Enes Soybayraktar


Sınırların Ötesinde Bir Yolculuk

Sınırların Ötesinde Bir Yolculuk


Uzay turizmi geçtiğimiz günlerde resmen başladı. Ama öncesinde geçmişte ne yapıldığına bir bakalım.

20. yüzyılda geliştirilen roketler ve mekikler sayesinde fiziksel olarak uzay araştırmaları mümkün hale gelmiştir.

Bu araştırmaların temel amacı bilimsel araştırmalarda ilerleme kaydetmek, insanlığın gelecekte hayatta kalmasını sağlamak ve diğer ülkelere karşı askeri ve stratejik üstünlük sağlamaktı. Bunun sonucunda Sovyetler Birliği ve ABD arasında bir uzay yarışı başladı.

20. Yüzyılda Sovyetler Birliği ve ABD arasında soğuk savaş döneminde her iki ülkede uzaya gidebilmek için büyük bir yarışa girdi.

Uzay yolculuğunun kapılarını açan ilk bilim insanları Rusya'da Konstantin Tsiolkovski, ABD'de Robert Goddard ve Almanya'da Hermann Oberth olarak bilinir. 3 Ekim 1957'de Sovyetler Birliği ilk yapay uydu olan Sputnik 1'i yörüngeye yerleştirdi

Uzaya ilk giden kişi ise 12 Nisan 1961 tarihinde Rus kozmonot Yuri Gagarin olmuştur. Ardından 24 gün sonra 5 Mayıs 1961 tarihinde Amerikalı astronot Alan Shepard uzaya giden ikinci isim olmuştur.

1961'de dönemin ABD Başkanı John F. Kennedy '10 yıl içinde Ay'a ayak basma ve güvenli bir şekilde Dünya'ya geri dönme' hedefini koydu ve 20 Temmuz 1969'da Neil Armstrong insanlık için büyük bir adım attı ve Ay'a ayak basan ilk kişi oldu.

Bundan sonra uzay insanlık için gidilmesi mümkün olan bir yere dönüştü. Şimdiki hedef ise Mars’a çevrilmiş durumdadır. NASA daha önce Mars’a araç göndermiştir fakat şimdi Space X’ in kurucusu Elon Musk 6 yıl içinde Mars’a insanlı görev yapacağını açıklamıştır.

Günümüzde gündeme gelen bir diğer konu ise uzay turizmi. Bazı şirketler çalışmalara yıllar öncesinde başlamıştı.

Bu şirketlerden biri Virgin Galactic diğeri ise Blue Origin’dir. Virgin Galactic şirketinin sahibi Sör Richard Branson ve Blue Origin şirketinin sahibi Jeff Bezos geçtiğimiz günlerde uzaya gittiler.

Virgin Galactic şirketinde, geçtiğimiz mayıs ayında ilk insanlı uçuş testini başarıyla tamamlayan "VSS Unity" aracıyla 11 Temmuz tarihinde bu kez tam mürettebatlı ilk uçuş testi yapıldı.

Doksan dakika süren uçuşta dünyadan doksan km yükseğe çıktı. Bu, şirketin uzaya gerçekleştirdiği 4'üncü uçuş oldu.

Test uçuşunun başarıyla gerçekleşmesiyle 70 yaşındaki Branson "uzaya çıkan ilk milyarder unvanının” da sahibi oldu. Virgin Galactic şirketiyle uzay turizmi için şimdiye kadar 600 kişi rezervasyon yaptırdı.

Uzay turizmi yarışındaki bir başka önemli aktör ise Jeff Bezos ve sahibi olduğu uzay turizmi şirketi Blue Origin.

20 Temmuz’da Türkiye saatiyle 16:12’de Blue Origin’in geliştirdiği New Shepard aracı ile uzaya gitti.

Dört mürettebatı taşıyan kapsül, fırlatmadan 2 dakika sonra 76 kilometre irtifada roketten ayrıldı.

Roket fırlatma platformuna geri dönerken, kapsül 106 kilometre yüksekliğe doğru yolculuğa devam etti. Toplamda tüm seyahat 10 dakika 10 saniye sürdü.

Tarihi yolculukta Bezos'a kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki Wally Funk ve 18 yaşındaki Oliver Daemen isimli öğrenci eşlik etti.

Şu an bilet fiyatları Virgin Galactic için iki yüz elli bin dolar gibi bir fiyatlandırmaya sahip. Blue Origin ise henüz kesinleşmiş bir bilet fiyatı bulunmamaktadır.

Ama inanıyorum ki gelecekte bu fiyatların çok altında bir bedel ödeyerek uzaya çıkılacaktır. Umarım o günler çok uzakta değildir. Her anlamıyla bir bilinmezlik taşıyan uzayı görebilmek çok heyecanlı ve farklı bir duygu olmalıdır diye düşünüyorum.