Yatay Kentleşme Desteklenecek
İzmir´in Seferihisar ilçesinde yaşanan ve 100´den fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aralarında Sivas´ın da bulunduğu 13 pilot ilde yatay kentleşmenin benimsenmesini sağlamak amacıyla çalışma başlattı. Bakanlık, çalışma kapsamında belirlenen pilot illerin belediyelerine destek verecek. 2023´e kadar 81 ile yayılması planlanan çalışma ile yatay şehirleşmeyi önceleyen kentlere "Medeniyetimizi Yaşatan Şehir Beratı" verilecek.
Tarih: 4.11.2020 07:00:05

MARKA KENTLER BELİRLENECEK

İzmir´de meydana gelen deprem bir kez daha yatay yapılaşmanın önemini gözler önüne serdi. Önümüzdeki yıl ülkemizde yatay mimarinin ödüllendirileceği bir yıl olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2021 yılında yatay şehirleşmeyi benimseyen kentleri tespit ederek ödüllendirecek. Ayrıca bu kentlere "Medeniyetimizi Yaşatan Şehir Beratı" ve "Özgür Mahalle Sertifikası" verilecek. Yatay kentleşme için her ilde pilot bölgeler belirlenerek, "insanların canının en yüksek derecede korunduğu" marka kentler belirlenecek.

13 İLDE ÖRNEK İMAR UYGULAMASI

 

Yatay kentleşmenin tüm illerde pilot bölgeler seçilerek benimsenmesini sağlamak amacıyla başlatılan faaliyetler kapsamında ilk etapta 13 ilde pilot çalışmalar başlatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; 13 ilde örnek imar planı uygulaması ile belediyelere verilecek teknik desteğin altyapısını da belirliyor. İlk etapta Sivas´ın yanı sıra Amasya, Tekirdağ, Burdur, Kırşehir, Ordu, Kahramanmaraş, Sinop, Karabük, Şanlıurfa, Yalova, Muğla ve Çanakkale´de başlatılan örnek projeler, 2023 yılına kadar tüm illere yayılacak. /Fatih TABUR/