Necmettin Mermer


Sessiz Çoğunluğun Çiftesi

Sessiz Çoğunluğun Çiftesi


Ayak sesleri duyulan 2023 seçimleri, bu milletin varlık ve beka davası için canını verecek ben ve benim gibilerini çok ciddi endişelendiriyor. Kendine gelip doğrulmaya çalışan Türk devleti, tarihi önemde bir sürece girecek. Bana göre hayat-memat meselesi sayılacak bu seçimin kazananı da, kaybedeni de devlet-millet olacak. Belki de uzun yıllar telafi imkanı bulamayacağımız zamanlar yaşayacağız. Birilerinin aklına klasik söylemler olarak yer edebilir. Ama ben çok samimiyim ifadelerimde.

İktidar partisi kongrelerde, şekil ve yöntem açısından şimdiye kadar çok yanlışlar yaptı. Belki cuk oturdu diyebileceğimiz (İstanbul İl kongresi hariç) çok fazla tatmin edici bir durum yoktur. Aranan "Ömer'lere ya AKP’lilerden yer kalmadı ya da bulunan Ömer, Bin Hattap değil Ebû Cehil çıktı bir kısmı. Ama herkes biliyor ki Reis varken teşkilatlar teferruat. Büyük sıkıntılar bile Reis'in karizmasıyla kaybolup gidiyor. Teşkilatların verdiği zararı ziyanı gene Reis'in getirisi kapatıyor. Herkeste bunun farkında ve zaten O'nun ipine sarılmış gidiyor.

Ama şunu net gördük ki, yerel seçimde bu yanlışların telafisi olmadı. Büyük hayal kırıklığı yaşandı. Başta İstanbul olmak üzere geçtiğimiz yerel seçimlerin, seçmen üzerindeki haleti ruhiyesi onlarca akademisyene tez malzemesi olacak kadar zengindi. Üst üste hatalar birbirini takip etti. Ayrıntılara çok girmeyeceğim ama göz göre göre veya göstere göstere diye buna derler sanırım. Oy rekoru kırılan birçok il ve ilçelerde paçayı zor kurtardı. Diğerlerinin durumu malumunuz.

Gerek istifa ettirilip, niye istifa ettirildiği açıklanmayan Büyükşehir belediye başkanları, gerek çok başarılı çalışmalar yaptığı halde tekrar aday gösterilmeyen il, ilçe ve belde belediye başkanlarının bir açıklama gereği bile duyulmadığı için rencide edilen İzzeti nefisleri ve beklenmeyen, göz doldurmayan, vizyonsuz, düşük profilli adaylardan anladık ki; iktidar karizmatik, çalışkan, yüksek seciye sahibi, halk tarafından takdir edilen ve arkasında kitlelerin durduğu, omurgalı şahısları pek sevmiyor. Bunun Fakıbaba gibi sayısız örneği var. Geçen haftalarda, 2019 Mart’ta aday gösterilmeyen bayan ilçe belediye başkanı, seçimleri bağımsız kazanmış ve AK Parti'ye tekrar katılmıştır. Partim beni aday göstermezse başka partiden veya bağımsız aday olmayacağım diyerek, "Yiğit, sözüyle bağlanır" deyip, kırılıp, hiç aday olmayanların sayısı da hayli kabarık.

Hal böyle olunca, başkaca sayılabilecek faktörlerle birlikte kaçınılmaz sonun başlangıcı diyebileceğimiz sürece girildi ve Mart 2019 neticeleri hâsıl oldu. Sessiz atın çiftesi sert olur derler eskiler. Seçmen diyeceğini tane tane söyledi anlayana…

Teknik eğitim alan arkadaşlar bilirler ki, iş siparişi verilince, parçanın istenen ölçüleri net yazılır ama bazı ölçülerde %+/- 5 yazılır. Bu şu anlama gelir. Bu parçanın verilen ölçüsü % 5 fazla % 5 eksik olabilir. Buna teknikte tolerans denir. Ama 2023 seçimlerinin hiç toleransı yoktur. Şaşmaz ölçü % 50+ dır. Bunun yarım altı bir şey ifade etmiyor.

İktidar, 2019 Mart seçim sonuçlarını iyi tahlil etmelidir. 2023 seçimlerinin yerel seçimler gibi su götürür tarafı yoktur. Tarihi vebali kimse ödeyemez. Bu milletin ekserisinin basireti, feraseti küçümsenmemeli, sessiz çoğunluğun dile getirmediği sesi gönül gözüyle görmeli ve duymalıdır vesselam.

Saygılarımla…