Yunus Tepe


Aşık Veysel´in Anıtı?.


Öncellikle Aşık Veysel kimdir;

Âşık Veysel gerçek adıyla Veysel Şatıroğlu (25 Ekim 1894, Sivas - 21 Mart 1973 Sivas), Türk halk ozanı. Afşar boyunun Şatırlı obasına mensuptur.

Âşık Veysel Şatıroğlu, 1894 yılında Sivas´ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi. Annesi Gülizar, babası "Karaca" lakaplı Ahmet adında bir çiftçiydi. Veysel´in iki kız kardeşi, yörede yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanarak yaşamlarını yitirdi. Ardından Veysel de yedi yaşında aynı hastalıktan dolayı iki gözünü de kaybetti. Kendi anlatımına göre;

 

« Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeye gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kaydı ve düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe yakalanmıştım... Çiçek zorlu geldi. Sol gözümde çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan. »

   

Babasının, Âşık Veysel´e oyalanması için aldığı bağlamayla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı. 1930 yılında Sivas Maarif Müdürü olarak görev yapan Ahmet Kutsi Tecer ile Kutsi Bey tarafından düzenlenen bir şairler gecesinde tanıştı. Kutsi Bey tarafından verilen destek ile birçok ili dolaşmaya başladı.

Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri´nde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970´li yıllarda Selda BağcanGülden KaraböcekHümeyraFikret Kızılok ve Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel´in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla´da her yıl adına şenlikler yapılır.

Eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. 1973 yılında akciğer kanseri sonucunda vefat etti. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

Aşık Veysel Sivas´ın en önemli değerlerinden olup, bu değere sahip çıkılması açısından gerek kültürel gerek ise sosyal alanlarda Sivas´ın yetkilileri tarafından çalışmalar ve tanıtımlar yapılması Sivas´a her anlamda katkı sağlayacağına inanmaktayım. Geçtiğimiz günlerde Sivas Belediyesi tarafından Alibaba Mahallesi Kavşağına Aşık Veysel anıtı yapılması şehri ve bölgedeki insanları ziyadesi ile memnun etmiştir. Belediye Başkanımızla geçen günlerde yaptığımız görüşmede Sivas´ın her noktasına Aşık Veysel gibi Sivas´ın değerlerinin yer alacağını ve ortak yol güzergahlarında Sivas´ın değerlerinin ön plana çıkarılacağını bu kapsamda da şehrin her noktasında çalışmalar yapacağını dile getirmişti. Gerçekten de yapılan bazı küçük simgeler ve çalışmalar şehrin bir kimliği olduğu ve o kimliğe sahip çıkıldığını göstermektedir. Bu çalışmalar kapsamında Sivas Belediye Başkanımızı Hilmi Bilgin´i ve çalışma arkadaşlarını tebrik ediyor ve şehrimizin kimliğini ön plana çıkaracak nice çalışmalar yapacaklarına inanıyorum. Sözlerime Aşık Veysel´in ?Dostlar Beni Hatırlasın? şiirinin bir dörtlüğü ile bitirmek istiyorum kalın sağlıcakla..

 

Gün ikindi akşam olur

Gör ki başa neler gelir

Veysel gider adı kalır

Dostlar beni hatırlasın