalarda sağlığa zarar verecek ya da herhangi bir olumsuzluğa neden olacak bir hususla karşılaşılmadı. Bizim cihazlarımız metan ve diğer doymuş hidrokarbonları ölçebilecek cihazlar. Sokakların dışında bütün kanalizasyonlarda da ölçüm aldık. Bize ait olan bütün servis kutularını değerlendirdik. Ne bizim hat güzergahlarımızda ne de kanalizasyonlarda herhangi bir metan ölçümü almadık? dedi.

?YILDA 2 KEZ HATLARDA ARAŞTIRMA YAPIYORUZ?

Aksa Sivas Doğalgaz Dağıtım A.Ş. olarak yılda 2 kez bütün hatları dolaşarak sızıntı olup olmadığını tespit ettiklerini kaydeden Yıldırım, şu şekilde konuştu: ?Biz Sivas´ta dönemsel olarak yılda 2 sefer 2005  yılından bu yana yapmış olduğumuz bütün hatları dolaşarak olası bir kaçak olup olmadığını tespit cihazımızla araştırıyoruz. Bunu rutin olarak yapmaktayız. Velev ki tespit edilen bir şey varsa da müdahale ediliyor. Çok şükür bu zamana kadar da ciddi bir problemle karşılaşmadık. En son da aralık sonu ocak ayı başında biz bu çalışmayı yaptık. Bu anlamda da çalışmamız güncel.?  

YETKİSİZ SERVİSLERDEN UZAK DURUN

Vatandaşlara uyarılarda bulunmayı ihmal etmeyen Yıldırım, doğal gazın çok güvenilir bir yakıt olduğunu ifade ederek ?Bunun tecrübelerini Sivas halkı da 15 yıldır biliyor. Güvenle doğal gazı kullanıyorlar,  tecrübeyle sabit. Özellikle bu aylarda, doğal gaz tüketiminin çok arttığı zamanlarda en çok dikkat edilmesini istediğimiz hususlardan bir tanesi yetkisiz servislere cihazlarını, tesisatlarını emanet etmesinler. Bu işlerin uzmanı diyebileceğimiz, bu iş konusunda kendini yetiştirmiş, sertifikalı  ve yetkili kişilerden yardım alsınlar, destek alsınlar. Bu konuda vatandaşlarımızın kafalarında bir soru işareti varsa, destek almak istedikleri bir konu varsa burada ilgili birimdeki bütün arkadaşlarımız onlara yardımcı olurlar? şeklinde konuştu.

/resimler/2020-1/17/1010079497801.jpg