Yargının Zirvesi Sivas´ta Buluştu--Video
Yargının zirvesinde bulunan isimler Sivas Barosu´nun 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle düzenlediği program kapsamında ilimizde bir araya geldi. Yargıtay Başkanı İsmail Cirit, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve Sivas Baro Başkanı Hacı Yılmaz Demir tarafından Atatürk Anıtı´na çelenk sunulduktan sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Tarih: 6.4.2019 07:00:03

FATİH TABUR

Yargının zirvesinde bulunan isimler, Sivas Barosu tarafından 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle düzenlenen program çerçevesinde ilimizde bir araya geldi.

Atatürk Anıtı´na çelenk sunma törenine Yargıtay Başkanı İsmail Cirit, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül,  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca,  Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Burçin Çetinkaya, Sivas Baro Başkanı Hacı Yılmaz Demir  ve çok sayıda avukat katıldı.

Yargıtay Başkanı İsmail Cirit, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve Sivas Baro Başkanı Hacı Yılmaz Demir  tarafından Atatürk Anıtı´na çelenk sunulduktan sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından protokol konuşmalarına geçildi.

“ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR”

İlk konuşmayı Sivas Baro Başkanı Hacı Yılmaz Demir gerçekleştirdi. Tüm avukatların gününü kutlayarak sözlerine başlayan Başkan Demir, “Kutsal savunma hakkının temsilcileri olan bizlerin  bu özel gününde Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi´nin 100. yılında sizlerle beraber olmaktan dolayı onur ve şeref duyduk. Yargının üç kurucu unsurundan bağımsız savunmayı temsil eden avukatlar üstlendikleri bu görevle vatandaşın savunma hakkını adil bir şekilde kullanmalarını sağlayarak uzun yıllardır adaletin ve yargının teminatı olmuşlardır. Adalet; mülkün yani devletin temelidir” dedi.

Baro Başkanı Demir´in ardından konuşan Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ise Türkiye üzerinde oyunlar oynandığını söyledi.

“TÜRKİYE ÜZERİNDE SENARYOLAR OYNANIYOR”

Yargının milletin bekasının teminatı olduğunun altını çizen Başkan Feyzioğlu, “Türkiye´nin üzerinde senaryolar oynanmakta mıdır? Oynanmaktadır. Bazıları kızıyor, varsın kızsınlar. Ben doğru bildiğimi öleceğimi bilsem söylemek zorundayım. Milli birlik ve bütünlüğümüz tehdit altına sokulmak istenmekte midir, bin tane senaryo oynanmakta mıdır? Evet. Peki biz bunları nasıl alt ederiz? Biz bunları ‘Yüzde 100´ümüz Türk milletiyiz´ diyerek, ‘Yüzde 100´ümüz bu milletin asli evlatlarıyız´ diyerek alt edebiliriz. Bunu nasıl başaracağız? Konuşarak. Birbirimizi hain, düşman ya da zararlı ilan ederek değil. Birbirimizi ortak akla ulaşmak ve böylece gerçek anlamda milli iradeyi tecelli ettirmek adına dinleyerek, anlamaya çalışarak, saygı duyarak. Bunun teminatı nedir? İşte bugün burada en üst temsilcilerinin buluştuğu yargıdır” dedi.

Hükümetten taleplerini sıralayan Başkan Feyzioğlu, isteklerinin en kısa zamanda karşılanmasını temenni etti.

“AVUKATLARI DIŞARIDA TUTAMAYIZ”

Başkan Feyzioğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Türkiye´nin en kısa zamanda mesleki kalitenin artması adına, hukuk alanında mesleklere girişte bir sınava ihtiyacı vardır. Bu sınav hayati noktaya gelmiştir. Artık kelebek kanatları ile romantizm yapma dönemi bitmiştir. Artık iş yapma zamanıdır. Bu sınav en önemli adım olacaktır. Bağımsız savunma olmadan yargı bağımsızlığını elbette sağlayamayız. Avukatlar olmadan hakları etkin bir biçimde koruyamayız. Avukatlar toplumun ve bireyin haklarını koruyan, adaleti yaşatan kamusal aktörlerdir. Hazırlık çalışmalarında sona yaklaştığımız yargı reformu strateji belgesinde de bu kapsamda önemli başlıklar yer alıyor. Bu çerçevede temel vizyonumuz güven ve erişilebilir bir adalet sistemidir. Yargıya güveni konuşurken elbette avukatları dışarıda tutamayız. Avukatlarımızın mesleki faaliyetlerini kolaylaştıran adımlarını, güven veren adalet hedefimizin yılmaz parçası olarak görüyoruz.”

“CUMHURBAŞKANIMIZA İLETECEĞİZ”

Törende konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise, avukatlara yeşil pasaport müjdesi verdi. Yeşil pasaport talebini Cumhurbaşkanına ileteceği sözünü veren Bakan Gül, “Yeni bir kanunla mesleğe girişten avukatların sosyal haklarına kadar bir dizi konu üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Bu konuda yeşil pasaport ve KDV konusundaki talepleri Sayın Cumhurbaşkanımıza ileteceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımıza çalışmalarımızı ve tüm avukatlarımızın taleplerini iletmiş olacağım” dedi.

“NİTELİĞİN ARTTIRILMASI NOKTASINDA BEKLENTİLERİMİZ VAR”

Hukuk mesleğine girişte mesleki sınavı önemsediklerinin altını çizen Bakan Gül, konuşmasının devamında; “Meslek sınavı ile kalitenin teşvikini önemsiyoruz. Hukuk mesleğine giriş sınavını umarım Meclisimizin de taktirleri ile artık üniversite sınavı ile hukuk fakültesine giren bir kişi mezun olduğunda sınava girerek avukatlık yapabileceğini bilecek, ona göre tercih yapacak. Bu şekilde hem kontenjanların azaltılması hem de niteliğin arttırılması noktasında beklentilerimiz var" ifadelerini kullandı.

“YARGIYA OLAN GÜVENİ ZEDELEMEKTE”

Avukatların delil toplama yetkilerinin genişletilmesi üzerinde çalıştıklarını ifade eden Bakan Gül, “Avukatlarımızın delil toplama yetkisinin genişletilmesi için çalışıyoruz. Bu konu yargının hızlanmasına da önemli katkılar sağlayacaktır. Avukatları yargının kurucu unsuru görüyorsak o zaman delil toplama noktasında da bir takım yetkileri vermemiz lazım. Bu konuda çalışmalarımızı yapıyoruz. Duruşma saatlerinin rasyonel bir temelde disipline edilmesi üzerinde çalışıyoruz. Tüm duruşmaların saat 09.00´a verilmesi avukat meslektaşlarımızın ve vatandaşlarımızın yargıya olan güvenini zedelemektedir. Sistemle tüm duruşmalara aynı saatin verilmesini önleyecek, makul ve rasyonel bir hale getirecek çalışmalarımızı yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

“EN ÖNEMLİ GÜVENCELERİNDEN BİRİ OLMUŞTUR”

Sivas Barosu tarafından düzenlenen törenin son konuşmacısı Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit oldu. Birlik ve beraberlik vurgusunda bulunan Yargıtay Başkanı Cirit, “Farklılıklarımız zenginliklerimizdir. Birlikte ve beraber olduğumuz zaman aşamayacağımız zorluk yoktur. Böyle bir toplantıda bizleri Sivas´ta bir araya getiren Barolar Birliği başkanımıza ve Sivas Barosuna, değerli avukat arkadaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum. 5 Nisan Avukatlar Günü´nü de en içten dileklerimle kutluyorum. Yargının kurucu unsurlarından biri olan avukatlık mesleğini icra eden değerli meslektaşlarımın bugüne kadar taşıdıkları yüksek sorumluluk bilinci, yargı sistemimizin en önemli güvencelerinden biri olmuştur” dedi.

KONGRE MÜZESİ GİRİŞİNDE

HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİLER

Çelenk sunma töreni konuşmaların ardından toplu fotoğraf çekinilmesiyle sona erdi. 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla ilimize gelen yargı mensuplarının son durağı Kongre Müzesi oldu. Vali Ayhan ile birlikte müzeyi gezen heyet, daha sonra hatıra fotoğrafı çektirdi.

/resimler/2019-4/5/1657330479626.jpg

/resimler/2019-4/5/1657491886321.jpg

/resimler/2019-4/5/1657599855212.jpg

/resimler/2019-4/5/1658147043068.jpg

/resimler/2019-4/5/1658264699424.jpg

/resimler/2019-4/5/1658384855942.jpg

/resimler/2019-4/5/1658578762624.jpgVideo Tarihi: 5.4.2019 17:02:33
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: Yargının Zirvesi Sivas Buluştu Video
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vakalar Yüzde 80 Azaldı
Vakalar Yüzde 80 Azaldı
2021 yılının ilk Sivas Merkez Köy Muhtarları ve Sivas Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği Meclis Toplantısı, Vali Salih Ayhan başkanlığında yapıldı. İl İdare ve Denetim Müdürlüğü tarafından koordine edilen toplantıda konuşan Vali Salih Ayhan; Sivas´ta koronavirüs vakalarının yüzde 80 oranında azaldığını açıkladı.
Merkeze Bağlı Kapalı Köy Yolu Kalmadı--Video
Merkeze Bağlı Kapalı Köy Yolu Kalmadı--Video
Sivas´ta geçtiğimiz günlerde etkili olan kar yağışı nedeniyle kapanan merkeze bağlı köy ve mezra yolları tamamen ulaşıma açıldı.
jandarmadan Kaçamadılar--Video
jandarmadan Kaçamadılar--Video
Sivas´ta birçok köyde evden hırsızlık yaptığı belirlenen şahıslar yakalanarak adliyeye sevk edildi
Çetindağ´ın Talepleri Erdoğan´a İletildi
Çetindağ´ın Talepleri Erdoğan´a İletildi
Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu´ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Aksu, il kongresine katılmak üzere 13 Ocak´ta Sivas´a gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz´ün Ziraat Odası´nı da ziyaret ettiğini anımsatarak “Kıymetli Başkanımız Hacı Çetindağ´ın hükümetimizden isteklerini değerli Başkan Yardımcımız, Merkez Yürütme Kurulu toplantısı öncesi Sayın Cumhurbaşkanımıza iletti” dedi.
Esnafın Finansal  Gücü Olacağız
Esnafın Finansal Gücü Olacağız
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Hakan Demirgil 2015´te öncülük ettiği ve 152 esnafı dükkan sahibi yaptığı Oto Sanayi Sitesi esnafını ziyaret ederek destek istedi. Sitede esnafla örnek bir dayanışma sergilediklerini ifade eden Başkan Hakan Demirgil, “Esnafımızın finansal gücü olacağız” dedi.
Hızal´dan Gazetemize Ziyaret
Hızal´dan Gazetemize Ziyaret
Sivas Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Mustafa Hızal; yönetim kurulu üyeleriyle birlikte gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu.
Beklentileri Karşılayacağız
Beklentileri Karşılayacağız
TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdürlüğünü ziyaret eden TÜRASAŞ Genel Müdürü Mustafa Metin Yazar “TÜRASAŞ olarak yeniden bir yapılanma içerisindeyiz. Uzmanlaşmış şirketler olarak sektörde yerimizi alacağız. Buradaki en önemli yapı taşlarından bir tanesi de Sivas olacak elbette ki. Bu noktada beklentileri karşılayacağız diye umut ediyorum” dedi.
Tek Gayemiz Esnafa Hizmet
Tek Gayemiz Esnafa Hizmet
Sivas Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Mesut Dursun; Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Uğur Bulut´u ziyaret etti. Ziyarette konuşan Dursun, “Esnaf ve sanatkarlarımıza hizmet için oda başkanlarım ve esnaf arkadaşlarımızla birlikte kutlu bir yola çıktık. Amacımız, hedefimiz ve tek gayemiz esnafımıza hizmet etmek” dedi.
Kaya, Büyük Başarı Elde Etti
Kaya, Büyük Başarı Elde Etti
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Doç. Dr. Savaş Kaya öncülüğünde kurulan Kaya Araştırma Grubu 2020´de üniversiteyi temsil eden toplam 79 makale ve 4 kitap projesine imza atarak önemli bir başarı elde etti.
Hizmet Etmeye Devam Edeceğiz
Hizmet Etmeye Devam Edeceğiz
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen kongrede güven tazeleyen AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu´ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Başkan Bilgin, “2002 yılından bugüne AK Parti belediyeciliğini tüm ülkemize ve Sivas´a yayarak şehirlerin gelişimine katkı sunmaya, hemşehrilerimize hizmet etmeye devam ettik, edeceğiz” dedi.
Korkutname´ye Büyük İlgi
Korkutname´ye Büyük İlgi
Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın ön sözünü yazdığı ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gemerek Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Kenan Çarboğa tarafından hazırlanan “Korkutname” adlı kitap Azerbaycan´da da büyük yankı uyandırdı.
Gurbetçilerden  İhtiyaçlılara Destek
Gurbetçilerden İhtiyaçlılara Destek
Pandemi sürecinde yardım kampanyası başlatan Hollanda Sivaslılar Platformu, süreçten olumsuz etkilenen ihtiyaç sahibi vatandaşların mahalle bakkallarına olan borçlarını ödedi.
Fermude Teyze Bakan´la Görüştü
Fermude Teyze Bakan´la Görüştü
Geçtiğimiz günlerde ilerlemiş yaşına rağmen İstiklal Marşı törenine katılarak ülke gündemine oturan Fermuda Cangül, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile telefonda görüntülü konuşma gerçekleştirdi.
Meslek Liselerimiz Fabrika Gibi Çalıştı
Meslek Liselerimiz Fabrika Gibi Çalıştı
Sivas Necip Fazıl Kısakürek Mesleki Teknik Anadolu Lisesi´nde “Tarza Giden Tasarımlar” atölyesinin açılışı gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Vali Salih Ayhan, “Meslek liselerimiz siperlik, maske ve tulum üretiminde olağanüstü bir çalışma gösterdiler. Adeta fabrika gibi çalışan meslek liselerimiz, üretim yaparak halkımızın ihtiyaçlarını giderdiler” dedi.
İftirayla Odamızı  Yıpratamazsınız--Video
İftirayla Odamızı Yıpratamazsınız--Video
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken; basın mensuplarıyla bir araya geldi. 2014´ten 2020 yılına kadar STSO binasının altında bulunan ve odaya ait olan düğün salonunu işleten iş adamı Halil İbrahim Budaklı´nın geçtiğimiz günlerde ortaya attığı iddiaları tek tek yanıtlayan Başkan Eken; “Kusura bakmasınlar kimin planı varsa, kimin projesi ise bizi böyle yıpratamazlar. Bunu söyleyeyim. Böyle yıpratma olmaz. İftira ile yıpratma olmaz. Kimse odanın adını kullanmasın” dedi.
Polisten Kaçamadılar
Polisten Kaçamadılar
Sivas´ta bir apartman dairesinde kumar oynayan 10 şahıs polis ekiplerinden kaçamadı. Şahıslara kurallara uymamaktan 23 Bin 179 TL para cezası kesildi.
Usulsüz Av Yapan 9 Avcıya 15 Bin TL Ceza
Usulsüz Av Yapan 9 Avcıya 15 Bin TL Ceza
Sivas´ta ekiplerin kontrolleri sırasında usulsüz avlandığı tespit edilen 9 avcıya 15 bin TL cezai işlem uygulandı, 2 adet tüfeğe el konuldu.
Hukukçudan Kritik Uyarı
Hukukçudan Kritik Uyarı
Avukat Kürşat Hardal, hasar danışmalık şirketlerinin yaşanan iş ve trafik kazaları sonrası birçok vatandaşı mağdur ettiğini belirterek kazazedelere yapmaları gerekenler konusunda tavsiyelerde bulundu.
Türkiye´nin En Soğuk Noktası
Türkiye´nin En Soğuk Noktası
Dün Türkiye´nin en soğuk noktası eksi 28 dereceyle Sivas´ın İmranlı ilçesi oldu.
Bu Ameliyat Yüzde İz Bırakmıyor
Bu Ameliyat Yüzde İz Bırakmıyor
Plastik ve Rekonstrüktif Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Umut Zereyak, çene ucu estetiği ameliyatı hakkında bilgiler verip, ağız ve çenede oluşan şişliğin ameliyattan 1 hafta sonra gdüzeldiğini ve yüzde herhangi bir yara izi kalmadığını belirtti.
Hayat Dondu
Hayat Dondu
Sivas´ta hızla düşen hava sıcaklığı hayatı olumsuz yönde etkiledi. Termometreler eksi 20´yi gösterdi, hayat adeta dondu.
Kızağı Arabanın Arkasına Bağladı
Kızağı Arabanın Arkasına Bağladı
Sivas´ın Koyulhisar ilçesinde yaşayan Serkan Alkan, otomobilin arkasına bağladıkları kızak ile karda kaymanın keyfini çıkardı.
Sürücülere Uyarı
Sürücülere Uyarı
Sivas Emniyet Müdürlüğü, sürücüleri sosyal medya üzerinden buzlanmaya karşı uyardı.
Tasarım ve Beceri  Merkezi 1. Oldu
Tasarım ve Beceri Merkezi 1. Oldu
Sivas Tasarım ve Beceri Merkezi, Rusya, Hindistan, Çin, Japonya gibi birçok gelişmiş ülkeden bin 849 takımın katıldığı Algoritma ve Kodlama Yarışmasında tüm rakiplerini geçerek birinci oldu.
Organik Arıcılıkta Marka Olacağız
Organik Arıcılıkta Marka Olacağız
Birinci Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bal firmalarını ziyaret eden Vali Salih Ayhan; “Tozanlı Vadisi´nde başlatılan çalışmalar ile organik arıcılıkta Sivas marka olacaktır. Şehrimiz arıcılık işletme sayısı bakımından Türkiye´de 2., bal üretiminde de 4. sırada yer almaktadır. Ayrıca ilimiz, çiçek balında da ülkemizde 1. sırada bulunmaktadır” dedi.
 MYO Öğrencilerine  Çevrim İçi Eğitim
MYO Öğrencilerine Çevrim İçi Eğitim
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Sivas İŞKUR İl Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen ortak proje kapsamında üniversite öğrencilerine eğitim verildi.
Kul´dan ASPİLSAN  Enerjiye Ziyaret
Kul´dan ASPİLSAN Enerjiye Ziyaret
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, üniversite sanayi iş birliği kurmak amacıyla Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ASPİLSAN firmasını ziyaret etti.
AK Parti´de Yürütme  Kurulu Oluşturuldu
AK Parti´de Yürütme Kurulu Oluşturuldu
Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen kongrede güven tazeleyen AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, kongre sonrası ilk yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. İl Yürütme Kurulu´nun oluşturulduğu toplantıya ilişkin konuşan Aksu, “2023´te yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ı tekrar iktidara taşıyacak kadrolarımızı oluşturduk” dedi.
İş Kazalarına  25 Kurban!
İş Kazalarına 25 Kurban!
Sivas´ta yeterince alınmayan önlemler nedeniyle meydana gelen iş cinayetleri her geçen yıl artarak devam ediyor. İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği Meclisi´nin verilerinden derlenen bilgilere göre ilimizde 2020 yılında iş kazaları sonucu 25 kişi hayata veda etti. Son 3 yılda ilimizde iş kazası sonucu ölenlerin ise 71 kişiye ulaştı.
Yollar Bir Bir Açılıyor--Video
Yollar Bir Bir Açılıyor--Video
Sivas´ta aralıklarla devam eden kar yağışının ardından ekipler kapalı olan köy ve mezra yollarını açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
DOLAR
7.3985
EURO
9.0044
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Daima iyiyi, güzeli, doğruyu öğrenebilmek için okuyunuz, okutunuz…

Hacı Bektaşı Veli
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4