GÜNDEM 19.08.2020 07:00:06 0

Yeni Hastane 2023´te Açılacak -- Video

Cumhuriyet Üniversitesi´nde yapılacak yeni hastane inşaatında çalışmalar start aldı. Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, ?Şu anda hafriyatlar alınıyor. Üç blokun hafriyatı alındı, diğer blokların hafriyatı da alınacak ve bu sene temelini atacağız. Yüzde 10´luk

HAYRULLAH AĞKAŞ

Kardeşler Tepesi eteklerine yapılacak yeni üniversite hastanesinde çalışmalar başladı. Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız´ın 2017 yılından bu yana sürdürdüğü çalışmalar neticesinde yeni Hastane´nin yapımına ilişkin karar 15 Ocak 2018 yılında Resmî Gazete´de yayımlanmıştı. 2020 yılının Mayıs ayı içerisinde yeni hastane binasının ihalesi yapılarak, geçtiğimiz Temmuz ayında da yüklenici firma ile imzalar atılmıştı.

Çalışmaların başlamasıyla birlikte Kardeşler Tepesi eteğine yapılan Yeni Üniversite Hastanesi inşaatında AK Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş, Merkez İlçe Başkanı Muhammed Burak Kuruçay, İl Kadın Kolları Başkanı Arzu Polat ve Gençlik Kolları Başkanı Fatih Sakarya incelemelerde bulundu.

İnşaat alanını gezen heyet, Cumhuriyet Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Vural Ercins´ten de bilgi aldı.

BU SENE TEMELİNİ ATACAĞIZ

Böylesine büyük bir yatırımın Cumhuriyet Üniversitesi´ne kazandırıldığı için mutlu olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, ?3 yıl önce başladığımız hastane projesinin sonuna geldik. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Bakanlarımıza, Vekillerimize, İl Başkanımıza ve yönetimine ben özellikle teşekkür ediyorum? dedi.

Böylesine büyük bir yatırımın Sivas´a yapılmasının çok büyük bir katkı olduğunu kaydeden Rektör Yıldız, ?Şu anda hafriyatlar alınıyor. Üç blokun hafriyatı alındı, diğer blokların hafriyatı da alınacak ve bu sene temelini atacağız. Yüzde 10´luk bir harcamamız var. Yüzde 10´un harcamasını bitirdiğimiz zaman daha da ileri gitmeyi düşünüyoruz. Allah nasip ederse 2023´te Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle açmayı planlıyoruz. Ben Sayın Vekilime, İl Başkanım başta olmak üzere il yönetimine çok teşekkür ediyorum. Her zaman Sivas için, Üniversitemiz için yardımcı oldular? diye konuştu.

MODERN BİR HASTANEYE KAVUŞACAĞIZ

Yapılan incelemenin ardından açıklamada bulunan Milletvekili Semiha Ekinci ise ?Bugün Cumhuriyet Üniversitemize kazandıracağımız yeni hastanemizin inşaat alanını gezdik. Çalışmalar başladı. İnşallah 2023 yılında hizmete açtığımız zaman 1056 yataklı yeni modern bir hastaneye kavuşacağız. Ben burada emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Sivas Milletvekillerimize ve kıymetli hocamıza çok çok teşekkür ediyorum. Sivas, sağlık yatırımında modern, lüks, Sivaslı´ya, sultan şehre yakışan bir hastaneye kavuşacak. Ben şimdiden sultan şehrimize hayırlı uğurlu olsun diyorum? dedi.

80 YILDA YAPILMAYANLARI YAPTIK

İl Başkanı Hakan Aksu ise ?AK Parti iktidara geldiği günden bu tarafa, Sivas´ta 1200 civarında yatak kapasiteli Yeni Numune Hastanemiz başta olmak üzere, ilçe hastanelerimizin yenilenmesi, Diş Hastanemizin yapılması, birçok mahallemize aile sağlık merkezlerinin kazandırılması ile sağlığı Sivas´ta belirli bir aşamaya taşıdık. Bugün de Cumhuriyet Üniversitemizin yeni hastane binasının hafriyat alma işlemlerini hep beraber gördük? dedi.

AK Parti iktidarı döneminde belki de 80 yılda yapılmış birçok yatırımın kat be kat fazlasını Sivas´a kazandırıldığını belirten İl Başkanı Aksu, ?Bu süreçte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´a, Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız´a ve emek veren herkese teşekkür ediyorum. Ben sağlık sektöründe olduğum için olayı daha iyi analiz edebiliyorum. 2002´den önceki sağlığın ne olduğunu, ne keşmekeşlikler yaşandığını iyi biliyoruz. Şu anda her hastanın rahatlıkla doktorunu seçebildiği, istediği hastaneye müracaat edebildiği, istediği eczaneden ilacını alabildiği bir seviyeye geldi. Onun için Sayın Cumhurbaşkanımıza tekrar tekrar teşekkür etmemiz gerekiyor. Ben de hassaten Rektörümüze teşekkür ediyorum. Buranın açılmasında vekillerimizle beraber, Belediye Başkanımızla beraber büyük gayret gösterdi. İnşallah 2023´te burayı Sivaslı hemşerilerimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz? ifadelerini kullandı.