Taner Karabal


SİVTAŞ A.Ş.

SİVTAŞ A.Ş.


Sivas Tarım A.Ş.  2019 yılında kurulduğunda gerek yaptığımız haberler gerekse benim köşe yazılarımda hayvancılık ve tarım konusunda bu oluşumun Sivas için çok önemli ve stratejik bir yatırım olduğunu savunmuştum. Bu  oluşumun sadece bir niyetten ibaret  olarak kalmaması, sıradan öylesine bir oluşum, tabela ismi  olarak kalmaması gerektiğini de gazete olarak gündeme taşımış, bendeniz de köşe yazılarımda aynı konuyu hararetle savunmuştum…

Sivas Tarım AŞ’nin ilk somut icraatı yem fabrikası geçtiğimiz Cuma günü faaliyete geçti. Ben, dedim ya bu oluşumu çok önemsiyorum. Sivas Tarım A.Ş. sadece yem fabrikasıyla da sınırlı kalmamalı. Tarım ve hayvancılık konusunda hem uzmanlaşmalı hem de sadece Sivas’ın da değil ülkemizin ihtiyacı olan tarım ve hayvancılık konularında değişik yatırımlara da yönelmeli. İnşallah benim beklentim yüksek bu konuda.

Üzerinde durulacak konu burada bir hafta önce hizmete giren bu fabrika şehirde yeterli ilgiyi görmedi. Sıradan bir şeymiş gibi algılandı.  Pek önemsenmedi bazı çevrelerce. Azıları sadece burunlarının ucuyla baktı. Sonuçta iş başa düştü. Yani anlayacağınız yine bana kaldı. Geçmişte de bizim Sivaslıların suskun kaldığı bazı olay ve projelerde yine bendeniz ön almış ve sahiplenmiştim. Bugün yine SİVTAŞ’ı sahipleniyorum ve açılan yem fabrikasının Sivas çiftçisi için çok önemli bir oluşum ve proje olduğunu söylüyorum.

Gerek Valimiz Salih Ayhan Bey gerekse Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin’in 2019 yılında birlikte temelini attığı ve bugüne kadar Sivas Tarım AŞ’ye verdikleri her türlü destek inanın bana her türlü övgünün üzerindedir. Marifet iltifata tabiidir. Yerel yöneticilerimizin birlikte uyum ve işbirliği yaparak şehrimiz için kazanım elde etmeleri çok önemlidir. Biz şehir olarak geçmişte yerel yöneticilerin uyumsuz çalıştığı ve şehre zarar verdikleri dönemleri de gördük, yaşadık. Onun için ben hem Sivas Tarım AŞ’yi hem de tepedeki bu uyumu çok önemsiyorum.

Beklentim o ki, umarım Sayın Valimiz en az bir yıl daha kalır bu şehirde. Çünkü olası Vali değişikliklerinde bu şehirde yarım kalan ve ucube olarak gözümüze batan projeler var. Örnek mi? Alın size Fuar alanı. Dünyanın parasını gömdük o inşaata. Söylemek istediğim Vaki Bey’in başlattığı ve kimini bitirdiği, kiminin ise devam ettiği bazı projelerin yarım kalmasından endişe ederim. Mesela Hamidiye Parkı, mesela Hafik Gölü gibi. Şüphesiz bu projelerde siyasilerimizin de destekleri oldu. Zaten siyasi destek ve yardım olmasa bu tür projeler uygulamaya geçilmezdi. Yıldız Dağı Kayak Merkezi gibi Et Balık Kurumu Tesisleri gibi. Ama burada bu projelerin takibi, devamı ve sonuca ulaştırılması da en az siyasi destek kadar önemlidir…