GÜNDEM 20.11.2018 07:00:00 0

?Uluslararası Boyuta Taşıyacağız?

Sivas Meraküm Mevkiinde bulunan Kangal köpeği çiftliğini ziyaret eden Vali Salih Ayhan; ?Bizim de görevimiz bu markayı daha da ulusal ve uluslararası boyuta taşımak? dedi.

OĞUZHAN SARZEP

Vali Salih Ayhan, Sivas´ın en önemli markaları ve değerleri arasında yer alan, kendine has özellikleri ile seçkin bir ırk ve gerçek bir çoban köpeği olan Kangal Köpeklerinin üretildiği Sivas Meraküm Mevkiinde bulunan üretim çiftliğinde incelemelerde bulundu.

Vali Ayhan, yaklaşık 20 yıl önce Sivas Valiliği öncülüğünde Sivas İl Özel İdaresince kurulan, ´İç Anadolu Seçkin Irk Kangal Köpeği Eğitim, Koruma ve Üretim Merkezi´nin işletmecisi ve Kangal köpeği uzmanı Hüseyin Yıldız´dan Kangal köpeği ve üretim çiftliği hakkında bilgi aldı.

Ayhan, burada yaptığı konuşmada; Kangal Köpeklerinin ´Anadolu Aslanları´ olarak anıldığını, sadakati ve dost sıcaklığı ile özel bir hayvan olduğunu, yabani hayvanlara karşı heybetli, sahibine ve çocuklara karşı ise oldukça uysal olduğunu vurguladı.

Kangal köpeklerinin Sivas´a önemli bir marka değeri kattığını belirten Ayhan, ?Bizim de görevimiz bu markayı daha da ulusal ve uluslararası boyuta taşımak. Kangal köpeğinin insana verdiği güven, korucuyu kimliği ve ihtişamıyla büyük bir farklılığı vardır. Bu farklılık, bilindiği üzere Avrupa ülkelerinin dikkatini çekti. İnşallah dünyada ve Türkiye´de hak ettiği yere getireceğiz ve turizme de çok büyük katkısı olacak? dedi.

Üretim çiftliği işletmecisi Hüseyin Yıldız ise, şehrimize gelen misafirlerin ve Kangal köpeklerini merak edenlerin Sivas Merkez Meraküm Mevkiinde bulanan çiftliğine uğramasını, Kangal köpeğinin hiçbir cins ve ırkta bulunmayan eşsiz özelliklerini yerinde incelemesi gerektiğini belirtti.

Ayhan, ziyaretinin sonunda Kangal köpekleri ile gezinti yapmayı ve yavru Kangalları sevmeyi de ihmal etmedi ve herkesi merkeze davet etti. 

/resimler/2018-11/19/1644372241401.jpg

/resimler/2018-11/19/1644537554125.jpg

Haber Kaynak : SİVAS İRADE GAZETESİ