GÜNDEM 24.10.2020 07:00:00 0

Veysel Beraberlik Ruhunu Aşıladı

Aşık Veysel´in doğumunun 126´ıncı yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımlayan Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, ?Türk ozanlık geleneğine damgasını vuran Aşık Veysel, dostluk, kardeşlik, barış, hoşgörü, sevgi ve

Fatih TABUR

Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu´nun 126. doğum günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Demirgil, mesajında; ?Türk ozanlık geleneğine damgasını vuran Aşık Veysel, dostluk, kardeşlik, barış, hoşgörü, sevgi ve saygı konularını dizeleriyle topluma her zaman birlik, beraberlik ve barış ruhunu aşıladı. Şiirlerinde bilim, bilgi, okul, öğretmen, çalışma, uygarlık, doğruluk, insancılık ve doğa sevgisi ağır bastı. Yurdunu, yurduna yararlı olanları övdü. Bilginin önemini ozan duyarlılığıyla anlattı, bilgisizliğin çağlar boyunca milletleri nasıl karanlıklara sürüklediğini türküleriyle dile getirdi. Aşık Veysel Şatıroğlu, Anadolu´nun bağrı yanık sazının güçlü bir teli, dilimiz Türkçesinin en güzel sözü, halkımızın duygu ve düşüncelerinin en güçlü sesidir. Toprak dostu, doğa aşığı olan Aşık Veysel hemen hemen her şiirinde insan sevgisine değinmiş yaşadığı tüm acılara rağmen umudunu kaybetmeden derdini, sevincini, hasretini, toplumun her kesimine işlemiş ayrıca fiziksel engellere rağmen istenildiğinde iyi şeyler yapılabileceğinin de kanıtı olmuştur. O sadece bir aşık değil aynı zamanda şiirlerinden öğrendiğimiz bir felsefenin de takipçisidir. Doğruluk, çalışkanlık ve güzel ahlak sahibi olmanın erdemlerini kara toprağa işler gibi topluma işlemiş halk ve aydınlar arasında iki yönlü bir köprü olmuştur. İçinde yetiştiği kültürün de etkisiyle, Aşık Veysel, hayatı boyunca her türlü etnik ve mezhepsel ayrımcılığın dışında kaldı, eserlerine bunu yansıttı? dedi.

Veysel´in "Kürt´ü, Türk´ü ve Çerkez´i; hep Adem´in oğlu, kızı; beraberce şehit, gazi; yanlış var mı ve neresi?? sözlerini anımsatan Demirgil, ?Bu dizelerin sahibi büyük ozan, insan sevgisini, insanı her türlü mülahazanın üstünde tutulmalıdır. Bu vesileyle büyük ozan ve dost insan, Aşık Veysel´i doğumunun 126. yıl dönümünde sevgi, saygı, özlem, minnet ve rahmetle bir kez daha anıyorum. Adından ve sanatından -yaşarken ve öldükten- sonra bu kadar söz ettirebilen, bu denli ünlenmiş bir başka aşık var mıdır bilemiyorum. İyi ki doğmuşsun. İyi ki bu toprakların sesini tüm dünyaya duyurmuşsun. Eminiz ki asırlar geçse de bu topraklar seni unutmayacak. Büyük usta bir kez daha doğum günün kutlu olsun? ifadelerini kullandı.