GÜNDEM 4.05.2020 07:00:00 0

Uzaktan Eğitime Yoğun İlgi

Cumhuriyet Üniversitesinde uzaktan eğitim içerikleri yaklaşık 1 milyon 500 bin defa görüntülendi.

Oğuzhan SARZEP

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 18 Mart 2020 tarihinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) dolayısıyla yükseköğretim kurumlarının eğitim öğretim süreçlerinin kesintiye uğramadan uzaktan eğitim yolu yürütülmesi kararı alınmasının ardından üniversiteler kısa sürede uzaktan eğitim sistemlerini oluşturarak eğitime başladı.

Cumhuriyet Üniversitesinde de örgün olarak sunulan dersler uzaktan eğitim sistemi üzerinden verilmeye başlandı ve 23 Mart 2020 tarihinden itibaren asenkron ve senkron olarak eğitim süreci devam ediyor.

Bu süreçte asenkron olarak yapılan ön lisans ve lisans düzeyindeki 405 bölüm/programa 39 bin 15 öğrenci sistem üzerinden giriş yaptı. Akademik birimler bu süreçte 56 bin 889 ders içeriği öğretim elemanları ise  bin 654 adet ödevi sisteme yükledi. Ders içerikleri ve ödevler yaklaşık 1 milyon 500 bin  defa görüntülendi.

Senkron olarak yapılan lisansüstü, formasyon ile Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Suşehri Sağlık Yüksekokulunda bulunan uygulamalı dersleri kapsayan intörnlük eğitimlerinden 176 bölüm/ anabilim dalında 4 bin 25 öğrenci sisteme giriş yaptı, 8 bin 939 içerik yüklendi  ve  bin 987 canlı ders işlendi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde ön lisans ve lisans düzeyinde uzaktan eğitim ile sürdürülen eğitimlerin yanında ara sınavlar da uzaktan eğitim yöntemi ile yapıldı. Yaklaşık iki hafta süren online ara sınav dönemi boyunca öğrencilerin yüzde 91´i online sınavlarını sorunsuz bir şekilde tamamladı.  Öğrencilerin yaklaşık yüzde 9´u ise çeşitli mazeretlerden dolayı sınava giremedi veya sınav esnasında yaşadığı teknik sorunlar nedeniyle sınavlarını tamamlayamadı.

Bu durumda olan öğrencilerin mağduriyetlerini gidermek amacıyla 4-8 Mayıs tarihleri arasında mazeret sınavları yapılacak.