Veremeyecek Hesabımız Yok
5 ay önce 21 okul müdürünün İl İdaresi Kanununa dayanarak görevden alınmasına ilişkin eleştirilere yanıt veren İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Ben idareciliğim boyunca hep şunu söyledim: Hesap sorarım, hesap vermekten de hiç kaçmam. Bizim veremeyecek hiçbir hesabımız yok. Her şeyin hesabını veririz çünkü biz her şeyi istişare ile yaparız” dedi.
Tarih: 22.1.2020 07:00:01

Fatih TABUR

İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, 5 ay önce 21 okul müdürünün İl İdaresi Kanununa dayanarak görevden alınmasına yönelik Eğitim-Bir-Sen tarafından yapılan eleştirilere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Katıldığı bir programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, konunun hatırlatılması üzerine 5 ay önce alınan kararın tekrar gündeme getirilmesine bir anlam veremediğini belirterek “Bizim veremeyecek hiçbir hesabımız yok” dedi.

“Aslında bunun gündem olması gereken zaman 5 ay önceydi” diyen Savaşçı, “Biz 21 okul müdürünü görevden yeni almadık.  Sivas´ın eğitime yatırım anlamında nerelere geldiğini çok net biliyoruz. Şöyle bir algı oluşsun istemiyorum: Biz bir çizgi çizdik. Bu çizginin altında kalanlar başarısız, bunlara soruşturma açtık. Böyle bir durum yok” dedi.

5 YILLIK VERİLER BAZ ALINDI

Okulların 5 yıllık istatistiğini çıkardıklarını kaydeden İl Müdürü Savaşçı, “Okulumuz 2014´te kaçıncı sırada? 20´inci sırada. 2015´te 40, 2016´da 70, 2018´de 80, 2019´da 90. Bu okul 20´den 90´a niye geldi, eksik ne idi? Bunu araştırdık. 187 okulumuzun 5 yıllık performansını kendi içinde değerlendirdik.  Tutup da Yıldızeli´ndeki bir köy okulunu merkezdeki bir köy okuluyla karşılaştırmadık. Bu bizim için kriterdi. Elbette ki merkezdeki bir okulun hazırbulunuşluk düzeyi ile köydeki bir okulun hazırbulunuşluk düzeyi eşit değil ama sen bu okula idareci olduğun zaman bu okul 100´lerdeydi. Sen bu okulu 180´lere niye getirdin? Sebebi ne? Bu okul akademik anlamda peyderpey neden geriledi?” ifadelerini kullandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Savaşçı, konuşmasını şu ifadelerle devam ettirdi: “Sadece akademik anlamdaki başarıya da bakmadık. Biz okullarımızın denetimini  sosyal, fiziksel anlamda yapıyoruz. Bir şube müdürümüz, müdür yardımcılarımızla beraber bir müfettişimiz okullarımızın denetimini yapıyor. Evet, 85 okul müdürümüze gerekli inceleme ve soruşturma izni Sayın Valimiz tarafından verildi, müfettişlerimiz rapor hazırladı. Bununla ilgili de kimi arkadaşların yerini değiştirdik, kimi arkadaşlara idareci olarak onlarla devam etmediğimizi söyleyip öğretmen olarak onlardan faydalanmanın daha uygun olacağını bildirdik. Bu şimdi değil 5 ay önceydi. Şunun özellikle bilinmesini istiyorum: Biz bir okul 180´inci diye soruşturma açmadık. Eğer o okul aldığında 180´inci sıradan 140´ıncı sıraya geldiyse başarılı  ama 20´nci sıradan 100´üncü sıraya geldiyse sorun var. O okulun akademik anlamda idare ile ilgili başarısız olup olmadığıyla hususunda müfettişlerimiz incelemeyi ve soruşturmayı yaptılar, teklifleri de Vali bey tarafından değerlendirildi.”

“AMACIMIZ TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYMAK”

“Bizim projelere ayıracak vaktimiz var, laf üstüne laf  koyacak vaktimiz yok.  Bizim amacımız taş üstüne taş koymak” diyen Savaşçı, “Her gün üzerine katarak gideceğiz diyoruz. Bu tür şeylerle zaman kaybetmek istemiyorum. İlk gün de dedik; biz bu memleket için geldik, bu memleket için koşacağız, bu memleket için koşturacağız. Gündüz yorulmadan, gece uyumadan devam edeceğiz. Ben arkadaşlarımın sabahlara kadar uyumadığını, hazırlık yaptığını, proje ürettiğini biliyorum. Kimse kusura bakmasın. İnsanlar ailelerinden, evlerinden, eşlerinden, çocuklarından uzak kalırken birileri bu anlamda bize ayak uyduramayabilir. Biz onlara teşekkür ederiz öğretmen olarak devam etmeleri gerektiğini söyleriz. Bizim mesleğimiz öğretmenlik. Ben öğretmenim. ‘Ne iş yapıyorsun?´ diye sorduklarında ‘Öğretmenim´ diyorum.  9 bin 500 öğretmenimiz adına ben burada duruyorum. Yarın beni buraya atayan Sayın Cumhurbaşkanımız görevden alabilir. Biz de teşekkür eder, bizden sonra gelecek arkadaşa bayrağımızı devrederiz.  Rızkı veren Allah´tır. Rızık ile ilgili herhangi bir şüphemiz yok bizim. Şube müdürü olarak, milli eğitim müdür yardımcısı olarak veya öğretmen olarak da hizmet edebilirsin. Tekrar ediyorum, onlar da bizim öğretmenimiz, bu bir bayrak yarışı. Bu bayrak yarışını diğer arkadaşlara verdiler, devam ediyorlar. Dedikodularla uğraşmaya vaktimiz yok. Biz; üreteceğiz, üreteceğiz, üreteceğiz. Çocuklarımıza neler katacağız onun hesabına bakacağız” ifadelerini kullandı.

“DENETİM OLMADAN OLMAZ”

Okulların performansını değerlendirme kararı almalarında LGS sınav sonuçlarının etkili olmadığına dikkat çeken İl Müdürü Savaşçı, “Biz 59 değil 1´inci olsak da aynı incelemeyi yapacaktık. Eğitimde denetim olmadan olmaz. Vatandaşın biri beni CİMER´e şikayet etmiş. Başvurusu geldi önüme. ‘Bakanlığa yazın´ dedim. ‘Müdürüm bakanlığa niye yazıyoruz´ dediler.  Benim soruşturmamı ilçeden ben mi yapacağım? Göndereceksiniz bakanlığa bakanlık müfettişleri gelecek gerekli incelemeleri yapacaklar varsa hatamız cezasını çekeriz ama bizim abdestimizden şüphemiz yok ki namazımızdan şüphemiz olsun. Bakanlık derse ki gerekli incelemeye cevabı verin biz cevabı veririz. Yani incelenmeden, denetim geçirmekten İl Milli Eğitim Müdürü olarak herhangi bir tereddüdüm yoksa  kusura bakmayın hiç kimsenin de böyle bir tereddüdü olmamalı. Ben idareciliğim boyunca hep şunu söyledim: Hesap sorarım, hesap vermekten de hiç kaçmam. Bizim veremeyecek hiçbir hesabımız yok. Her şeyin hesabını veririz. çünkü biz her şeyi istişare ile yaparız. ‘Ben yaptım´ demekle bu işler olmaz. Benim verdiğim karar 9 bin 500 öğretmenimizi, 115 binden fazla da öğrencimizi etkiliyor. Ben eğitimle ilgili istişaremi ederim ama benim karar vermem gereken yerde de ben karar veririm. Bir başkasının da beni etkisi altına almasına asla ve asla müsaade etmem” açıklamasında bulundu.

“TÜRKİYE HUKUK DEVLETİ”

İl Milli Eğitim Müdürü Savaşçı, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:  “Benim anlamaktan zorlandığım husus 5 ay önceki olay neden gündeme geldi. Bizde iki teklif olur. Disiplin ve idari teklif. İdari teklif çok farklı şeydir, disiplin teklifi çok farklı şeydir. İdari teklifte yer değişikliği vesaire yapılır. Disiplin teklifinde ceza tebliğ edilir. Cezayla ilgili kişi ve kurumun varsa itirazı dilekçe ile başvuru yapar biz değerlendiririz bunu. Altını veririz, uygulamayabiliriz. Bunu da geçtim. İl İdare Kurulumuz var. Orada bu görüşülür; kaldırılır, tamamı uygulanır veya bir altı uygulanır. Türkiye hukuk devleti. Kişiye bağlı olarak ‘Ben ceza verdim´ olmaz ki. İl İdare Kurulunda karara bağlanır. Oradan da memnun kalmazsanız mahkemeye gidersiniz. Orada hakkınızı ararsınız. O nedenle anlamış değilim.”

“ÖĞRENCİLER GELECEĞİMİZİN TEMİNATI”

“Eğitimcilerin emrindeyim. Öğretmenlerin emrindeyim” diyen Savaşçı,  “Öğretmen arkadaşlarıma verdiğim cep telefonu numaram  annemde, babamda, eşimde olan telefon numaram. İki hat kullanıp birini onlara vermiyorum. Her an bana ulaşabilirler. Öğrenciler bizim geleceğimizin teminatı. Bu bir emanet. Bu görev bize tevdi edildi. Bu görevin sorumluluğunu biliyoruz. Onların hak ettiği şekilde eğitimlerini almaları için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Veremeyecek Hesabımız
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Konut Satışları Virüs Dinlemedi
Konut Satışları Virüs Dinlemedi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2020 yılına ilişkin konut satış istatistiklerinin açıklandığını ifade eden Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır; verilerin ilimiz açısından sevindirici olduğunu dile getirdi. Sivas´ta 2020 yılında koronavirüse rağmen konut satışlarının 719 adet arttığını belirten Çayır; “Gayrimenkul en güvenilir yatırım aracı olma özelliğini sürdürüyor” değerlendirmesinde bulundu.
Cumhurbaşkanımıza Destek Vermeliyiz
Cumhurbaşkanımıza Destek Vermeliyiz
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken´i ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkan Eken; “Ülkede şu an birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğu bir dönemde Sayın Cumhurbaşkanımıza destek vermemiz gerekir, hükümetimize destek vermek gerekir. Siyasette ayrımı bırakıp hep beraber aynı yolda, aynı gemide olduğumuzu düşünmek lazım” dedi.
Faiz Oranları Düşürülmeli
Faiz Oranları Düşürülmeli
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal´ı ziyaret etti. Ziyarette esnaf ve sanatkarların sorunlarını Demiröz´e ileten Köksal, “Alınan kredilerin ödeme günleri geldi ve esnafımız ödemekte zorlanmaktadır. Kredilerin vadesi uzatılmalıdır. Faiz oranları da tekrar aşağı çekilmelidir” dedi.
Sivas´ımız İçin Çalışıyoruz
Sivas´ımız İçin Çalışıyoruz
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin; İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Sivas Adliyesini ziyaret ederek personellerle bir araya geldi. Ziyaretlerde konuşan Başkan Bilgin, “Biz şehrimize hizmet etmekle görevliyiz. Sultan Şehrimizi daha yaşanabilir hale getirebilmek, bu şehirde yaşayan hemşehrilerimizi daha mutlu, daha huzurlu ve daha güvende hissettiği her alanda bir şehir oluşturmak için çaba gösteriyoruz. Bunu yaparken de tek derdimiz milletimizin beklediği hizmetleri bu şehre kazandırmak” dedi.
Yatırım Tutarı 31 Milyonu Aştı
Yatırım Tutarı 31 Milyonu Aştı
2020 yılında; kırsal alt yapıya 4 milyon 876 bin TL, İl Özel İdaresi tarafından yürütülen onarım çalışmaları ile yeni okulların yapımına ise 26 milyon 676 bin TL olmak üzere Şarkışla ilçesine toplam 31 milyon 552 bin TL harcama yapıldı.
6 Şehrin Eczanelerine Hizmet Veriyor
6 Şehrin Eczanelerine Hizmet Veriyor
Başkent Grup Ecza Deposu´nun Sivas Bölge sorumlusu Ali Kaplan çalışmaları hakkında bilgi vererek, “Tokat, Amasya, Samsun, Erzincan, Erzurum ve Ağrı illeri bize bağlı. Sivas´ta ve bu şehirlerde faaliyet gösteren eczanelere hizmet veriyoruz ve Sivas´ta 5 kişilik istihdam sağlıyoruz” dedi.
Tarıma Dayalı Sanayi Şart
Tarıma Dayalı Sanayi Şart
AK Parti Sivas 7. Olağan İl Kongresi´ne katılmak üzere şehrimize gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz; Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ´ı ziyaret etti. Ziyarete ilişkin konuşan Başkan Çetindağ; “Sayın AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz´den Demirağ OSB´de tarıma dayalı sanayinin kurulması noktasında altyapının hazırlanmasını ve ilimizin 6. Bölge´ye alınarak teşvikte hak ettiği konuma getirilmesini istedik” dedi.
140 Köy Yolu Araç Ulaşımına Kapandı--Video
140 Köy Yolu Araç Ulaşımına Kapandı--Video
Sivas´ta etkili olan kar yağışı nedeniyle 140 köy yolu araç ulaşımına kapandı.
Ulaş´taki Öğrencilere Kitap Desteği
Ulaş´taki Öğrencilere Kitap Desteği
Sivas´ın Ulaş ilçesinde Karayolları 16. Bölge Müdürlüğünce başlatılan kampanyayla öğrencilere kitap desteğinde bulunuldu.
Omuz Omuza Kar Kürediler
Omuz Omuza Kar Kürediler
Sivas´ta etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle beyaza bürünen kent merkezini gezinen Vali Salih Ayhan ve Başkan Hilmi Bilgin, kar temizleme ekiplerini ziyaret ederek kar küredi.
8 Araç Mahsur Kaldı
8 Araç Mahsur Kaldı
Sivas´ın Gemerek ilçesinde Sivas-Kayseri karayolunda yoğun kar yağışı nedeniyle 8 araç mahsur kaldı.
Yoğun Kar Yağışı Ulaşımı Aksattı
Yoğun Kar Yağışı Ulaşımı Aksattı
Sivas´ta akşam saatlerinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar meydana geldi.
İlk Aşı Başhekim Kaygusuz´a Yapıldı--Video
İlk Aşı Başhekim Kaygusuz´a Yapıldı--Video
Sivas´ta ilk Covid-19 aşısı Sivas Numune Hastanesinde Başhekim Kenan Kaygusuz´a yapıldı.
İlk Kez Kar Gördüler
İlk Kez Kar Gördüler
Sivas´ta uzun süredir beklenen kar yağışı akşam saatlerinde başladı. Beyaza bürünen kent meydanında kartpostallık görüntüler ortaya çıktı.
Ezici Çoğunlukla Temsil Edileceğiz
Ezici Çoğunlukla Temsil Edileceğiz
AK Parti Sivas İl Başkanlığı´nın 7´nci Olağan Genel Kurulu dün gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Hakan Aksu ile yola devam kararının alındığı kongreye online olarak katılan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İnşallah 2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı olarak mecliste ezici bir çoğunluk olarak temsil edilecek, Cumhurbaşkanlığı Seçimini tekrar kazanacağız. Gerek AK Parti gerek MHP gerek BBP olarak Cumhur İttifakı yarınlara yürümektedir, yürüyecektir” dedi.
Gümrük Kaçağı Saatlere El Konuldu--Video
Gümrük Kaçağı Saatlere El Konuldu--Video
Sivas´ta ele geçirilen 283 adet gümrük kaçağı kol saati ve 391 adet cüzdana el konuldu.
Bu Çocukların Kumbaraları İyilik Dağıtıyor
Bu Çocukların Kumbaraları İyilik Dağıtıyor
Sivas´ta yaklaşık 30 çocuk kumbarasında biriktirdiği paralarla ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına mont ve bot yardımı yapıyor.
Koruma Alanı Sınırı Daraltılsın
Koruma Alanı Sınırı Daraltılsın
Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken, Meclis Başkanı Çetin Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Belediye Başkanı Hilmi Bilgin´i ziyaret etti. Ziyarette konuşan TSO Başkanı Mustafa Eken; Taşhan çevresindeki koruma alanı sınırının daraltılması noktasında Başkan Bilgin´den destek istedi.
Hayat Üniversitesi Seyirciyle Buluşacak
Hayat Üniversitesi Seyirciyle Buluşacak
Tiyatro Kiraz “Hayat Üniversitesi” adlı oyun Sivas Devlet Tiyatrosu (SDT) sahnesinde oyun 14 -15 Ocak tarihlerinde seyirciyle buluşacak.
  Meslek Liseleri Tasarlayacak
Meslek Liseleri Tasarlayacak
İlimizde 2023 eğitim vizyonu çerçevesinde yenilenecek olan 140 öğretmen odasını meslek liseleri tasarlayacak.
İhtiyaçlılara Dev Destek
İhtiyaçlılara Dev Destek
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; geçtiğimiz yıl korona virüs salgınının başladığı Mart ayından 31 Aralık 2020 tarihine kadar olan süreçte ilimizde Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında ihtiyaçlılara 174 milyon 146 bin 767 lira ödeme yapıldığını açıkladı.
İhtiyaçlılar İçin Gıda Kolisi Gönderdi
İhtiyaçlılar İçin Gıda Kolisi Gönderdi
Sivaslı hemşehrimiz Selamet Ağaoğulları, Hayat Ağacı Derneğine 34 bin 40 TL değerinde gıda kolisi gönderdi. İçerisinde çay, şeker, sıvı yağ, zeytin, salça gibi temel gıda maddelerinden oluşan koliler ihtiyaçlılara dağıtılacak.
Yerel Basın Desteklenmeli--Video
Yerel Basın Desteklenmeli--Video
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığına aday olan Tesviyeciler ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında gazetemize ziyarette bulundu. Ziyarette konuşan Demirgil, “Yerel basının hem bizler tarafından hem de devlet tarafından desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Gerçekten bu süreçte sizde çok zor durumdasınız” dedi.
“Yeni Derneğe Başarılar Diliyorum”
“Yeni Derneğe Başarılar Diliyorum”
Sivas 4 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Derneği´nin Kurucu Başkanı Muhittin Karahan ve kurucu üyeleri Belediye Başkanı Hilmi Bilgin´e ziyarette bulundu. Ziyarette konuşan Başkan Bilgin, “Derneğin kurucularına, yöneticilerine ve üyelerine başarılar diliyorum” dedi.
Test Üretimi Başlayacak
Test Üretimi Başlayacak
Valiliğin himayesinde, İl Özel İdaresi ve Sivas Belediyesinin ortaklığında kurulan Sivas Teknik Tarım Hayvancılık ve İnşaat Ticaret Sanayi Anonim Şirketi´ne (SİVTAŞ) ait yem fabrikasında test üretimleri bu ay içerisinde başlayacak. İlimizde tarım ve hayvancılığa büyük katkı sunması beklenen yem fabrikasında seri üretime ise Şubat ayında geçilecek.
Havadan Görüntülendiler--Video
Havadan Görüntülendiler--Video
Sivas´ta doğada nadir olarak görülen yaban keçileri drone ile havadan görüntülendi
Korkutan Yangın—Video
Korkutan Yangın—Video
Sivas´ın Suşehri ilçesinde PVC yüklü tırla, LNG tanklı tankerin çarpıştığı kaza sonrası çıkan yangın paniğe neden oldu. Korkutan yangın, itfaiye ekiplerinin 2 saat süren çalışmasıyla kontrol altına alındı
Uzmandan Kritik Uyarı
Uzmandan Kritik Uyarı
Sivas´ta Covid-19 hastalığını atlatan iki hastada ani işitme kaybı görüldü. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ekinci, Covid-19 sonrası yaşanabilecek işitme kaybına karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu.
Su Şişesi Kazaya Neden Oldu
Su Şişesi Kazaya Neden Oldu
Sivas´ta otomobil sürücüsü yan koltuktaki su şişesini düzeltirken direksiyon hakimiyetini kaybederek park halindeki araçlara çarptı. Üç aracın karıştığı kazada kimse yaralanmadı.
Doğru Ve Tarafsız Bilgilendiriyorsunuz
Doğru Ve Tarafsız Bilgilendiriyorsunuz
TOBB Vergi Komisyonu Başkanı ve Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla gazetemize ziyarette bulundu.
DOLAR
7.3877
EURO
8.9635
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Cennet için ibadet geçersizdir…

Hacı Bektaşı Veli
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5