GÜNDEM 23.03.2019 07:00:03 0

Üniversite´ye Devredildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un Sivas ziyaretinde Fuar ve Kongre Merkezi´nin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´ne tahsis edilmesini istemesinin ardından Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken ile Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kurucu Rekt

FATİH TABUR

Sivas´ta yıllardır atıl durumda bulunan Fuar Kongre ve Eğitim Merkezinin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´ne devredilmesine ilişkin protokol dün Ticaret ve Sanayi Odası´nda gerçekleştirildi. TSO Başkanı Mustafa Eken ile Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul arasında üniversite-sanayi işbirliği protokolünün de imzalandığı  törende konuşan Başkan Eken, Sivas için tarihi günlerden birisinin yaşandığını söyledi.

Uzun yıllar atıl durumda kalan Fuar Kongre ve Eğitim Merkezinin, geçmiş dönemde TOBB ETÜ fakültelerine devredilmesi konusunda önemli çalışmalar yapıldığını anımsatan Başkan Eken, ?Ancak yapılan girişimler ve YÖK kararıyla sonuçsuz kalmıştı.   Bu alanın ilimize kazandırılması amacıyla odamız tarafından bugüne kadar yaklaşık 6 milyon lira harcanmıştır. Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitemiz, Fuar ve Kongre Merkezi olarak kullanılan binalar ve alanın 2. Üniversite Rektörlüğü´ne tahsis edilmesi için odamıza talepte bulunmuştur. Bu talep üzerine Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerimiz ile yaptığımız değerlendirmede, eğitime her zaman destek veren bir sivil toplum kuruluşu olarak,  2. Üniversitemizin Sivas´a kazandırılması için fuar alanı yerinin devredilmesine karar verdik? dedi.

Başkan Eken, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: ?Yıllardır çeşitli nedenlerle yapılamayan TOBB ETÜ fakülteleri yerine Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nin odamızın katkılarıyla yapılacak olması bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Sivas, odamızın destekleriyle 2. üniversiteye kısa zamanda kavuşacaktır.  Bugün yapacağımız protokol devri de bu hayırlı işin ilk adımı olacaktır. Üniversite hayata geçtiğinde bilim ve sanayinin gelişmesine önemli hizmetler sunacak, ilimiz ve ülkemizin dünyada söz sahibi olmasını sağlayacaktır. Sayın Rektörümüz ile üniversite sanayi işbirliğini güçlendirmek amacıyla bir protokol daha imzalayacağız.  2. üniversitemizde yetişecek kaliteli öğrenciler ile özellikle sanayicilerimizin ARGE, inavosyon ve projelerinde öne çıkmalarını sağlayacak, ortak bilimsel, kültürel ve uluslar arası düzeyde organizasyonlar yapılmasını sağlayacağız.  Bu işbirliği ile işverenlerimiz ve akademisyenlerimiz buluşacak, ilimize ve ülkemize önemli faydalar sağlayacağına inanıyoruz.   Ayrıca, Fuar Kongre alanının içerisinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Teknoloji Lisesi yapımı için başlatılan inşaatın da kabası tamamlanmıştır.  TOBB tarafından yapımı devam eden liseyi de Rektörümüzün isteği üzerine TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu´ndan talep ettik. Kendisi de TOBB´un adı altında bir fakülte yapılması karşılığında 10 milyon liraya mal olan bu okulu Sivas´a hediye etmiştir.  Sayın Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Bu okulun devri içinde önümüzdeki günlerde Ankara´da Genel Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ile protokol imzalayacağız.   TOBB ismi kurulacak fakültede de odamızın ismi de büyük konferans salonuna verilecek yaşatılacak. Hayırlı uğurlu olsun? dedi.

Başkan Eken´in ardından konuşan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul ise yeni üniversiteye olan katkılarından dolayı Başkan Eken ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu´na teşekkür etti.

Rektör Kul, ?Hakikaten hazırladığımız bu protokol üniversite-sanayi işbirliğinin oluşması açısından çok güzel maddeler içermekte. Üniversitemizdeki öğrencilerimizin stajlarını ve mevcut sanayideki altyapı imkanlarından da faydalanmalarını içeriyor. Tam bir üniversite-sanayi işbirliğini oluşturabilecek bir protokol imzalıyoruz. Sivas´a ülkemize hayırlı olsun. Buradaki maddeler inşallah en kısa sürede hizmete geçer. Bu yolda el ele yürümek istiyoruz? dedi.

/resimler/2019-3/22/1806098296169.jpg