Orhan Arslan


Aile Camii İş Birliği

Aile Camii İş Birliği


Ağaç  yaş  iken  eğilir, derler...

Çocuklarımız, gençlerimiz,  bizim istediğimiz gibi yetişsin istiyorsanız, o zaman onların istediğiniz gibi yetişmesi için; alt yapı hazırlayacaksınız, ortam hazırlayacaksınız, zemin hazırlayacaksınız, çaba ve gayret göstereceksiniz, emek harcayacaksınız...

Bugün her zaman vurguladığımız gibi, bu çocukların ve gençlerin eğitiminde birinci faktör Ailedir. Sonra çevre, Eğitim öğretim gurupları ve Devlet iş birliği şarttır. Çevre üst başlığının altındaki en önemli etken arkadaş guruplarıdır, internet bağımlılığıdır, kontrol edilemeyen ahlak dışı davranış biçimleridir. Çünkü zamanla bu davranışları yapan çocuklar ve gençler, yaptıkları davranışların doğru bir davranış olduğuna kanaat getireceklerdir. Akıllarında bu doğru bir davranış tarzıdır, fikri yerleştikten sonra, artık o, davranışın yanlışlığını anlatma şansınız gittikçe azalacaktır.

İşte bu fikir ve davranışlar üzerine kurulan Aile müessesi, şimdiden arızalı bir şekilde yola çıkan araba misalidir. Bir  türlü arızasız yola devam edemez...

YENİ YETİŞEN çocukların, genç neslin yanlış şeylerden etkilenmesinden en fazla başta RTÜK, BU İŞTE SORUMLU OLMASI GEREKEN YETKİLİ MERCİLER, Eğitim ve öğretim müfredatını iyi ayarlayamayan Milli Eğitim bakanlığı, Gençlere ve çocuklara yönelik kayda değer çalışmalar yapmayan Diyanet işleri Başkanlığı ve Tabii ki sorumluluğunu hissetmeyen Aileler sorumludur.

Camiler bugün gençlerin her alanda yararlandıkları bir yapılanmaya dönüştürülmelidir. Sadece namaz vakitlerinde açılıp, kapanan cami profilinin dışına çıkmalıdır. Her zaman çocukların ve gençlerin yararlanabileceği mekanlar olmalıdır. Bir nevi o yörenin aynı zamanda  güzel davranışlar kazandırılan bir eğitim yuvası haline dönüştürülmesi gerekir. Cami cemaatı işte asıl fedakarlığı maddi ve manevi anlamda burada yapmalıdır. Hatta maddi imkanları olan cami dernekleri çevre insanlarına yardım amaçlı bir aş evi oluşturabilirler. Yani Cami o çevre insanının  her zaman yardımına koşan bir yapılanma içerisinde olmalıdır. Bugün bu söylediğimiz işleri yapan Camiler olduğunu biliyoruz.  Gıda yardımından diğer ihtiyaçları gidermeye yönelik  çalışmaları vardır. Allah razı olsun... Burada Diyanet Vakfı devreye girebilir...

BAZI  CAMİİ CEMAATI  CAMİYİ  EVİ ZANNETMEKTEDİR. CAAMİDEN GELEN ÇOCUKLARI RAHATSIZ OLUYORUZ DİYE KOVMAK, HANGİ AKILLI İNSANIN DAVRANIŞIDIR?

ÖRNEĞİN GELECEK Bayram günlerinde Camii, her anının gençler ve çocuklar tarafından güzel  vakit geçirildiği mekanlar olmalıdır. Onlara hediyeler verilmelidir. Onları oraya bağlayacak etkinlikler düzenlenmelidir. Cami civarında her zaman gençlerin yararlanabileceği, zaman geçirebileceği çay ve benzeri içecekleri hem kaliteli hem çok ucuz hatta ücretsiz temin edecekleri mekanlar oluşturmak gerekir.

Aslında çok zor gibi gözüken bu etkinlikler hem kolaydır. Hem ucuzdur. Çünkü aileler Dünyada iyi bir eğitim alsın, güzel bir okul kazansın  diye çocuklarına hangi paraları harcıyorlar, bir gözden geçirsinler bakalım. Ancak aynı gayreti çocuklarının ve gençlerinin Manevi ve Milli değerleri elde etmesi ve o, alanda  yetişmesi için harcamıyorlar. Çocukları ve gençleri  güzel ve ahlaklı  örnek bir insan olsun diye, aynı çabayı gösterdiklerini  sanmıyorum.

Milletlerin uzaklardaki her nesneyi görebilme ve ayrıntılarını anlayabilmesi için gereken aydınlık ve görüş mesafesi ,Yetişen nesillerinin ahlaklı, dürüst, adaletli, inancına bağlı, Milletine hizmeti hedef olarak seçmiş, Vatansever gençlerinin oranının çok olmasına  bağlıdır.

İşte o zaman gelecek başarıları, elde edilen sonuçları görebiliriz...