Ürettikçe Güç Kazanacağız
Ziraat Bankası´nın kredi desteği ile başlatılan "Köyümde Yaşamak İçin Bir ´Sürü´ Nedenim Var" projesi kapsamında Ulaş Acıyurt köyünde ilk koyunlar sahiplerini buldu. Programda konuşan AK Parti Milletvekili İsmet Yılmaz, “Ülkemiz ürettikçe güçlenecek. Önemli bir üretim kapasitesine ulaştık. Toprağımızı suyla, çiftçimizi bilgiyle buluşturmak istiyoruz. Bunlar olursa Sivas´ımız gelişir, ülkemiz büyür. İnsanlarımızın bugünü, dünden daha iyi olacak. Yarını da bugünden daha iyi olsun diye tüm gayretimiz. Bu projenin ilimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
Tarih: 26.9.2020 07:00:00

Hayrullah AĞKAŞ

Sivas Valiliği himayesinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinesi, Ziraat Bankası´nın kredi desteği ile başlatılan "Köyümde Yaşamak İçin Bir ´Sürü´ Nedenim Var" projesi kapsamında Ulaş Acıyurt köyünde ilk koyunlar sahiplerini buldu.

Sivas´ta küçükbaş hayvancılığı geliştirmek, yerli ırk olan Kangal Akkaraman koyun yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak ve kırsalda yaşayan vatandaşların hayat standartlarını yükseltmek amacıyla hazırlanan projede, belirlenen hak sahiplerine Acıyurt köyü Tarihi Mihrali Bey Konağı önünde teslim töreni yapıldı.

Törende, Sivas coğrafyasının hayvancılık için en uygun illerden birisi olduğunu dile getiren Vali Salih Ayhan, "Toplam küçükbaş hayvan sayımızı bir milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Şehrimiz en kısa zamanda, tarım ve hayvancılıkta ülke ekonomisine fark edilir bir ivme katacaktır" dedi.

2019 yılının Sivas açısından, ulusal ve uluslararası anlamda çok çok verimli geçtiğini dile getiren Vali Salih Ayhan; “Geçen yıl il genelinde sektörel çalıştaylar yaptık. Gerek sanayide, gerek turizmde gerekse tarımda yol haritamız olsun diye çalıştaylar gerçekleştirdik. Bu minvalde Sivas´ın güçlü bir gelişim modeli ortaya koymasında pusulamız oluştu.” ifadelerine yer verdi.

“SİVAS CAZİP BİR İL”

Sanayi alanında “100 Üretim ve İstihdam Kapısı” çalışmaları kapsamında somut neticeler alınmaya başlandı diyen Vali Ayhan; “Yeni 43 fabrikanın kurulması noktasında, bazıları hizmete girmek üzere, bazıları inşaat halinde, bazılarına ise yer teslimi yapılıyor. Sivas artık cazip bir il, tercih edilebilir bir il, üretim anlamında da iyi bir noktaya geldiğini ifade edebiliriz” dedi.

Vali Ayhan; “Türkiye´de tarımda önemli gelişmeler oldu. Sivas da bundan nasibini aldı. Sivas coğrafyasıyla, doğasıyla ürün çeşitliliği bakımından şanslı bir konumda. Coğrafyası, ekilebilir alanı, meraları, yaylaları, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta merkez olabilecek bir yer. 62 baraj ve gölet, modern sulama sistemleri ile tarıma ivme katıldı. Güçlü bir irade var, güçlü bir altyapı var ve güçlü destekler var. Çiftçilerimize küçük dokunuşlarla tarım ve hayvancılıkta iyi bir noktaya taşıyacağız. Belediyemizle birlikte SİVTAŞ şirketini kurduk. Fabrikalarımızın temelleri attık. Belli bir noktaya geldik. Bu sene 29 Ekim´de de düğmeye basıp üretime başlayacağız. Bu şirketin bünyesinde yaklaşık 10 işletme olacak ve bin civarında istihdam sağlanacak. Ana amacımız; Sivas´ın çiftçisine tarım ve hayvancılığına bir lokomotif oluştursun, regüle etsin, bir model olsun”  diye konuştu.

Türkiye´ye örnek bir tarım platformu kurulduğunu belirten Vali Ayhan, “Bu platformdaki paydaşlarımızın düşüncelerini alarak her alanda ne yapabiliriz diye bir yol haritası ortaya koyduk ve hamdolsun hemen hemen hepsini gerçekleştirdik. Hedef olduktan sonra, hayal kurduktan sonra o hayal hedefe dönüştükten sonra gerçek olmaması mümkün değil.” dedi. 

BAKAN ALBAYRAK´A TEŞEKKÜR

Projenin hazırlık aşamasında Tokat Valiliği ile birlikte hareket edildiğini ifade eden Vali Ayhan, “Birçok ortak noktada buluşarak, detaylar üzerinde tartışarak, çiftçimizin finansal teminini kolaylaştırmak açısından Ziraat Bankası ile görüştük. Ben Hazine ve Maliye Bakanımıza teşekkür etmek istiyorum. Bu projeyi kendisi duyduğu zaman, Türkiye genelinde genelleştirelim gibi bir düşünce hasıl oldu” şeklinde konuştu.

337 MÜRACAAT OLUMLU BULUNDU

Proje kapsamında yapılan başvurulardan da bahseden Vali Salih Ayhan, “Koyunculukta şu an 1000 müracaat var, 337´si olumlu bulundu, kısa zamanda da talep eden 1000 vatandaşımıza da koyunları teslim ederek 100 bin rakamına ulaşacağız. Koyunculuk yerli ırk Akkaraman koyununu korumak adına da coğrafyasına en uygun işlerden birisi. Bilişim teknolojilerini kullanarak da projenin sürdürülebilir olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Geçmiş dönemde vatandaşlarımıza birçok koyun ve süt ineği verdik ama bilgi ve birikim yeterli olmadığından heder oldu gitti birçoğu. Şimdi ise sürdürülebilirliği sağlamak adına tecrübeli olan, bu alanda faaliyet gösteren işletmesi olan vatandaşlarımıza verdik. Bu coğrafyada en az 1 milyon koyun olması için 2 ay önce projeyi imzaladık. Bugün de meyvelerini alıyoruz” diye konuştu.

ÇİFTÇİLERİMİZİN YARALARI SARILIYOR

Geçtiğimiz aylarda Ulaş ilçesine bağlı Acıyurt, Çevirme, Havuz ve Kurtoğlu köylerinde dolu yağışı nedeniyle zarar gören çiftçilerin zararlarının ödenmeye başlayacağı müjdesini veren Vali Ayhan, “Bundan birkaç ay önce dolu yağışından etkilenen çiftçilerimize yanlarında olduğumuzu söylemiştik. Zararlarının karşılanması için elimizden geleni yapacağız demiştik. 10 gün içerisinde arzu ettiğimiz finansmanın dağıtımını sağlayacağız. Verdiğimiz sözü tutmanın da güzel bir mutluluğu var. TKDK´nın, Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün çok iyi çalışmaları var. Sivas´ın tarımda bir üs olacağını ifade etmek istiyorum. Ben bu projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Türkiye´nin büyük bir tarım ülkesi olduğunu kaydeden ve son yıllarda yapılan desteklemeler ile projelerden örnekler veren Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, “Ülkemiz ürettikçe güçlenecek. Önemli bir üretim kapasitesine ulaştık. Toprağımızı suyla, çiftçimizi bilgiyle buluşturmak istiyoruz. Bunlar olursa Sivas´ımız gelişir, ülkemiz büyür. İnsanlarımızın bugünü, dünden daha iyi olacak. Yarını da bugünden daha iyi olsun diye tüm gayretimiz. Bu projenin ilimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

“ÜRETİCİLERİMİZE VE İLİMİZE HAYIRLI OLSUN”

Ülkemizin tarımsal üretim anlamında kendi kendine yetebildiğini belirten Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, “Pandemi sürecinde gıda tedarikinde sorun yaşanmadı. Bu proje tüm Türkiye´ye örnek gösterilecek nitelikte. İnşallah hedef 1 milyon koyun. Sivas bu birliktelikle bu rakamı çok kısa zamanda yakalayacaktır. Üreticilerimize ve ilimize hayırlı olsun” dedi.

“KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIĞI YAYGINLAŞTIRACAĞIZ”

İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız ise, ‘Üreten Çiftçi Gelişen Sivas´ projesi kapsamında Sivas tarımına katkı sağlamak isteyen her çiftçiye destek olduklarını söyledi. İlimizin 800 bin hektar mera varlığı ile Türkiye´de 3. sırada yer aldığını ifade eden Yıldız, "Sivas´ın bitki örtüsü ve arazi yapısı küçükbaş hayvancılığa çok müsait. İlimizde 700 bin adet küçükbaş hayvan var. Hedefimiz bu rakamı 1 milyon âdete çıkarmak. “Köyümde Yaşamak İçin Bir ‘Sürü´ Nedenim Var” projesiyle küçükbaş hayvancılığı yaygınlaştıracağız." şeklinde konuştu.

Programın sonunda hak sahiplerine temsili çeklerin takdim edilmesinin ardından Vali Salih Ayhan, Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Semiha Ekinci, İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş ve beraberindekiler; türküleri ve kahramanlık hikâyeleri dilden dile ulaşan "Mihrali Bey"in Acıyurt köyünde bulunan konağını da inceledi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ürettikçe Kazanacağız
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vakalar Yüzde 80 Azaldı
Vakalar Yüzde 80 Azaldı
2021 yılının ilk Sivas Merkez Köy Muhtarları ve Sivas Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği Meclis Toplantısı, Vali Salih Ayhan başkanlığında yapıldı. İl İdare ve Denetim Müdürlüğü tarafından koordine edilen toplantıda konuşan Vali Salih Ayhan; Sivas´ta koronavirüs vakalarının yüzde 80 oranında azaldığını açıkladı.
Merkeze Bağlı Kapalı Köy Yolu Kalmadı--Video
Merkeze Bağlı Kapalı Köy Yolu Kalmadı--Video
Sivas´ta geçtiğimiz günlerde etkili olan kar yağışı nedeniyle kapanan merkeze bağlı köy ve mezra yolları tamamen ulaşıma açıldı.
jandarmadan Kaçamadılar--Video
jandarmadan Kaçamadılar--Video
Sivas´ta birçok köyde evden hırsızlık yaptığı belirlenen şahıslar yakalanarak adliyeye sevk edildi
Çetindağ´ın Talepleri Erdoğan´a İletildi
Çetindağ´ın Talepleri Erdoğan´a İletildi
Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu´ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Aksu, il kongresine katılmak üzere 13 Ocak´ta Sivas´a gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz´ün Ziraat Odası´nı da ziyaret ettiğini anımsatarak “Kıymetli Başkanımız Hacı Çetindağ´ın hükümetimizden isteklerini değerli Başkan Yardımcımız, Merkez Yürütme Kurulu toplantısı öncesi Sayın Cumhurbaşkanımıza iletti” dedi.
Esnafın Finansal  Gücü Olacağız
Esnafın Finansal Gücü Olacağız
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Hakan Demirgil 2015´te öncülük ettiği ve 152 esnafı dükkan sahibi yaptığı Oto Sanayi Sitesi esnafını ziyaret ederek destek istedi. Sitede esnafla örnek bir dayanışma sergilediklerini ifade eden Başkan Hakan Demirgil, “Esnafımızın finansal gücü olacağız” dedi.
Hızal´dan Gazetemize Ziyaret
Hızal´dan Gazetemize Ziyaret
Sivas Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Mustafa Hızal; yönetim kurulu üyeleriyle birlikte gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu.
Beklentileri Karşılayacağız
Beklentileri Karşılayacağız
TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdürlüğünü ziyaret eden TÜRASAŞ Genel Müdürü Mustafa Metin Yazar “TÜRASAŞ olarak yeniden bir yapılanma içerisindeyiz. Uzmanlaşmış şirketler olarak sektörde yerimizi alacağız. Buradaki en önemli yapı taşlarından bir tanesi de Sivas olacak elbette ki. Bu noktada beklentileri karşılayacağız diye umut ediyorum” dedi.
Tek Gayemiz Esnafa Hizmet
Tek Gayemiz Esnafa Hizmet
Sivas Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Mesut Dursun; Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Uğur Bulut´u ziyaret etti. Ziyarette konuşan Dursun, “Esnaf ve sanatkarlarımıza hizmet için oda başkanlarım ve esnaf arkadaşlarımızla birlikte kutlu bir yola çıktık. Amacımız, hedefimiz ve tek gayemiz esnafımıza hizmet etmek” dedi.
Kaya, Büyük Başarı Elde Etti
Kaya, Büyük Başarı Elde Etti
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Doç. Dr. Savaş Kaya öncülüğünde kurulan Kaya Araştırma Grubu 2020´de üniversiteyi temsil eden toplam 79 makale ve 4 kitap projesine imza atarak önemli bir başarı elde etti.
Hizmet Etmeye Devam Edeceğiz
Hizmet Etmeye Devam Edeceğiz
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen kongrede güven tazeleyen AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu´ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Başkan Bilgin, “2002 yılından bugüne AK Parti belediyeciliğini tüm ülkemize ve Sivas´a yayarak şehirlerin gelişimine katkı sunmaya, hemşehrilerimize hizmet etmeye devam ettik, edeceğiz” dedi.
Korkutname´ye Büyük İlgi
Korkutname´ye Büyük İlgi
Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın ön sözünü yazdığı ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gemerek Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Kenan Çarboğa tarafından hazırlanan “Korkutname” adlı kitap Azerbaycan´da da büyük yankı uyandırdı.
Gurbetçilerden  İhtiyaçlılara Destek
Gurbetçilerden İhtiyaçlılara Destek
Pandemi sürecinde yardım kampanyası başlatan Hollanda Sivaslılar Platformu, süreçten olumsuz etkilenen ihtiyaç sahibi vatandaşların mahalle bakkallarına olan borçlarını ödedi.
Fermude Teyze Bakan´la Görüştü
Fermude Teyze Bakan´la Görüştü
Geçtiğimiz günlerde ilerlemiş yaşına rağmen İstiklal Marşı törenine katılarak ülke gündemine oturan Fermuda Cangül, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile telefonda görüntülü konuşma gerçekleştirdi.
Meslek Liselerimiz Fabrika Gibi Çalıştı
Meslek Liselerimiz Fabrika Gibi Çalıştı
Sivas Necip Fazıl Kısakürek Mesleki Teknik Anadolu Lisesi´nde “Tarza Giden Tasarımlar” atölyesinin açılışı gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Vali Salih Ayhan, “Meslek liselerimiz siperlik, maske ve tulum üretiminde olağanüstü bir çalışma gösterdiler. Adeta fabrika gibi çalışan meslek liselerimiz, üretim yaparak halkımızın ihtiyaçlarını giderdiler” dedi.
İftirayla Odamızı  Yıpratamazsınız--Video
İftirayla Odamızı Yıpratamazsınız--Video
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken; basın mensuplarıyla bir araya geldi. 2014´ten 2020 yılına kadar STSO binasının altında bulunan ve odaya ait olan düğün salonunu işleten iş adamı Halil İbrahim Budaklı´nın geçtiğimiz günlerde ortaya attığı iddiaları tek tek yanıtlayan Başkan Eken; “Kusura bakmasınlar kimin planı varsa, kimin projesi ise bizi böyle yıpratamazlar. Bunu söyleyeyim. Böyle yıpratma olmaz. İftira ile yıpratma olmaz. Kimse odanın adını kullanmasın” dedi.
Polisten Kaçamadılar
Polisten Kaçamadılar
Sivas´ta bir apartman dairesinde kumar oynayan 10 şahıs polis ekiplerinden kaçamadı. Şahıslara kurallara uymamaktan 23 Bin 179 TL para cezası kesildi.
Usulsüz Av Yapan 9 Avcıya 15 Bin TL Ceza
Usulsüz Av Yapan 9 Avcıya 15 Bin TL Ceza
Sivas´ta ekiplerin kontrolleri sırasında usulsüz avlandığı tespit edilen 9 avcıya 15 bin TL cezai işlem uygulandı, 2 adet tüfeğe el konuldu.
Hukukçudan Kritik Uyarı
Hukukçudan Kritik Uyarı
Avukat Kürşat Hardal, hasar danışmalık şirketlerinin yaşanan iş ve trafik kazaları sonrası birçok vatandaşı mağdur ettiğini belirterek kazazedelere yapmaları gerekenler konusunda tavsiyelerde bulundu.
Türkiye´nin En Soğuk Noktası
Türkiye´nin En Soğuk Noktası
Dün Türkiye´nin en soğuk noktası eksi 28 dereceyle Sivas´ın İmranlı ilçesi oldu.
Bu Ameliyat Yüzde İz Bırakmıyor
Bu Ameliyat Yüzde İz Bırakmıyor
Plastik ve Rekonstrüktif Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Umut Zereyak, çene ucu estetiği ameliyatı hakkında bilgiler verip, ağız ve çenede oluşan şişliğin ameliyattan 1 hafta sonra gdüzeldiğini ve yüzde herhangi bir yara izi kalmadığını belirtti.
Hayat Dondu
Hayat Dondu
Sivas´ta hızla düşen hava sıcaklığı hayatı olumsuz yönde etkiledi. Termometreler eksi 20´yi gösterdi, hayat adeta dondu.
Kızağı Arabanın Arkasına Bağladı
Kızağı Arabanın Arkasına Bağladı
Sivas´ın Koyulhisar ilçesinde yaşayan Serkan Alkan, otomobilin arkasına bağladıkları kızak ile karda kaymanın keyfini çıkardı.
Sürücülere Uyarı
Sürücülere Uyarı
Sivas Emniyet Müdürlüğü, sürücüleri sosyal medya üzerinden buzlanmaya karşı uyardı.
Tasarım ve Beceri  Merkezi 1. Oldu
Tasarım ve Beceri Merkezi 1. Oldu
Sivas Tasarım ve Beceri Merkezi, Rusya, Hindistan, Çin, Japonya gibi birçok gelişmiş ülkeden bin 849 takımın katıldığı Algoritma ve Kodlama Yarışmasında tüm rakiplerini geçerek birinci oldu.
Organik Arıcılıkta Marka Olacağız
Organik Arıcılıkta Marka Olacağız
Birinci Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bal firmalarını ziyaret eden Vali Salih Ayhan; “Tozanlı Vadisi´nde başlatılan çalışmalar ile organik arıcılıkta Sivas marka olacaktır. Şehrimiz arıcılık işletme sayısı bakımından Türkiye´de 2., bal üretiminde de 4. sırada yer almaktadır. Ayrıca ilimiz, çiçek balında da ülkemizde 1. sırada bulunmaktadır” dedi.
 MYO Öğrencilerine  Çevrim İçi Eğitim
MYO Öğrencilerine Çevrim İçi Eğitim
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Sivas İŞKUR İl Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen ortak proje kapsamında üniversite öğrencilerine eğitim verildi.
Kul´dan ASPİLSAN  Enerjiye Ziyaret
Kul´dan ASPİLSAN Enerjiye Ziyaret
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, üniversite sanayi iş birliği kurmak amacıyla Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ASPİLSAN firmasını ziyaret etti.
AK Parti´de Yürütme  Kurulu Oluşturuldu
AK Parti´de Yürütme Kurulu Oluşturuldu
Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen kongrede güven tazeleyen AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, kongre sonrası ilk yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. İl Yürütme Kurulu´nun oluşturulduğu toplantıya ilişkin konuşan Aksu, “2023´te yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ı tekrar iktidara taşıyacak kadrolarımızı oluşturduk” dedi.
İş Kazalarına  25 Kurban!
İş Kazalarına 25 Kurban!
Sivas´ta yeterince alınmayan önlemler nedeniyle meydana gelen iş cinayetleri her geçen yıl artarak devam ediyor. İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği Meclisi´nin verilerinden derlenen bilgilere göre ilimizde 2020 yılında iş kazaları sonucu 25 kişi hayata veda etti. Son 3 yılda ilimizde iş kazası sonucu ölenlerin ise 71 kişiye ulaştı.
Yollar Bir Bir Açılıyor--Video
Yollar Bir Bir Açılıyor--Video
Sivas´ta aralıklarla devam eden kar yağışının ardından ekipler kapalı olan köy ve mezra yollarını açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
DOLAR
7.3985
EURO
9.0044
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Resüller, Nebiler miras bırakmaz, onların bıraktıkları, sadakadır

Hz. Muhammed
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1

1